Marmurowe ogrody

Seria: Z Kapeluszem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Marble gardens
schizma

Sophie Dolan i Riba McMullan przyjaźnią się od dziecka. Mimo różnic Sophie jest wyciszona i niepewna siebie, Riba impulsywna i ekstrawertyczna łączy je mocna i trwała więź. Córka Riby, dziewiętnastoletnia Zelda, zapada na śmiertelną chorobę. Matka dziewczyny, zniechęcona nieskutecznym leczeniem tradycyjnymi metodami, zwraca się ku medycynie niekonwencjonalnej. Fascynuje ją Jay Street, przywódca grupy przypominającej sektę. Dziewczyna, wyczerpana długą walką o życie, zaczyna się poddawać i myśli o śmierci; wieloletnia przyjaźń Sophie i Riby przechodzi kryzys, a czas mija nieubłaganie... Czy uda się ocalić Zeldę?

Kinga Kulig | 2018-04-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

.. Gdybym miała się zastanowić nad słowami streszczającymi treść lektury.. nie powiedziałabym, że choroba wcale nie pierwszoplanowej bohaterki jest w centrum zainteresowania (fabuły). Owszem, choroba bohaterki "uderza" niejako w każdą postać, niemniej, tak naprawdę, to fabuła obraca się wokół rozterek, błędów popełnianych przez osobe dorosłe.

Dwa małżeństwa, które nie potrafią spojrzeć sobie w oczy. Popełniają klasyczne błędy. Uciekają przed prawdą, w imię ochrony "dobra" drugiej osoby. Bo tak będzie lepiej. I każdy unik, każde okrężnie wypowiedziane słowo doprowadza do stopniowej ruiny małżeństwa. Wkrada się brak czasu, zrzucanie odpowiedzialności na chorobę i związane z nią obowiązki. Każdy zatraca się w swoich pomylonych racjach.
W tym przypadku, czy śmiertelna choroba jest tutaj najpoważniejszym problemem, czy może pretekstem albo "ochroną" przed własną osobą i poniesioną życiową porażką?

Moja słaba ocena powieści nie wynika z mojej obojętności wobec postawionego problemu...

schizma | 2010-08-30
Przeczytana: 29 listopada 2009

Niespieszna akcja, ale wciągająca. Dylematy, ciągłe wybory. Życie.

Dwa małżeństwa: jedno bezdzietne, drugie z dwójką dzieci. Przyjaciele od dawna, przyjaciółki od dzieciństwa. Kiedy jedna z kobiet wstępuje do tajemniczej organizacji jeszcze bardziej tajemniczego Jaya Streeta wiele zmienia się w życiu obu par. Wszystko jeszcze bardziej się komplikuje kiedy córka Riby zapada na śmiertelną chorobę.

Akcja książki rozpoczyna się w momencie wylotu matki z córką z lotniska w Dublinie w kierunku Wyspy Palm, na której urzęduje Jay Street, a który, w przekonaniu Riby, uzdrowi Zeldę. Czy kogoś gasnącego z dnia na dzień można uzdrowić siłą umysłu?

W Dublinie pozostaje przyjaciółka i jej mąż, Sophie i Michael, którzy również przechodzą właśnie jeden z trudniejszych momentów związku, a także mąż Riby, Brian, oraz Donny, ich syn.

Problemy małżeńskie, problemy z dojrzewającym nastolatkiem, a ponad tym wszystkim śmiertelny szpiczak. Takie właśnie jest życie, nic nie jest łatwe i...

LoVeandHoPe | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Powiesc opowiada o dylematach, wyborach ludzi, czyli ogolnie o zyciu rodziny i przyjaciol,ktorym swiat wali sie na glowe w obliczu smierci, badz zdrady bliskiej osoby.
Jestem rozczarowana zakonczeniem, watki nie zostaly doprowadzone do konca,nie wiadomo tak naprawde czy historia zakonczyla sie szczesliwie, czy tez nie.
Mimo to przyjemnie spedzilam czas przy tej powiesci.

Małgorzata Zberowska | 2015-05-18
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

książki autorki Deirdre Purcell są nie tyle porywające, co dają do myślenia. w tym przypadku głównym celem autorki jest uświadomienie nam jak choroba dziecka może zrujnować nasze poukładane życie, związek, relacje z rodziną, z przyjaciółmi..

wiola | 2014-12-14

Książka życiowa, bardzo dotknął mnie wątek chorej na szpiczaka Zeldy. Nie podoba mi się trochę zakończenie takie nic nie wyjaśniające.

rosa-yeryha | 2013-04-01

niestety książka nie dla mnie. Dałam radę przeczytać tylko 50 pierwszych stron i porzuciłam. Akcja ciągnęła się strasznie, opisy, opisy, jakieś drętwe dialogi. Zdecydowanie nie książka dla mnie.

siania | 2012-02-04
Przeczytana: wrzesień 2011

wciągająca, choć zakończenie wszystko psuje

kryska | 2013-03-11
Przeczytana: 07 lutego 2013

Akcja książki rozpoczyna się w momencie wylotu matki z córką z lotniska w Dublinie w kierunku Wyspy Palm, na której urzęduje podobno uzdrowiciel Jay Street. 2 pary małżeńskie i komplikacje.

Kinga | 2012-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Wciągająca, aczkolwiek zakończeniem byłam nie nasycona..:/

Marta | 2017-04-06