HMS "Surprise"

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
H.M.S. Surprise
historyczna
Michał

Kontynuacja zmiennych kolei losu Jacka Aubreya (których początki zostały zobrazowane w powieściach Dowódca "Sophie" i Kapitan), oficera Royal Navy admirała Nelsona, przedstawiająca jego próby przeciwstawienia się admirałom, kolegom oficerom i wrogowi. Jack przyjmuje zlecenie eskortowania brytyjskiego ambasadora do Indii Wschodnich. Szlak podróży wiedzie przez archipelag Wysp Korzennych, który w przeważającej większości kontrolowany jest przez Francuzów, zatem będzie miał okazję wykazać się swymi umiejętnościami żeglarskimi i dowódczym…

Yrr | 2016-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Lepsze od części poprzedniej, bo autor znacznie ograniczył czas, który bohaterowie spędzają na lądzie.

W tym tomie dostajemy typową książkę o przygodach na morzu. Bohaterowie trochę lepiej zarysowani niż w tomach poprzednich, postaci drugoplanowe już nie zlewają się w jednolite tło dla głównych bohaterów. Poczynania doktora, miejscami są rodem z SF (a raczej medical fiiction), ale nie ma to dużego wpływu na całość powieści, pod warunkiem, że ktoś jest nastawiony na wartką akcję, dużo morza i żaglowce oraz marynarzy z dziewiętnastego wieku.

Książka, podobnie jak główny żaglowiec tego tomu, jest sporą niespodzianką po części poprzedniej.

Dominik Socha | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Kolejna do której dotarłem z cyklu powieści o Jacku Aubreyu i Stephenie Maturinie... bogata treść, ciekawie zarysowane postacie, niestety sporo błędów językowych i merytorycznych w wątkach marynistycznych, obawiam się, że to jednak tłumacz nie do końca był w stanie sobie poradzić z terminologią... Ale czytało się bardzo dobrze.

Cicha | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Kolejna książka ze świetnej serii! Leniwiec i żółw są "gwiazdkami" tej książki ;)

Mer | 2017-04-29
| 2017-04-29