Detektyw Monk w Opałach

Tłumaczenie: Paweł Laskowicz
Cykl: Detektyw Monk (tom 9)
Wydawnictwo: Rebis
Mr. Monk in Trouble
Dominika

Ludzie chętnie odwiedzają Opały, miasteczko w Kalifornii pamiętające czasy gorączki złota. W 1962 roku rozsławił je napad na pociąg. Niektórzy przyjeżdżają, by zwiedzić Muzeum Gorączki Złota, jednak większość pragnie odszukać łup, który bandyci rzekomo wyrzucili ze Złotego Ekspresu w czasie napadu. Kiedy ofiarą morderstwa pada strażnik muzeum, Monk zostaje wysłany do Opał, aby przeprowadzić...

Kiedy ofiarą morderstwa pada strażnik muzeum, Monk zostaje wysłany do Opał, aby przeprowadzić dochodzenie. Od pierwszych chwil bardziej interesuje go jednak nierozwiązana zagadka legendarnego napadu sprzed pół wieku, tym bardziej, że nieoczekiwanie dowiaduje się, jak wiele go łączy z barwną przeszłością miasteczka. Okazuje się bowiem, właśnie w czasie gorączki złota probiercą w Opałach był pewien bardzo ekscentryczny mężczyzna o nazwisku Artemis Monk…

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Felicity | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

- Długo pani z nim pracuje? - Od lat. - I nie jest pani alkoholiczką? - Nie. - Narkomanką? - Nie. - Nie podjęła pani od tego czasu ani jednej próby samobójczej? - Nie. - Nie usiłowała pani nikogo zamordować? - Nie. - To cud.
Przytaknęłam bez słowa.
[Rozmowa Natalie Teeger z komendantem Keltonem, "Detektyw Monk w Opałach")

Lubię detektywa Monka i w wersji filmowej, i książkowej. Narratorką opowieści jest jego asystentka Natalie, kobieta o anielskiej cierpliwości, fabuła jest przedstawiona z jej punktu widzenia i dzięki temu czytelnik może mieć jakiś duży dystans do obsesji detektywa. Narracja jest lekka i dowcipna. Każdą książkę z tej serii biorę bez wahania.
Jednak "Monk w Opałach" okazał się już ponad moje siły. Obsesje Monka nie są już zabawne, ale męczące i przerażające. Do tego tym razem Monków jest dwóch - okazuje się że w miasteczku Opały gdzie Monk prowadzi kolejne śledztwo mieszkał kiedyś jego przodek Artemis Monk, mimo ponad 100 lat różnicy kropka w kropkę taki sam jak...

hquinzell | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Pan Monk zawsze wywołuje szeroki uśmiech na mojej twarzy. Nie znam książek bardziej wesołych, lekkich i przyjemnych od tych, które opisują jego niezwykłe przygody. Za każdym razem Monk zabiera nas ze sobą do innego miejsca, była już Francja, Niemcy a teraz sam Dziki Zachód. Czy z nim kiedykolwiek można się nudzić? Jestem pod wrażeniem, ponieważ tym razem do końca nie spodziewałam się kto jest prawdziwym mordercą (no.. może pod koniec - nie jestem aż tak słabym detektywem!). Przezabawne dialogi i barwne postacie, na pewno jeszcze wrócę z Monkiem na Dziki Zachód - chociaż nie wiem czy on będzie na to chętny.. w końcu zawsze istnieje śmiertelne zagrożenie, że na drodze spotkamy pełnego zarazków i brudu osiołka :)

Gilles | 2016-02-19
Na półkach: Ebook, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2016

Niby ciekawa jak pozostałe... jednak ten wątek z przeszłości trochę za bardzo naciągany jak dla mnie.

TygrysiDab | 2014-01-22

"Detektyw Monk w Opałach" to pierwsza książka z serii o detektywie zmagającym się z różnymi fobiami, którą miałam przyjemność przeczytać. Styl autora bardzo mi się spodobał. Były też momenty, które mnie rozbawiły. Pan Goldberg zastosował także (bardzo zręcznie) paralelizm płaszczyzn fabularnych, co odróżnia od innych dzieł tego autora. Książka ta ujęła mnie za serce i uważam, że każdy fan serialu powinien ją przeczytać.

Eljot | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Przezabawna książka opowiadająca o przygodach bardzo sympatycznego i dosyć ekstrawaganckiego detektywa. Bardzo inteligentne i błyskotliwe teksty, które potrafią rozbawić do łez.
Chyba pierwszy raz mam do czynienia z fajną książka pisaną na podstawie serialu. Zwykle literackie dzieło w takim przypadku okazuje się porażką. Tu książka zaskakuje. Czyta się ją z ogromną przyjemnością. Napisana bardzo przystępnym językiem, który sprawia, że się szybko ją czyta. A te teksty Monka...Prześmieszne :)
Kolekcja wszystkich książek detektywa musi znajdować się w mojej biblioteczce. kolekcjonowanie czas zacząć!

książek: 2023
Agata | 2015-01-12

Nic na to nie poradzę, że Monka uwielbiam. Bawi, rozczula, zaskakuje, ciekawi.

Cheer_up | 2011-08-08
Przeczytana: 2010 rok

Obowiązkowa pozycja dla fanów Detektywa Monka i Natalie

Tomek | 2010-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2010

Coraz bardziej mam dość Monka i jego bezsensownych fobii.

agnes | 2012-09-20
Przeczytana: 19 września 2012

Książka skusiła mnie poprzez serial. Ale się nie myliłam co do niej- równie fajna jak serial. Detektyw Monk w sposób niekonwencjonalny mnie zachwycił to jak rozwiązuje zagadki kryminalne i jego nie kończące się fobie przez niebezpieczeństwami i "zarazkami", które normalny człowiek ma po prostu gdzieś ;p
Polecam tą książkę bo jest naprawdę zabawna sama się kilka razy śmiałam ;p

chiyome | 2014-01-10
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Ta książka już była całkiem w porządku. Monk jedzie do miejscowości Opały rozwiązać zagadkę morderstwa kustosza muzeum. Jednakże bardziej go interesuje napad na pociąg sprzed 50 lat. Okazuje się, że ówczesnym poborcą był Artemis Monk, który być bardzo podobny do Adriana Monka. Nie tylko z nazwiska.