Skrzydlaty posłaniec

Tłumaczenie: Katarzyna Kasterka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
One for sorrow, two for joy
978-83-7469-501-5

Zwierzęta przemówiły ponownie, by - tak jak "Folwarku zwierzęcym” Orwella - opowiedzieć o mechanizmach władzy i tyranii. W pogrążonej w chaosie i terrorze krainie Birddom słychać piski ginących ptaków i okrzyki bojowe ich pogromców. Psychopatyczny Slyekin i jego najemny morderca, Traska, przygotowują akcję, która ma ostatecznie rozwiązać "problem” istnienia mniejszych ptaków i będącej w...

W pogrążonej w chaosie i terrorze krainie Birddom słychać piski ginących ptaków i okrzyki bojowe ich pogromców. Psychopatyczny Slyekin i jego najemny morderca, Traska, przygotowują akcję, która ma ostatecznie rozwiązać "problem” istnienia mniejszych ptaków i będącej w opozycji do srok Wielkiej Rady sów.
Czy jeden mały skrzydlaty posłaniec zdolny jest stawić czoło tyranii żądnych krwi ptaków? Czy bohaterstwo jednostki może odmienić losy społeczeństwa?
Okrucieństwo zwierząt, z podobnym natężeniem występujące w nieocenzurowanych baśniach braci Grimm, służy w powieści przedstawieniu przyczyn ludzkich konfliktów, rasizmu, totalitarnych metod rządzenia i budzącego się ruchu oporu.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Skrzydlaty_poslaniec-p-29587-.html

Freakoholic | 2016-01-11

Znamy to, a mam na myśli ''Folwark zwierzęcy''. Ciężko z oceną tej książki. Mimo, iż historia w niej opisana jest ponadczasowa i tragiczna, to jednak nie zachwyciła mnie. Na pewno pojawiają się brutalne sceny o których mówi wydawca, jednak nie kręciła się u mnie łezka w oku, gdy je czytałam. Lektura bardzo pouczająca i warta uwagi, jednak nie zapada w pamięć. Ocena u mnie waha się, ponieważ jedna z postaci wywarła na mnie piorunujące wrażenie, a mam na myśli Vengę. Całość czyta się ciężko i lektura się dłuży, lecz mimo wszystko polecam przeczytać choć raz.

ANNA | 2015-11-02

Cudowna, mądra i smutna. Kupiłam ją dla okładki, nie zdawałam sobie sprawy, jak piękną książkę właśnie za nabyłam. Bez wahania Wam polecam !!! Dawno temu przeczytana a wciąż tkwi w pamięci.
Ciężko było się z nią rozstać, jeszcze jedna strona, jeszcze jedna i jeszcze jedna...koniec. Przeczytana ekspresowo. Książka dla młodzieży, bajka dla dorosłych.

Juliab3 | 2011-08-14
Przeczytana: 29 lipca 2011

W krainie Birddom nastały mroczne czasy. Terror i grozę zaczęły budzić stada srok, które z każdym dniem, powoli unicestwiają kolejne gatunki żyjących tam ptaków. Mózgiem tej operacji jest przesiąknięty złem Slyekin oraz Traska, sadystyczny ptak, który budzi postrach w okolicy. Ostatnią nadzieją dla jeszcze żyjących stworzeń jest Kirrick, pięcioletni rudzik, któremu grozi ogromne niebezpieczeństwo. Jest bowiem, ostatnim przedstawicielem swojego gatunku i właśnie z tego powodu stał się niezwykle pożądaną ofiarą. Jednak mimo swojej drobnej budowy nie poddaje się tak łatwo oprawcom. Za sprawą mądrej sowy, postanowia wziąć udział w trzech długich wyprawach, które mają na celu przywołanie porządku i spokoju w jego rodzinnej krainie.

