Smocze ziarno

Dragon seed
978-83-7495-514-0
Chiny, Japonia
Etniczniemi

Chiny zostają zaatakowane przez Japonię. Dla każdej rodziny w tym ogromnym kraju Japończycy są teraz wrogiem, a czas wojny jest czasem kataklizmu bez precedensu. Chińczycy przechodzą drogę od posłuszeństwa i poddania się własnemu losowi do potajemnej, partyzanckiej walki z okupantem, w której udział biorą całe rodziny. Bohaterem zbiorowym tej historii jest rodzina wieśniaków: mąż i żona, ich trzech synów, dwie córki i dalsi krewni. Pytanie, jakie stawia autorka książki, to czy możliwe jest zachowanie człowieczeństwa i moralnej wyższości nad wrogiem, jeśli postępuje się tak samo jak on. Pytanie to nie zostaje rozstrzygnięte, jednak Buck sygnalizuje, że tym, co pozwoli ludziom pozostać ludźmi, jest miłość. Miłość erotyczna ludzi młodych, miłość ludzi starych, będąca przywiązaniem i pełnym poznaniem drugiej osoby, miłość do kraju czy miłość do skrawka ziemi, który należał do rodziny od wielu pokoleń. Miłość we wszelkich swych przejawach.

gwiazdka | 2013-05-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 maja 2013

Chiny. Maleńka wioska. Miejsce, gdzie czas już przed wiekami przestał płynąć. Ludzie przyzwyczajeni do tradycji, do tego że z roku na rok, z pokolenia na pokolenie jest takie, jakie było za życia ich ojców, dziadów i pradziadów. I wszystko zmienia się, gdy na kraj napadają wrogowie. Wspaniała książka, gdzie tradycjonaliści Chińczycy muszą zmierzyć się z tym co obce, nowe. Muszą porzucić styl znany im od zawsze, jedyny znany sposób życia. Prosty język, spokojna narracja- to najbardziej uderzyło mnie i najlepiej do mnie trafiło- w Smoczym ziarnie. I czego szukam w książkach: opisu codziennych sytuacji, stosunków panujących w domach rodzinnych, relacji kobieta- mężczyzna.
Książka ciekawa, chociaż nie była najłatwiejsza w odbiorze, jednak bardzo plastyczna w opisach.

allison | 2011-04-24
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 24 kwietnia 2011

Ciekawa powieść obyczajowa, ale jej klimat nieco psują zbyt patetyczne fragmenty na temat walk z Japończykami - jak dla mnie, to zbyt łopatologiczny patriotyzm...

rea | 2013-11-04
Przeczytana: październik 2013

Powieść pokazuje obraz chińskiej rodziny żyjącej na prowincji z jej tradycją i bogatymi zwyczajami. To sielskie życie przerywa wojna z Japonią. Nowa rzeczywistość wymusza na bohaterach dokonania wyborów, czy to ucieczki przed najeźdźcą, pozostania na rodzinnej ziemi czy też kolaboracji z wrogiem. Historia rozciągnięta w czasie pokazuje przemiany zachodzące w ugodowo początkowo nastawionych wobec wroga Chińczykach. Uważali, że jeżeli nie będą wchodzili w otwarty konflikt z wrogiem i zaakceptują jego obecność na swojej ziemi, ich rodziny pozostaną bezpieczne. Japończycy wykazali się jednak wyjątkowym okrucieństwem wobec podbitych ziem w konsekwencji czego rodzi się silny ruch oporu.

klaudiabla2 | 2010-10-27
Przeczytana: 26 października 2010

Moje pierwsze spotkanie z kulturą Chin. I bardzo mi się spodobało. Pokazuje Cińczyków jako spokony naród, żyjący sobie powoli i tak jak ich przodkowie uprawiających ziemię. Pokazuje też wiele odmian miłości, która zostaje zachwiana przez nagłą wojnę. Aby dowiedzieć się czy zachowają oni swoje człowieczeństwo, czy zmienią się w rządnych zemsty tyranów. Polecam, piękna książka.

Bardzo, bardzo wciągająca powieść Pearl.
Bohaterami są wieśniacy, dla których sensem życia jest własna ziemia, praca w niej a także (jak dla każdego Chińczyka) podtrzymanie rodu. Gdy zaczyna się wojna, nie zdają sobie sprawy, czym ona jest, łudzą się że wrogowie przyniosą im lepsze życie i spokój...
Tymczasem wojna w wielu z nich zmienia dotychczasowe poglądy i realia.

Uwielbiam styl pisania Pearl! Zawsze wiadomo co kto czuje, jakim jest człowiekiem. Silnym czy słabym. Dobrym czy złym. Sprytnym czy przebiegłym czy tępakiem. Pokazuje, że każdy człowiek ma mocną i słabą stronę charakteru.

szamanka30 | 2010-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: marzec 2009

Świetna, uchodzi za najlepszą P.Buck. Cieszę sie,że jest na mojej półce i w każdej chwili mogę do niej wrócić.

kaname | 2014-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Książka o trudnych czasach. O tym jak ludzi doświadcza wojna bez względu na kolor skóry. Doświadczenia te są bardzo podobne niezależnie od krańca świata. Polecam.

moniqe79 | 2017-05-24
Nathalienn | 2017-05-23