Scypion Afrykański

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-353-3
ola161

Richard A. Gabriel stworzył rzetelną biografię Scypiona, bazując na starożytnych tekstach Liwiusza, Polybiusza, Diodora oraz innych, a także na dostępnych współczesnej historii materiałach. Rezultatem ciężkiej pracy autora jest przebogata i szczegółowa w wielu kontekstach opowieść o życiu i karierze Scypiona Afrykańskiego. Gabriel ustanowił należyte Scypionowi - wspaniałemu generałowi - miejsce w historii wojskowości i historii starożytnego Rzymu.

Kalissa | 2014-12-13
Przeczytana: grudzień 2014

Muszę napisać, że po przeczytaniu przedmowy, miałam ochotę wywalić tę książkę przez okno!!! A ja uwielbiam książki historyczne!, nawet jeśli nie zgadzam się z poglądami autora:)

Jednak tutaj - jak można zaczynać biografię Scypiona Afrykańskiego, od dyskredytowania geniuszu, talentu i charakteru Hannibala??? Przecież nie trzeba być historykiem, żeby wiedzieć, że triumf Scypiona nad Hannibalem, był tym większy, im większy był jego przeciwnik!

Dosłownie dobiły mnie takie zdania:
"Scypion nie prowadził wojny, aby niszczyć, lecz by tworzyć nowy porządek świata, w którym Rzym miał nieść innym ludom swoją cywilizację, sprawując sprawiedliwe(!!!) rządy jako państwo pierwsze pośród równych(!!!)

Albo jeszcze lepsze!: "Co Kartagina zaoferowałaby światu na gruzach Rzymu?? Wojenna sława rodu Barkidów - jedyna (!!!) motywacja Hannibala - nie mogła być źródłem, z którego wyrosłyby marzenia o imperium. Świat wiele by stracił (!!!) na trumfie Hannibala.

LITOŚCI! Takie "gdybania" to...

Sturnus | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Moja skromna ocena "Scypiona" jest ogólnie dobra. Autor zajął się ową bardzo ciekawą i istotną postacią w historii Rzymu, która jak najbardziej zasługuje na dogłębniejsze zainteresowanie się nią. Jednak parę rzeczy przy tej okazji należało by zauważyć.
"Scypion" nie jest typową biografią, koncentruje się głównie, rzecz oczywista, na dziejach II wojny punickiej, rzuca światło przede wszystkim na kampanie w Italii, Hiszpanii i Afryce sprawnie je opisując. I pomimo, że generalnie książka jest napisana rzetelnie i dobrze się ją czyta, to cienka granica naukowego obiektywizmu wydaje mi się być tutaj w paru miejscach nieco zatarta, nagięta w amerykańskim stylu. Już sam podtytuł pracy ("Największy wódz starożytnego Rzymu") wskazuje, że autor opracowania podchodzi do swojego bohatera z pozycji jawnie klęczącej. Scypion przedstawiony jest jako super-wódz (wódz, reformator, polityk, dyplomata, administrator), bez wątpliwości najlepszy w całej historii Rzymu, twórca imperium, a do tego...

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Rewelacyjna pozycja! Od tej właśnie książki zacząłem swoją przygodę z historią wojskowości starożytnego Rzymu. Świetnie się czyta, mało jest fragmentów które wymagają ponownego przeczytania by je dobrze zrozumieć. Można z niej wynieść ogromną wiedzę. Między innymi dzięki tej pozycji udało mi się zagiąć swojego profesora od historii. ;)

JediNadiruRadena | 2014-10-30
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 października 2014

Na początku nieco chaotyczna i rzeczywiście zbyt czołobitna w stosunku do Scypiona (ale, nie da się ukryć, ma to swoje uzasadnienie), jednak te dwie wady są zdecydowanie niwelowane przez plusy: ciekawe przedstawienie tematu, przystępny język, czy przede wszystkim niepomijanie wielu "wątków pobocznych", jak np. realia rzymskiej logistyki. Ogólnie warta polecenia książka :)

Swoją drogą, ciekawi mnie, czemu tłumacz postanowił dodać do oryginalnego tytułu "Scypion Afrykański" słowo "Starszy" - trochę bezsensu, biorąc pod uwagę, że autor nawet słowem nie zająknął się o Scypionie Afrykańskim Młodszym...

Piotr | 2014-12-21
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Momentami zbyt subiektywna.

Ale naprawdę warto przeczytać

doppelganger | 2013-09-26

Pozycja obowiązkowa dla lubiących historie.

Jakub Drewnik | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane, historia