Północ i Południe

Tłumaczenie: Mieczysław Dudkiewicz
Cykl: Miłość i wojna (tom 1.1)
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
North and South
wojna secesyjna, historia
historyczna
Alicja

Pierwsza części rewelacyjnej trylogii o korzeniach, przebiegu i konsekwencjach amerykańskiej wojny secesyjnej. Dwaj młodzi chłopcy, George Hazard z Północy i Orry Main z Południa, spotykają się w drodze na prestiżową uczelnię wojskową w West Point (im. Tadeusza Kościuszki). Pomimo narastających napięć pomiędzy dwiema częściami kraju, między chłopcami nawiązuje się przyjaźń. Północ i...

Północ i Południe to napisana z wielkim rozmachem, fascynująca opowieść nie tylko o fragmencie z historii dzisiejszego mocarstwa, ale przede wszystkim o przyjaźni, miłości, lojalności.

Kalissa | 2014-04-01
Przeczytana: 2012 rok

Świetna powieść! Opowiada o przyjaźni dwóch młodych Amerykanów - jednego z Północy - George'a Hazarda i jednego z Południa - Orry'ego Maine'a oraz ich rodzin, na tle wielkich wydarzeń historycznych. W tej części jest to wojna Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.

Przygody głównych bohaterów, ich początki w szkole wojskowej, pierwsze miłości, wreszcie konieczność odnalezienia się na polu bitwy - wszystko zostało wspaniale opisane. Uwielbiam sposób w jaki się wspierali, pomagali sobie wzajemnie i zwyczajnie lubili. Przyjaźń Orry'ego i George'a to jedna z najpiękniej opisanych przyjaźni męskich w powieściach w ogóle.

Wreszcie mało która powieść, ma tak świetnie odmalowane czarne charaktery, Kadet Bent czy Justin La Motte - obaj byli po prostu okropni, tak źli, ale i tak sprytni, że czytało się o nich ze ściśniętym sercem - bo potrafili dopiec głównym bohaterom.

Mimo, że wojna secesyjna dopiero wybuchnie, w powieści tej, wspaniale odmalowano punkty zapalne i przyczyny tej straszliwej...

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 20 listopada 2013

Bardzo dobra powieść. Jeśli chodzi o historię USA, to uwielbiam okres przed, po i w trakcie wojny secesyjnej, także lektura traktująca o genezie konfliktu Północy i Południa, przedstawiona z punktu widzenia przyjaźni dwóch młodych ludzi i ich rodzin pochodzących z różnych części kraju była dla mnie nader interesująca. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, więc oprócz lekcji przyjaźni i miłości jest także dobrą lekcją historii Stanów Zjednoczonych. A po lekturze okazuje się, że mieszanka przyjaźni, miłości i historii zamknięta w jednej książce potrafi być naprawdę zajmująca.

Marysieńka | 2011-03-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1992 rok

Orry Maine i George Hazard spotykają się w West Point. Orry jest synem plantatora bawełny z południa a George jest synem właściciela huty żelaza z północy. Pochodzą z innych światów a jednak przyjaźń, która ich połączy przetrwa niejedną burzę i obejmie również rodziny obu młodych mężczyzn.
Ta książka stanowi pierwszą część trylogii opowiadającej dzieje dwóch rodzin amerykańskich, Mainów, plantatorów, właścicieli niewolników i Hazardów, przemysłowców, producentów stali. To dwa różne światy, dwie kultury, których zderzenie w pewnym momencie dziejów USA doprowadzi do Wojny Secesyjnej, która jest również bardzo obrazowo opisana w tej powieści. Bitwy, potyczki, zasadzki, niewyobrażalne obrazy wojny a w tym wszystkim przyjaźń, miłość, spisek, zdrada, okrutne mordy i porwania, hipokryzja i nikczemność - czyli samo życie w najczystszej postaci. Pisarz opowiada nam fragment historii swojego kraju barwnym językiem, czytając ma się przed oczami gotowe obrazy. Ta powieść zapada głęboko w...

Break | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Przeczytałam tę książkę z niemałym trudem. Jednak koniec końców jestem zadowolona z siebie, że udało mi się ją skończyć czytać. Wybrałam tę książkę gdyż przede mną rozciągał się weekend, a ja nie miałam co czytać. Dlatego wybrałam się do miejscowej biblioteki w poszukiwaniu czegoś co zajęłoby mi te dwa dni wolnego. Moim zamiarem było wypożyczenie "Przeminęło z wiatrem", ale, jak wiemy, życie ma dla nas własny scenariusz.

