Dziecko filozofem. Co dziecięce umysły mówią nam o prawdzie, miłości oraz sensie życia

Tłumaczenie: Magdalena Trzcińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na ścieżkach umysłu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The philosophical baby
978-83-7648-433-4
mantra

Autorka pokazuje, że umysłowość dziecka jest znacznie bogatsza niż umysłowość osoby dorosłej. Podczas gdy dorośli często funkcjonują jak sterowane z zewnątrz automaty, przeżywając kolejne monotonne dni, dzieci podchodzą do życia niczym podróżnicy do nieznanych krain. Według Gopnik, dzieci tworzą „wydział do spraw rozwoju i badań” gatunku ludzkiego, podczas gdy dorosłym przypisuje zajmowanie się produkcją i zarządzaniem. Dzieci, niczym mali naukowcy, wyciągają wnioski w oparciu o analizy statystyczne, przeprowadzają przemyślne eksperymenty oraz stawiają twórcze hipotezy, które trudno byłoby wymyślić przeciętnemu dorosłemu.

mrmnk | 2015-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Wielkim plusem książki jest wielość ciekawych badań przywoływanych na potwierdzenie niemal każdej tezy autorki. Mnie osobiście najbardziej podobała się część traktująca o odkrywaniu i rozumieniu przyczynowości u dzieci, ta o rozwoju koncepcji własnego "ja", oraz różnice między świadomością dzieci a dorosłych. Tak jak napisała autorka, ta książka raczej nie pomoże wam lepiej wychować dzieci — za to na pewno pomoże wam je (i siebie) lepiej zrozumieć.

Skrzydełko | 2013-05-27
Eida | 2012-07-18