Od pierwszej strony widać, że autor miał przygotowany konkretny plan tworząc tą książkę. Jest ona uporządkowana i dokładnie przemyślana. Bohaterowie występujący w powieści są bardzo wyraziści, dzięki czemu, czytelnik bez problemu może podzielić ich na dwie...

Chotara | 2012-10-01
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo mi się ta książka podobała. Nie mogłam się wręcz od niej oderwać. W sumie to muszę przyznać, że na początku nie miałam aż takich wrażeń, ale po kilkunastu stronach się rozkręciłam i czynnie przeżywałam wszystkie wydarzenia wraz z bohaterami. Chociaż zdecydowanie bardziej podobała mi się pierwsza część, z Kirrickiem. Ale druga oczywiście też niczego sobie, z tym że ta pierwsza to po prostu miała to ,,coś''. Bardzo przyjemne wspomnienia wiążę z lekturą tej pozycji ^^

Filemona | 2011-09-18

Rewelacja! Pomimo niezbyt zachęcającego początku i nietypowej tematyki książka naprawdę trzyma w napięciu. Jest ciekawa, nieprzewidywalna, przez większość czasu trudno się oderwać. Zdecydowanie polecam!

jewa | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Książka wciągająca. Czyta się ją szybko i przyjemnie jednak świat wykreowany przez autora jest trochę abstrakcyjny i ciężko wczuć się w klimat

Timeless | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Bajka, ale z pewnością +18, może trochę zniechęcić osoby, które nie są w stanie przełknąć stylu stosowanego w typowych opowieściach dla dzieci oraz wprawić w lekką dezorientację, gdyż opisywane są dość śmiałe, drastyczne sceny, które z pewnością nie nadają się na historyjkę opowiadaną maluchom przed snem (i to o ptaszkach!).

Warto przebrnąć przez tych kilka pierwszych stron, ponieważ potem z pewnością nie będziemy chcieli oderwać się od książki póki nie poznamy zakończenia historii. A zakończenie z pewnością zaskoczy wielu.

Czytając początek II części, zastanawiałam się, po co autor postanowił to dalej ciągnąć, ale chwilę później znowu rozkręciła się niezła akcja, może nie aż tak barwna jak w I części, jednak równie wciągająca i zaskakująca.

Pierwszy raz miałam styczność z taką bajką dla dorosłych, która sprytnie wciąga czytelnika w ten swój szokujący, ptasi świat, wywołując tym samym wiele mieszanych uczuć. Pomijając już iż przedstawioną historię można porównać ze światem...

Bardzo udana antyutopia przeniesiona na świat ptaków. Antropomorfizacja tych zwierząt wypadła bardzo wiarygodnie, a sama historia, mimo niezwykłego podziału na dwie części, wciąga. Nie było może dla mnie aż tak zaskakująca, ale na pewno była wciągająca i poruszająca. Zachowania ludzkie przedstawione pod postacią ptaków bardzo dobrze się wybijają i są wyraźnie widoczne. Bohaterowie są barwni, podoba mi się również różnorodność gatunków występujących w tej powieści. Na pewno będę do tej książki wracać!

Abrielle | 2013-03-15

"Skrzydlaty posłaniec" to baśń dla dorosłych, mówiąca o odwadze, przyjaźni, przeznaczeniu, jak i miejscu jednostki w społeczeństwie. Nie pozbawiona brutalności, okrucieństwa, które (niestety) jesteśmy zmuszeni oglądać w świecie ludzi. Wszelakiej maści ptaki znakomicie odzwierciedlają ludzkie charaktery.

Polecam wyruszyć w podróż wraz z dzielnymi ptaszkami, i przeżyć jedną z najpiękniejszych przygód w życiu.

Magdalena-cherry | 2014-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Brava dla pisarza, który w sposób wprost genialny dobrał zwierzęta (ptaki) i ich zachowania do naszych..Bardzo fajna historia aczkolwiek ta druga cześć była jak dla mnie nie do końca potrzebna chociaż któż to wie...