Piekło i Niebo

Heaven and Hell
83-03-03573-8
historyczna
Alicja

Trzecia i ostatnia część trylogii o rodzinach: Hazardów z północy i Mainów z południa. Poznajemy ich losy już po wojnie secesyjnej.
Czy koniec wojny to koniec konfliktów Północy z Południem?
Czy Madeline, Charles, George zdołają zpomnieć o wojnie i żyć normalnie?
Czy Bentowi uda się zrealizować plany zemsty?
Czy przetrwa przyjaźń Mainów i Hazardów?

Marysieńka | 2011-03-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1992 rok

Ostatnia, trzecia część cyklu( Północ - Południe, Miłość i Wojna oraz ta właśnie Piekło i Niebo). Dalsze losy bohaterów, choć w trochę odmiennych okolicznościach. Wojna w pewien sposób zmienia kraj, dorasta nowe pokolenie, ale odzywają się stare uprzedzenia, ożywają stare demony. Tak jak przetrwała przyjaźń Mainów i Hazardów tak samo przetrwała nienawiść do nich ich największego wroga, kaprala Benta, sięgająca korzeniami czasów ich studiów w West Point. Cała trylogia pokazuje nam spory wycinek czasowy z historii USA a na tym tle ludzkie słabości - zawiść,nienawiść,hipokryzję, zachłanność, głupotę ale też siłę miłości i przyjaźni...Całość jest niezwykła i napewno warto ją przeczytać....

Lionel | 2013-05-11
Przeczytana: 03 maja 2013

To już koniec przygód członków rodzin z północy i południ, niestety piętno wojny pozostawił ślad nie do usunięcia . Konflikt między ludźmi biali czarni czerwonoskórzy biali, nadal nie jest zażegnany czy jakakolwiek wojna to zmieni. Jako całość świetna epopeja o Amerykańskim południu i północy zgoła inna niż słynne 'Przeminęło z wiatrem' jednakże równie wartościowe choć nie wiem czy powinienem porównywać te powieści do siebie. Niemniej gorąca polecam każdemu, choć nie dla każdego.

Soplica | 2016-05-31
grzokita | 2015-12-26