Bezowocne czuwanie

Wasted Vigil
978-83-7510-106-5
afganistan, talibowie, powieść
Alicja

Dzisiejszy Afganistan. Anglik Marcus Caldwell opłakuje śmierć afgańskiej żony i córki - obie poniosły ją z rąk talibów. W jego domu znajdują schronienie Lara, poszukująca śladów dawno zaginionego brata, żołnierza Armii Radzieckiej, oraz David, niegdyś gorliwy agent CIA. Napięcie narasta, gdy przypadkowo trafiają tam fanatyczny wyznawca dżihadu i buntownicza miejscowa nauczycielka. Nadzwyczaj wnikliwa interpretacja ścierających się przekonań i splecionych losów ukazana jest na tle scenerii surowej, pełnej ruin, a jednak przywodzącej na myśl iluminacje perskich miniaturzystów. To nie tylko umiejscowiona gdzieś pod Dżalalabadem metafora współczesnego człowieka mierzącego się z odwiecznymi demonami. To obnażający potwornego barbarzyńcę w człowieku, żarliwy protest przeciw piekielnościom wojny. To wreszcie piękna, pełna liryzmu elegia na śmierć i... życie.

`Są w tej książce epizody pełne takiego żaru, że trzeba na chwilę ją zamknąć i zaczerpnąć tchu, by móc dalej czytać. Są obrazy tak oszałamiające, że trzeba się zatrzymać i jeszcze raz przeczytać dany passus, by móc smakować czyste piękno tego języka`.
Independent

Mieszkający w Anglii Pakistańczyk Nadeem Aslam jest autorem powieści Season of the Rainbirds oraz Mapy dla zagubionych kochanków (prestiżowa Nagroda Kiryama). Bezowocne czuwanie zebrało entuzjastyczne recenzje, stawiające autora na równi z Tołstojem i Hemingwayem.

pawba | 2011-05-27
Przeczytana: kwiecień 2011

Afganistan jaki znamy tylko z telewizji a jaki odmienny od naszej kultury.

elau66wr | 2013-06-10
Przeczytana: sierpień 2012

W sieci możecie poczytać recenzje tej książki. Nie będę więc pisać o czym ona jest. Napiszę tylko, że jestem nią zachwycona.

Uwielbiam czytać książki historyczne, biografie.
Ale i takie pozycje jak ta, ukazujące świat widziany oczami innych osób.
Tak łatwo nam oceniać innych, ganić ich obyczaje, religie, światopogląd,
ale sami nie staramy się ich poznać, zagłębić się w ich sens.

Książka ta pokazała mi, że to co dla nas jest słuszne i dobre,
niekoniecznie takie musi być dla innych.
Jak to mówią „punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia”.

Wiele pytań i wątpliwości, ale i dużo przemyśleń na temat islamu, terroryzmu, światowej pomocy.

Nie do końca tak to wygląda, jak sobie wyobrażałam.
Książka nie jest łatwa w czytaniu. Nie jest to lektura na wakacyjne wojaże. Czasem czytałam po raz kolejny jakiś fragment, aby uchwycić to coś.
Ale wciąga i nie można się doczekać kolejnych stron.
Teraz zamierzam zdobyć i przeczytać jego wcześniejszą pozycję:
"Mapy dla zagubionych kochanków".

BEATA | 2015-10-22

Piękna, przejmująca, wyjątkowa....Przeplatające się opisy piękna i brutalności nadają książce niesamowity charakter. Po jej przeczytaniu długa odpoczywałam i zbierałam myśli....

swidwa | 2013-07-04

Konkretna książka szczegółowo opisująca losy ludzi żyjących w Afganistanie.

KoKo | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Tej tematyki chyba nigdy nie za dużo.

olik55 | 2016-04-20
Przeczytana: 2013 rok