Przedszkolaki z ulicy Morelowej

Okładka książki Przedszkolaki z ulicy Morelowej Barbara Gawryluk, Aneta Krella-Moch
Okładka książki Przedszkolaki z ulicy Morelowej
Barbara GawrylukAneta Krella-Moch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2008-01-01
2008-01-01
40 min.
przedszkole zerówka dzieci w mieście

Okładka książki Kraków. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Przemysław Liput, Łucja Malec-Kornajew
Kraków. Przewo... Barbara Gawryluk, P...
Okładka książki Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Aleksandra Krzanowska, Paweł Skawiński
Podhale oraz O... Barbara Gawryluk, A...

Na półkach: , , , , , , ,

Sześcioletni Pan M. stwierdził, że jest już za duży na takie książki o przedszkolakach i wcale go to nie bawi. Woli Hobbita.
Mnie się podobało i obstawiam, że 4- i 5-latki będą miały sporo radości z tej lektury.

Jakoś nie do końca te opowiadania zachwyciły mojego małego słuchacza. Wydaje mi się, że głównym tego powodem jest ich lakoniczność. Za każdym razem autorka stara się zmieścić na dwóch, trzech stronach tekstu, co sprawia, że omawiane tematy traktuje po łebkach. Poza tym nie ma ciągłości wydarzeń. W pierwszym rozdziale jest wprowadzona postać Piotrka, chłopca którego tata jest Szwedem i nic z tego nie wynika. Na kolejnych stronach książki to dziecko się nie pojawia. I tak jest właściwie z każdą kolejną opowieścią. Niby bohaterowie się nie zmieniają i powinniśmy w trakcie lektury coraz bardziej się z nimi zapoznawać. Jest to trudne. Na przykład Zuzia, to dziewczynka, która przekonała się, iż dopadła trema ją na przedstawieniu i nie mogła wydusić z siebie słowa, postanawia w jednym z początkowych rozdziałów, że jednak nie chce już być aktorką. Po czym pod koniec książki ona znowu ma takie plany, a nie wydarzyło się nic co miałoby wpływ na zmianę jej decyzji. Jednym słowem przeczytać można, ale chyba szkoda czasu, gdy są takie książki jak „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, „Wesoły ryjek” czy „Pan Kuleczka”.

Hej Piotrek.Maks z mojej klasy tesz ma rodziców z różnych krajów.

Hej Piotrek.Maks z mojej klasy tesz ma rodziców z różnych krajów.

Świetna, zabawna, prawdziwa, naturalna, tak jak jej mali bohaterowie.

Świetna, zabawna, prawdziwa, naturalna, tak jak jej mali bohaterowie.

• Dla dzieci
  • Basia przeczytała z mamą