W pułapce

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
komizm, satyra, wielkie miast, ludzie
Franciszek

"W pułapce" to nieco prześmiewcza opowieść o polskich mieszkańcach dużych miast. Poznajemy w niej starsze małżeństwo, niewidzące świata poza serialami telewizyjnymi, parę obsesyjnie zabiegającą o dziecko, młodą kobietę, której nic nie jest w stanie odwieść od marzeń o karierze w show-biznesie, i jej męża, członka warszawskiego gangu. Jest tu też zaciekły wróg feministek, skrycie pożądający wyzwolonej paparazzy, która traktuje mężczyzn wyłącznie jako źródło zaspokojenia seksualnego. Bohaterowie są sąsiadami, którzy na co dzień szczerze się nie znoszą lub w najlepszym razie są sobie obojętni. Pewnego dnia jednak w ich części klatki pojawia się nietypowy problem, który muszą razem rozwiązać.

Autorka bezlitośnie, z dużą dozą komizmu, obnaża ich nieufność, frustracje i nieumiejętność bądź niechęć nawiązywania kontaktów, nawet gdy żywią do siebie skryte uczucia. W pułapce bowiem to przede wszystkim powieść o miłości. Romantycznej, obsesyjnej, zaborczej, pełnej poświęcenia, wreszcie powszedniej.

Muminka | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Koncept ciekawy, początkowe zmagania sąsiadów z niepokorną ścianą/ grzybem/pasożytem/ przybyszem z UFO bardzo śmieszne. Plusem są też obserwacje socjologiczno-psychologiczne i doceniam zmysł obserwacyjny autorki. Trafnie opisuje ona stosunki międzyludzkie panujące w miejskich blokowiskach. Przepyszna galeria typów ludzkich, każda jednostka ma swoje marzenia, plany i pragnienia, które niejednokrotnie kolidują z planami sąsiadów. Niestety w połowie książki nastrój i tempo wydarzeń jakoś siadają, rodzi się znużenie czytelnika tą tematyką. Ogólnie do przeczytania ale bez rewelacji.

Joanna | 2015-05-06

Ilość stron: 368
To druga książka tej autorki jaką przeczytałam. Pierwsze były „Muszkieterki”.
Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że pierwsza książka trochę mi się podobała ze względu na wątki psychologiczne. W tej również takich nie zabrakło. Tą jednak czyta się lepiej. Zaciekawia też wątek ściany na klatce schodowej, która powiększa się i mieszkańcy muszą ją niszczyć. Zakończenie tego wątku jest zaskakujące. Inne również są bardzo dobrze opisane.
Polecam tą książkę każdemu.

auraya89 | 2011-05-02

Na co dzień bohaterowie mieszkający obok siebie starają nie wchodzić sobie w paradę. Nie darzą siebie sympatią, niektórzy wręcz przeciwnie - płoną z nienawiści. Niestety zostają zmuszeni do współpracy, kiedy pojawia się problem, którego nie da się załatwić w normalny sposób. Autorka w sposób karykaturalny przedstawia charakter i zachowanie mieszkańców.
Talent autorki sprawia, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Krystyna | 2012-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Niby karykaturalny opis kilku lokatorów, dobrowolnie odgradzających się kratą od pozostałej części blokowiska - ale karykatury tam zbyt dużo nie ma, jest to raczej w miarę wierny obraz małego światka, taka Polska w miniaturze.
Czytając opisy ich codzienności, relację o ich myślach i motywacjach ma się ochotę powiedzieć - ja jestem lepsza (lepszy): nie żyję serialami, nie marzę o karierze celebryty, nie mam w pogardzie innych o odmiennych poglądach lub stylu życia, itp.
Ale tak naprawdę chyba jednak w każdym z nas siedzi odrobina takiego zwykłego człowieczka, a dzięki tej książce można sobie to uzmysłowić.

Eweee | 2014-08-28
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Bardzo miłe "czytadło", które jednak znakomicie odzwierciedla sposób polskiego myślenia. Czyta się szybko i przyjemnie, w pewnych chwilach książka potrafiła wywołać we mnie silne emocje.

gorzka77 | 2014-09-29

Pamiętam czasy kiedy sąsiedzi byli sobie jak członkowie rodziny. Obserwacje socjologiczno - psychologiczne aktualnej sytuacji potwierdzają ponury fakt, że to się nigdy nie wróci. Lekki dowcip, niezły koncept ale gdzieś pomiędzy dopadło mnie znużenie zafikosowaniem bohaterów nad problemem kraty w Ciupie ..czyli ich mieszkaniach. Czytałam na raty.

Aleksandra | 2016-09-13
Na półkach: 2016, Przeczytane