Przedszkolaki z ulicy Morelowej

Wydawnictwo: Literatura
978-83-61224-17-4
Moqueta

Problemy maluchów wcale nie są małe. A to w przedszkolu pojawia się nowa osoba, na dodatek ze Szwecji, a to trzeba pomóc choremu koledze, a to po raz pierwszy założyć (przy wszystkich!) okulary, wystąpić w przedstawieniu… Kilkulatków zaprzątają naprawdę ważne sprawy! Cała sztuka w tym, by dziecięce dylematy dostrzec i rozwiązać. Barbara Gawryluk czyni to po mistrzowsku. Pokazuje świat oczami...

Barbara Gawryluk czyni to po mistrzowsku. Pokazuje świat oczami dziecka. Bez wymądrzania się, za to prosto i z humorem uczy najmłodszych troski o innych, odpowiedzialności i tolerancji. Ktoś, kto sepleni, pochodzi z innego kraju, nie ma mamy czy taty, wcale nie jest gorszy! A okulary na nosie to powód do dumy. W końcu Adam Małysz i Harry Potter też je noszą!

Basia_Pelc | 2014-09-20

Świetna, zabawna, prawdziwa, naturalna, tak jak jej mali bohaterowie.

ilo99 | 2017-02-15
Na półkach: Szkoda czasu, Przeczytane

Jakoś nie do końca te opowiadania zachwyciły mojego małego słuchacza. Wydaje mi się, że głównym tego powodem jest ich lakoniczność. Za każdym razem autorka stara się zmieścić na dwóch, trzech stronach tekstu, co sprawia, że omawiane tematy traktuje po łebkach. Poza tym nie ma ciągłości wydarzeń. W pierwszym rozdziale jest wprowadzona postać Piotrka, chłopca którego tata jest Szwedem i nic z tego nie wynika. Na kolejnych stronach książki to dziecko się nie pojawia. I tak jest właściwie z każdą kolejną opowieścią. Niby bohaterowie się nie zmieniają i powinniśmy w trakcie lektury coraz bardziej się z nimi zapoznawać. Jest to trudne. Na przykład Zuzia, to dziewczynka, która przekonała się, iż dopadła trema ją na przedstawieniu i nie mogła wydusić z siebie słowa, postanawia w jednym z początkowych rozdziałów, że jednak nie chce już być aktorką. Po czym pod koniec książki ona znowu ma takie plany, a nie wydarzyło się nic co miałoby wpływ na zmianę jej decyzji. Jednym słowem przeczytać...

Tecna | 2015-01-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Hej Piotrek.Maks z mojej klasy tesz ma rodziców z różnych krajów.

Dorota Lewandowicz | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci