MAO

Wydawnictwo: Albatros
historia Chin

Autorka jednej z najsłynniejszych pozycji literatury faktu napisała wraz z mężem długo oczekiwaną drugą książkę – biografię inną niż wszystkie. Ukazuje ona prawdziwe oblicze przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin Mao zedonga, człowieka odpowiedzialnego za niewyobrażalne zbrodnie, który cynicznie i z okrucieństwem dążył do władzy nad swiatem. Wydarzenia historyczne, przerażające anegdoty

Falko | 2014-09-25
Przeczytana: 2008 rok

Książka jest kopalnią wiedzy o samym Mao Tse-tungu, ale też całych XX wiecznych Chinach. Niektóre z podawanych faktów potrafią wbić w fotel (za wręcz sensacyjny uznaję ten, że przywódca czerwonej rewolucji był za młodu członkiem Kuomintangu!), inne zainteresować (silne wpływy maoistowskie w Albanii, zamiłowanie Mao do parterowych willi, prawdziwe oblicze Wielkiego Marszu), a jeszcze inne zrozumieć popkulturowe odniesienia (forpocztą wizyty Nixona w ChRL w 1972 r. był team pingpongowy i do tego też nawiązuje epizod w Forreście Gumpie!).

Największym problemem tej pozycji jest jednak nierzadka emfaza. Widać, że autorka szczerze gardzi Tse-tungiem (czemu w sumie się nie dziwię, tym bardziej znając jej życiorys), niemniej, zbyt często daje temu wyraz. Kilka razy wzmiankowane jest więc odrażające uzębienie Przewodniczącego czy jego niechęć do kąpieli. Rzetelny historyk raczej nie pochylałby się nad takimi - bądź co bądź - detalami.

Całość jest jednak więcej niż warta uwagi. Pożarcie...

Jazir | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Komunizm

Mao zmieniający "chorego człowieka Azji" w światowe mocarstwo jako wcielenie Darth Vadera. Ton używany w książce nie stara się ukrywać stronniczości autorów. Przewodniczący KPCh jest zły od dnia, w którym sie urodził, do ostatnich dni swego życia, nawet nie najlepszy stan uzębienia jest tutaj dowodem demonicznej natury. Książka ma pewną wartość rozrywkową oraz przybliża nam geografię Chin, ale poza tym trudno znaleźć coś na jej obronę. Tak karykaturalne biografie pisano o Aleksandrze Wielkim, Czyngis-chanie, czy Napoleonie, obecnie nikt o nich nie pamięta, a przynajmniej nie są traktowane poważnie; z tą kiedyś będzie podobnie. Sukces w kategorii bestsellerów świadczy, że dziś na to za wcześnie.

Renegi Grene | 2016-04-24
Na półkach: Historia, Przeczytane

Opasłe tomiszcze opisujące życie i panowanie człowieka, który zabił więcej ludzi niż Hitler i Stalin, a mimo wszystko wciąż pozostaje niedoceniany w gronie największych katów-totalitarystów. Autorzy to pochodząca z rodziny komunistycznych działaczy Chinka, która w latach 80. wyjechała do Wielkiej Brytanii oraz jej mąż, Brytyjczyk. Oboje stworzyli swoiste opus magnum, zbieraniu informacji do którego poświęcili całe lata, przesiadując w bibliotekach i rozmawiając z przywódcami, politykami, dawnymi bonzami i ich ofiarami.
Nie jest to typowa biografia, jakie dostępne są w księgarniach ostatnimi czasy. Nie znajdziemy tu plotek na temat Mao czy dokładnych opisów jego ekscesów seksualnych - autorzy koncentrują się na dojściu Zedonga do władzy i machinacjach, które mu to ułatwiły, a następnie na działaniach politycznych, które ułatwiły mu jej utrzymanie, choć do dziś nie są znane Chińczykom, uważającym Mao za bohatera. Jung Chang, jako córka komunistów, nie krytykuje samej ideologii...

Haes | 2015-12-27
Na półkach: Chiny, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Książka obowiązkowa dla czytelnika nieco bardziej zainteresowanego Chinami, historią Chin czy w ogóle historią jako taką. Książka przedstawiana jako najbardziej wyczerpująca opowieść o Mao Ze Dongu. Czy tak jest? Nie mam zbyt szerokiego wyboru do porównania, bo historia Chin czy w ogóle Azji to w Polsce nadal temat, który pewnie nie sprzedaje się dobrze.Ludzie słyszeli o Mao, kojarzą Chiny z tanimi produktami, dziwnymi "znaczkami", z komunizmem, a coś więcej? Jeśli chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj tę książkę. Zaznaczam jednak, że nie jest to książka dla każdego (o wadach czy moich zastrzeżeniach nieco niżej).

Niewątpliwą wartością książki jest ilość informacji jaką otrzymujemy. Życie Mao przestawione jest tu od dnia narodzin aż do dnia śmierci. Autorzy wykonali tytaniczną pracę, sprawdzając setki czy tysiące źródeł (także archiwa rosyjskie!), analizując wiele nieznanych dotychczas źródeł, a co ważne - przeprowadzili wywiady z setkami osób, które miały bezpośredni kontakt z...

Dekadent | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Rewelacyjnie napisana, wiarygodna i wyczerpująca biografia jednego z największych zbrodniarzy jakiego widział świat.
Człowiek, który w celu zaspokojenia swoich pragnień i żądzy władzy kreował publiczne, sadystyczne mordy, który chcąc stworzyć silną armię rozkazał konfiskować wszystkie cenne rzeczy ludziom, zabierać im naweat jedzenie. W wyniku tego z głodu zmarło 30 milionów Chińczyków. We wsiach drzewa nie miały liści, bo wszystkie były zjedzone.
Człowiek, który wreszcie w celu pozbycia się partyjnej konkurencji wprowadził rządy terroru - córki kapowały na ojców, czerwone bandy wchodziły do domów, biły dzieci, starców, kobiety, a mężczyzn mordowali w okrutny sposób.
Książka jest wstrząsająca, ale bardzo sugestywna i traktująca o tym, czym w istocie był komunizm.

Książka ta jest owocem ponad 20-letniej pracy, a same źródła, przypisy i wypisy osób, z którymi rozmawiali mieści się na 150 stronach.

Szczerze polecam, tylko uważajcie, bo gdy my patrzymy w oczy złu, zło również...

Fox | 2010-10-15
Na półkach: Teraz czytam

Czytam to bardzo powoli, bo jest bardzo straszne, ale opisuje tę część historii ludzkości, której nie można nie znać, więc brnę.

Maria | 2012-04-12

Szokująca, tak trudna, że momentami trzeba zamknąć książkę i odpocząć. Gorąco polecam.

czytelnik | 2012-02-19

czytałem kilka miesiący. ale było warto się przemęczyć.

muzzy_r | 2016-07-23
Agnieszka | 2016-07-18
Przeczytana: 02 stycznia 2012
Co czyta Donald Trump

Kiedy kilka dni temu publikowaliśmy artykuł o tym, jakie książki miały największy wpływ na odchodzącego prezydenta Baracka Obamę kilka osób wyraziło w komentarzach zainteresowanie tym, co czyta Donald Trump. Oto lista polecanych przez nowego prezydenta USA pozycji książkowych.