Mój wielki dzień

Wydawnictwo: Czytelnik
83-0700-654-6
Olena

Historia nad wyraz dojrzałego jedenastolatka, który stara się układać sobie życie, jednocześnie opiekując się uzależnioną od alkoholu matką. Na podstawie książki nakręcono film pt. "Kochankowie mojej mamy"

Książka mało znana, a szkoda, bo naprawdę warto ją przeczytać.
W bardzo dobry sposób ukazuje psychikę dziecka i środowisko w jakim dziecko się wychowuje.

Smutna i refleksyjna.

mnulka | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, MUSZĘ MIEĆ
Przeczytana: 1996 rok

To była moja pierwsza książka, którą przeczytałam, bez przymusu, z własnej woli, dla przyjemności. I choć do najłatwiejszych nie należy to pamiętam ją do dziś i jakie wrażenie na mnie wywarła. Zawsze była gdzieś w tyle mojej głowy i nie dawała się zapomnieć, przez lata. W trakcie wielu przeprowadzek z miejsca na miejsce, kiedy dorosłość wymagała tego ode mnie ta książka zaginęła. Ale szukam jej, wytrwale. Może kiedyś ją znajdę i znowu będzie mi dane ją przeczytać.

Woody | 2017-11-28
Przeczytana: 31 maja 2012

Jeden z nielicznych przypadków, kiedy film podobał mi się bardziej niż książka. Być może ze względu na wybitną muzykę Krajewskiego, może z uwagi na świetne role Jandy i Skarżanki?
Historia w każdym razie smutna, momentami brutalna.

Naprawdę warto przeczytać.Książka ukazuje życie dziecka, który opiekuje się uzależnioną od alkoholu matką.W tej książce możemy ujrzeć psychikę jedenastolatka który stawia czoła codziennemu życiu

Kasia b | 2018-02-16

Nie ma bardziej bolesnej miłości niż uczucia niekochanego dziecka. Kochanego za mało albo nie tak jak trzeba. Porzuconego, odrzuconego, zapomnianego lub usuniętego na dalszy plan. Rywalizującego o uczucia rodziców z ich nowymi partnerami, nałogami, "nowym" rodzeństwem a nawet... zwierzętami domowymi. Przymierającego głodem... miłości. Książka piękna, że aż boli.

Betka | 2013-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2013

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Zającówny i muszę przyznać, że udane. Historia opowiedziana przez autorkę na kolejnych stronach książki wciągnęła mnie choć dotyczyła trudnego tematu alkoholizmu w rodzinie.
Głównym bohaterem,który opowiada nam swoją historię jest nad wiek dojrzały jedenastoletni Rafał,borykający się z chorobą alkoholową swojej matki. Chłopiec musi sam o siebie zadbać i na dodatek ukrywać w szkole „niedyspozycje” matki. Jak by tego było mało matka ciągle jakiegoś „wujka” sprowadza do domu i kombinuje na lewo i prawo aby mieć kasę. I to jej kombinatorstwo doprowadza ją za kraty. A cóż z naszym bohaterem? Rafał trafia do bidula i czeka na ten swój wielki dzień, kiedy matka wyjdzie z więzienia i zabierze go do domu. Jedenastolatek powoli przystosowuje się do pobytu w domu dziecka. Ma tam swojego kolegę Malutka, którego jeszcze znał ze swojego podwórka i dlatego też nie czyje się taki samotny. Ale czy taki kolega może zastąpić matkę na którą Rafał...

Lolek90 | 2013-01-15
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Po obejrzeniu filmu liczyłam na więcej...

Halina | 2017-10-28
gromik99 | 2017-08-16