Post Capitain
historyczna
Michał

Kapitan Królewskiej Marynarki Wojennej Jack Aubrey zostaje internowany we Francji, gdzie ukrywa się przed wierzycielami. Jego przygody podczas ucieczki z Francji i przed grożącym mu uwięzieniem za długi zaintrygują czytelników tak samo mocno jak jego niezwykłe wręcz wyczyny na morzu.

Yrr | 2016-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Drugi tom, niestety trochę słabszy od pierwszego. Po pierwsze prawie jedna trzecia książki, to raczej romans lub co najwyżej powieść obyczajowa. Po drugie, autor wykreował tylko trzy typy kobiet: wredne i przewrotne lub chciwe, głupiutkie i zależne od innych, pozostałe czyli czyjeś żony, dziwki, służące - jak pozostałe postaci niepierwszoplanowe zupełnie bezbarwne i kompletnie bez znaczenia. Wywody filozoficzne dość wtórne i niestety stosunkowo płytkie.

Wątki szpiegowskie i morskie, pomimo że wciągające, są przeplatane dłużyznami obyczajowo romansowymi i trochę rozmywają się charakterystyczne cechy głównych postaci. Czasami trudno uchwycić, co właściwie chciał autor osiągnąć i w jakim kierunku zmierza. Od połowy robi się ciekawie a na zakończenie dostajemy warką, wciągającą akcję, postaci odzyskują pazur (jeśli był zamierzony zabieg autora, żeby pokazać jak marynarze zmieniają się na lądzie, to trochę słabo mu to wyszło). Od tej pory ciężko się oderwać od lektury i po dotarciu do...

| 2012-12-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Kolejna część przygód na morzu i tym razem także na lądzie. Wartkie zwroty akcji znów zachęcają do dalszego czytania. Czytelnik nie zawiedzie się na opisach bitew i to będzie podtrzymywało wysoki poziom książki. Gorąco zachęcam do lektury.

Mer | 2017-04-29
| 2017-04-29