Zew krabów

Tłumaczenie: Bolesław Pilecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Phantom Press - Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Crabs' Moon
Kraby
horror
Philip

Akcja toczy się wokół Zatoki Muszli, kompleksu wypoczynkowego Blue Ocean, i małego miasteczka Barmouth, gdzie ludzie terroryzowani przez gigantyczne kraby muszą walczyć o życie. Po drodze fabuła przynosi nam kilka historii bohaterów powieści, którzy giną ćwiartowani i zjadani przez potwory. Po pierwszym znaczącym ataku mutantów, podczas którego zostaje zniszczona tajna baza wojskowa prowadząca eksperymenty nad wykorzystaniem samolotów bezzałogowych, armia zmobilizowana tragedią obstawia pobliskie plaże, kempingi i miasteczka. Konfrontacja nie przynosi jednak większych rezultatów, a wojsko okazuje się być bezradne wobec niezwykle wytrzymałych krabich pancerzy. Ludzie tymczasem (turyści jak też miejscowi) przeżywają gehennę w trwodze oczekując ataku. Morze od tej pory będzie im się kojarzyło nie z wypoczynkiem i zabawą, ale śmiercią i koszmarem.
W największym campingu wybucha panika, ludzie uciekają pod osłoną nocy, niestety nie udaje się to – zaskoczeni przez kraby zostają zjadani i rozerwani na strzępy, tak jak miało to miejsce kilka dni wcześniej w miasteczku Barmouth gdzie nie przygotowani mieszkańcy stali się łatwym łupem zabójców.
Wydaje się, że nie ma już sposobu na ucieczkę, wtedy naukowcy odkrywają związek pomiędzy aktywnością mutantów a pełnią księżyca powodującą przypływy. Postanawiają wykorzystać moment pomiędzy nimi na ucieczkę w głąb lądu… jak to się skończy dowiecie się z kolejnych kart powieści "Kraby II".

A więc Wyspę Muszli i okolice terroryzują olbrzymie, zmutowane kraby, odporne na wszelki atak, niewiadomego pochodzenia, z jednym celem - ćwiartowanie ludzi. I w zasadzie na tym można by skończyć, bo to podsumowanie całej książki, ba, całego cyklu powiedziałabym nawet, chociaż strzelam w ciemno, bo dalej chyba nie zabrnę.
W oryginale tytuł brzmi "Crabs' Moon" i ma to większy sens, bo w tej części jedynym przełomowym odkryciem (nad którym oczywiście pracowali specjaliści) okazał się fakt, że działanie krabów zależne jest od faz księżyca, a więc przypływów i odpływów.

Za to polska okładka na plus. Nie, nie podoba mi się w żadnym wypadku, ale jest przedsmakiem fabuły. Kobieta z pierwszego planu mogłaby równie dobrze znaleźć się na okładce taniego erotyka + te dziwne zawiłości w tle (będące krabami jak przypuszczam). Bardzo wymowne, od razu wiadomo, że będzie seks, masakra i tandeta.

Nie polecam nikomu, nawet beznadziejnym przypadkom zniewolonym przez nostalgię tak bardzo jak ja, bo...

Morgoth | 2012-09-27
Na półkach: Horror, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 27 września 2012

Po "Nocy krabów" stwierdziłem, że autor dostanie u mnie jeszcze jedną szansę bo trudno napisac coś gorszego od tamtej "książki". Niestety znowu się rozczarowałem. Czytając "Zew..." miałem wrażenie, że autor prowadzi po prostu coś co nazwałbym "książką zjedzeń i wyruchań". Żadnego napięcia, grozy, "dreszczyku"...nic. Do tego akcja przewidywalna do porzygu... Omijac. Niemniej ja - w akcie literackiego masochizmu - dokończę cykl.

BroVar | 2015-03-12

Tragiczna aż tak nie jest, choć naciągane jest tam niemal wszystko, jednak czytana w busie w drodze i z uczelni w sam raz umila podróż.

kserkses | 2016-01-13

Horror mojego dzieciństwa :P, mam do tej serii jak i do autora prawdziwy sentyment!

Adam Pioch | 2012-05-24

Tak słaba, że przy pierwszej okazji sprzedałem wszystkie tomy...

xdecoy | 2013-09-21

Doprawdy, nie wiem co popychało mnie do czytania "tfurczości" Guya Smitha. Być może głęboko skrywana słabość do kiczu. Jego tomiki są tak słabe, że aż śmieszne. I tak trzeba podchodzić do tej grafomanii.

setox | 2012-07-10
Przeczytana: lipiec 2011

Pierwszą część dałem jeszcze jakoś radę przeczytać, ale drugiej już nie. Z krabami koniec!

ZENON BINIEK | 2016-06-14
Na półkach: 2016 >>>>, Przeczytane