Zew krabów

Crabs' Moon
Kraby
horror
Philip

Naiwna wiara w lepszą przyszłość pozwala ludziom zapomnieć o koszmarnym ataku krwiożerczych krabów. Plaże znów są pełne uśmiechniętych, pięknych kobiet i mężczyzn. Nie wiedzą jednak, że bestie odpoczywają tylko przygotowując się do następnego polowania...

źródło opisu: Okładka

Grumpy | 2015-03-08
Przeczytana: 29 września 2014

A więc Wyspę Muszli i okolice terroryzują olbrzymie, zmutowane kraby, odporne na wszelki atak, niewiadomego pochodzenia, z jednym celem - ćwiartowanie ludzi. I w zasadzie na tym można by skończyć, bo to podsumowanie całej książki, ba, całego cyklu powiedziałabym nawet, chociaż strzelam w ciemno, bo dalej chyba nie zabrnę.
W oryginale tytuł brzmi "Crabs' Moon" i ma to większy sens, bo w tej części jedynym przełomowym odkryciem (nad którym oczywiście pracowali specjaliści) okazał się fakt, że działanie krabów zależne jest od faz księżyca, a więc przypływów i odpływów.

Za to polska okładka na plus. Nie, nie podoba mi się w żadnym wypadku, ale jest przedsmakiem fabuły. Kobieta z pierwszego planu mogłaby równie dobrze znaleźć się na okładce taniego erotyka + te dziwne zawiłości w tle (będące krabami jak przypuszczam). Bardzo wymowne, od razu wiadomo, że będzie seks, masakra i tandeta.

Nie polecam nikomu, nawet beznadziejnym przypadkom zniewolonym przez nostalgię tak bardzo jak ja, bo...

Morgoth | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, Horror
Przeczytana: 27 września 2012

Po "Nocy krabów" stwierdziłem, że autor dostanie u mnie jeszcze jedną szansę bo trudno napisac coś gorszego od tamtej "książki". Niestety znowu się rozczarowałem. Czytając "Zew..." miałem wrażenie, że autor prowadzi po prostu coś co nazwałbym "książką zjedzeń i wyruchań". Żadnego napięcia, grozy, "dreszczyku"...nic. Do tego akcja przewidywalna do porzygu... Omijac. Niemniej ja - w akcie literackiego masochizmu - dokończę cykl.

Galfryd | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

Co do zasady jestem sympatykiem i twardym obrońcą prozy Guya N. Smitha, ale przy piątej części krabiego cyklu - "Zew Krabów" - wymiękłem. "Zew Krabów" jest, niestety, FATALNY.

W ramach większego cyklu spotkać można sequele, prequele, poboczne standalony - Guj w piątej części Krabów wprowadził natomiast swoisty nowy podrodzaj - nazwę go "suplementem". Otóż "Noc Krabów" stanowi uzupełnienie (sic!) pierwszej części - "Nocy Krabów". Akcja "Crab Moon" (oryginalny tytuł "Zewu Krabów") toczy się równocześnie z fabułą "Nocy Krabów" (zdarzają się nawet sceny powielone !) i koncentruje się na leżącym w pobliżu akcji "Nocy" campingu "Blue Moon". Gdy rozpoczynają się ataki Krabów, parking ten (pełen turystów!!!) zostaje przez wojsko, Bóg jeden wie dlaczego (kwarantanna?) zamkniety, a stłoczeni na nim ludzie wystawieni na ataki potworów.
Na campingu śledzimy losy paru osób - zamożnego właściciela, strażnika lowelasa, szukającej romantycznej przygody Matki Brytyjki czy też pewnej nimfomanki...

Kacper | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

2 część w której przez cały czas trwania książki armia strzela do zmutowanych krabów z coraz to mocniejszej broni i się dziwią, że nic im nie zrobią. I znowu nowa broń, "ta na pewno ich rozwali, już po nich". Po chwili znów zdzwiwienie jak się okazało, że nic krabom nie zrobili. Jest to 2 tom cyklu i na tym postanowię skończyć z nim wspaniałą przygodę. Autorowi udało się mnie wprowadzić w stan zdziwienia, zastanowienia czy aby na pewno nie czytam drugi raz pierwszej części z widoku innych ludzi, innego miejsca bo niektóre wydarzenia były identyczne, tylko ludzie mieli inne imiona. Np. wyścig w morzu 2 nastolatków, te same dialogi, tak samo potoczyła się akcja. Nie podobnie. Identycznie (chyba, że to było powtórzenie wydarzeń z 1 części, to przepraszam, mój błąd, nie chciało mi się powracać spowrotem do poprzedniej części). Armia wystawiła czołg, "teraz ich rozwalimy". Wystrzelili. Kraby podeszły i zrzuciły czołg z klifu. Identycznie jak w pierwszej części. Nie rozumiem tego...

Jeloneks87 | 2017-03-25
Przeczytana: 2011 rok

Do przeczytania zachęciła mnie niegdyś kiczowata do bólu okładka. Nie zawiodłam się, kicz pełna parą: fabuła, kraby, jakby wzięte żywcem z amerykańskich horrorów lat 50-tych, wzbudzające dzisiaj odruch ziewania, a w najlepszym wypadku delikatny uśmiech i język. Dialogi są drewniane, ale czasami udało się coś w tym drewnie wystrugać - nie wiem czyja to zasługa, samego autora czy tłumacza. Opisu seksu nigdy nie zapomnę, a zdania "Dźgał ją jak oszalały" i "Rozgniótł wargi na jej ustach" sprawiają, ze do dzisiaj zachodzę w głowę czy Eros nie miał tam zatańczyć z Tanatosem przypadkiem.

kserkses | 2016-01-13

Horror mojego dzieciństwa :P, mam do tej serii jak i do autora prawdziwy sentyment!

BroVar | 2015-03-12

Tragiczna aż tak nie jest, choć naciągane jest tam niemal wszystko, jednak czytana w busie w drodze i z uczelni w sam raz umila podróż.

Adam Pioch | 2012-05-24

Tak słaba, że przy pierwszej okazji sprzedałem wszystkie tomy...

xdecoy | 2013-09-21

Doprawdy, nie wiem co popychało mnie do czytania "tfurczości" Guya Smitha. Być może głęboko skrywana słabość do kiczu. Jego tomiki są tak słabe, że aż śmieszne. I tak trzeba podchodzić do tej grafomanii.

setox | 2012-07-10
Przeczytana: lipiec 2011

Pierwszą część dałem jeszcze jakoś radę przeczytać, ale drugiej już nie. Z krabami koniec!