Dlaczego o tym wspominam? Mówię o tym, ponieważ gdyby nie ta wycieczka, w moje ręce nie wpadłby pierwszy tom trylogii "Północ i Południe".
Słyszałam o tym tytule wielokrotnie, zazwyczaj chodziło o słynny już serial z Patrickiem Swayze. Postanowiłam zaryzykować.

Może to wydać się dziwne, ale po dobrnięciu do końca przyznaję, że jest to kawał dobrej roboty. John Jakes z wielką pieczołowitością oddaje klimat młodych Stanów Zjednoczonych, w książce odnajdziemy mnóstwo dat i rzeczywistych wydarzeń.

Pierwszą trudnością jaką napotkałam był język. Styl pisania różni się...

CaterinaCorleone | 2012-08-04
Przeczytana: 15 lutego 2008

Jedna z moich ulubionych książek ;) Zajmująca fabuła wpleciona w historie wojny secesyjnej. Na początku można się pogubić- wielu bohaterów.

książek: 1905
krzysiu966 | 2015-09-07

Północ i południe, to książka nie tylko o amerykańskiej historii. To książka, w której padają jedne z najbardziej fundamentalnych pytań: czym jest wolność? I czy jedna z najpotężniejszych sił - przyjaźń, potrafi przetrwać w świecie rozdartym na pół.

Doskonały i ponadczasowy portret człowieka. Bo w każdym z nas mimo ogromnego dążenia do wolności, tkwi też ziarno tyranii.

a_psik | 2012-05-16
Przeczytana: 04 maja 2012

Interesująca książka historyczna. To pierwsza część z trylogii „Północ-Południe”, w skład której wchodzą jeszcze „Miłość i Wojna” oraz „Piekło i niebo”.

Dwóch młodzieńców (Orry Main i George Hazard) spotyka się w West Point. George jest synem właściciela huty żelaza z północy, natomiast Orry jest synem plantatora bawełny z południa, właściciela niewolników. Pochodzą z odmiennych światów, ale połączy ich trwała przyjaźń, która obejmie również ich rodziny.

„Północ i Południe” to powieść historyczna, nie brak w niej więc ogromu faktów historycznych i dat. To książka pełna potyczek, bijatyk, opisów wojny, ale to również opisów miłości, przyjaźni, różnych niesnasek rodzinnych – to również wspaniała saga rodzinna, pokazująca jak wiele można przetrwać, mając u boku ukochaną osobę (lub osoby).

Pierwsze dwie kwestie, które uderzyły mnie po przeczytaniu pierwszych stu stron to niewolnictwo oraz sytuacja kobiet w XIX wieku. Problem niewolnictwa: mamy tu do czynienia z pewną hierarchią....

Książkiociekawych | 2015-07-10
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Trochę o wydarzeniach:

Książka dotyka głownie tematy rozpoczęcia, przebiegu i konsekwencjach amerykańskiej wojny secesyjnej.

Głównymi bohaterami książki są George Hazard (Północ) i Orry Main (Południe). Poznają się oni w drodze na na uczelnie wojskową w West Point. Pomimo narastającego napięcia między dwoma częściami kraju, chłopcy zaprzyjaźniają się.

Książka nie tylko opowiada cząsteczce historii kraju,
ale też opowiada o lojalności i przyjaźni.

"Północ i Południe" dotyka wiele spraw:

- Mamy początki w akademii wojskowej. Orry i George wiele pracy muszą włożyć , aby zaliczyć kolejne lata nauki.
- Miłość występuje przez cały czas. Mamy miłość od pierwszego wejrzenia, do bliźniego i niescześliwą.
- Opisy bitew. Wojna Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.
- Przyjaźń i zdradę
- Niewolnictwo
- Rodzina

"Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka
sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy."

Książka...

Becia | 2011-02-28

Rewelacyjna powieść historyczna, którą pamiętam do dziś i którą wspominam i której pewnie nie zapomnę...

Alicja | 2010-07-15

Dla wszystkich fanów XIX wiecznego Południa, wielkich sukien i dostojnych kawalerów. Powieść napisana z wielkim rozmachem o wielkiej miłości i przyjaźni, która gotowa jest przetrwać wszelkie przeciwności.