O Wacusiu, czyli saga rodu Falczaków

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03306-7
majek

Powieść współczesna, wybitnie krótkoodcinkowa; wymyślił, podsłuchał, podpatrzył, powyonacał Ludwik Jerzy Kern.

Meowth | 2016-01-12

Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy pamiętają jeszcze krakowski "Przekrój" (czyli ten jedyny prawdziwy :D) i ostatnią stronę z "Rozmaitościami", a tam serię "O Wacusiu" w charakterystycznej czerwonej ramce. Tajemnicą poliszynela było, że te krótkie, celne komentarze do życia, świata i całej reszty, wychodziły spod pióra Ludwika Jerzego Kerna. Książka stanowi jego autorski wybór z około 6.000 tekstów, które ukazywały się przez mniej więcej pół wieku w "Przekroju".

Jak dla mnie, zabrakło w tym wyborze takich tekstów, które charakteryzowały się dowcipem bardziej oderwanym od naszej rzeczywistości, stanowiły zabawę słowem czy grę skojarzeń. Ale i tak ciągle śmieszą, przedstawiając w krzywym zwierciadle rodzinę Falczaków, czyli takich trochę "modelowych Polaków".

Uwaga! Tego nie wolno czytać ciurkiem!

pan_bateria | 2011-02-14

Krótkie żarty, anegdotki zawarte w książce, stanowią często trafny komentarz do jakże charakterystycznego, polskiego stylu bycia.

majek | 2010-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2010