Dzieci z ulicy Awanturników

Cykl: Lotta z ulicy Awanturników (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
tłumaczenie
Anna Węgleńska
Barnen pa Brakmakargatan
dzieci, Lotta, ulica Awanturników
Olena

Druga część przygód Lotty i jej rodzeństwa. Kapryśna, uparta i pełna fantazji dziewczynka przeżywa wiele smutków i radości związanych z Niśkiem - ukochaną zabawką. Próbuje też decydować sama o sobie i wymóc na otoczeniu spełnienie swych życzeń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Czteroletnia Lotta mieszka w żółtym domku przy Ulicy Garncarzy wraz z rodzicami, bratem Jonasem, siostrą Mią i pluszowym prosiaczkiem Niśkiem. Jej szalone pomysły sprawiają, że Ulica Garncarzy zmienia nazwę na Ulicę Awanturników i staje się najhałaśliwszą :-) uliczką w miasteczku.
Jeśli lubisz książki Astrid Lindgren, musisz koniecznie poznać zabawne perypetie dzieci z Ulicy Awanturników. Zaręczam, że nie pożałujesz!Moja córka była zachwycona.

Evik | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

„Tatuś mówi, że w naszym domu było całkiem spokojnie, zanim pojawiły się dzieci. Dopiero potem zrobił się taki harmider”.

„Dzieci z ulicy Awanturników” to krótka książka Astrid Lindgren zawierająca kilka opowiadań o Jonasie, Mia Marii i małej, czteroletniej Lotcie.

Biedna Lotta. Jest najmłodsza i z tego powodu starsze rodzeństwo uważa ją za głuptaska. Lotta chce urosnąć, z tego powodu ubabrała się raz w gnojówce. Jestem sobie w stanie wyobrazić, co czuli jej rodzice, ponieważ mój pies kiedyś uczynił to samo ;)
Rodzice mają trochę problemów z rozbrykaną gromadką. W czasie podróży pociągiem nieskrępowana Lotta pyta „dlaczego ten pan ma brodawkę”, a jej rodzeństwo w czasie postoju wysiadło z pociągu i tuż przed odjazdem wsiadło do ostatniego wagonu.

Lotta przykleiła plasterek wędliny do szyby, a następnie, gdy mama zaczęła szukać Jonasa i Mia Marii weszła do innego przedziału i zaczęła rozmawiać z innymi pasażerami.

W książce można przeczytać o innych przygodach dzieci z...

Astrid Lindgren, szwedzka pisarka, kawaler orderu uśmiechu, autorka "Dzieci z Bullerbyn", których, pomimo bycia moją szkolną lekturą w trzeciej klasie szkoły podstawowej, nigdy nie przeczytałam, zaś na teście z wiedzy o lekturze jeden jedyny raz w życiu ściągałam i zyskałam trzeci najlepszy wynik w klasie.
A "Dzieci z ulicy Awanturników", choć czytane przeze mnie bodajże w piątej klasie, to pamiętam jak przez mgłę, jedynie tylko tę małą, zwariowaną Lottę i jej pluszaka, który choć był bodajże w kształcie świnki, ta uważała za zgoła inne zwierzę. Zawsze podobał mi się fragment gdy Lotta kłóciła się o "gatunek" pluszaka.

Gosia | 2016-02-12
Na półkach: 2016, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2016

Kochana Astrid - inteligentny humor, niepowtarzalny klimat, charakterystyczny język. Zawsze, gdy czytam jej teksty czuję, że wracam do miejsca, w którym przebywałam jako dziecko :). Gorąco polecam!

Veronki | 2012-07-24

Gorąco polecane przez moje dwie córeczki 9 i 5 lat, słuchały z zaciekawieniem, głośno się śmiejąc.Przez tą książkę położyłyśmy się po godzinie 22, co nam się nie zdarza.

FujFaraon | 2013-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2013

Ciekawa książka o psotnych i pełnych życia dzieciach. Zapewnia kilka godzin wspólnego chichotania się.

Marta Kilian | 2015-06-16
Przeczytana: 02 stycznia 2015

W przyszłości będzie to lektura obowiązkowa – będę ją czytać swoim dzieciom. Zabawna, a przy tym jak każda książka Astrid Lingdren ukazująca, to co najwspanialsze w dzieciństwie. Przeniosłam się na chwilę do tych odległych czasów, by przypomnieć sobie jak to było być dzieckiem, przy okazji odkurzyłam kilka swoich wspomnień.

Manko | 2011-05-23

Jak byłam dzieckiem chyba z 30 razy przeczytałam tą książkę, nie mogłam od niej się oderwać w bibliotece to pani się mnie pytała czy znów to sama ja że tak !! Polecam z ręką na sercu dla dziewczynki w wieku 10- 13 lat (: no i może i starsze też zaciekawi

Aldona | 2012-05-14

Polecam wszystkim zbuntowanym przedszkolakom. A zwłaszcza tym, którzy im czytają:)

nuna21 | 2016-02-01

Druga część przygód Lotty i jej rodzeństwa, tym razem opowiadana przez jej starszą siostrę Mia Marię.
Poznajemy dokładnie zwyczaje, zabawy, charaktery dzieci. Lotta ujawnia swoją prawdziwą naturę, krąbnej i upartej dziewczynki, która nigdy nie rozstaje się z Niśkiem, Jonas też jest niezłym ziółkiem. Dzieciom nie brak sprytu i wyobrażni. Cudowna ksążeczka, mądra i pełna ciepła. Moja córa uwielbia opowieści o Lotcie i reszcie Awanturników