Sarah Kane, utwór dramatyczny
angielski
saeglopur

Set in an unnamed city from which voices and images spring, Crave charts the disintegration of a human mind under the pressures of love, loss and desire.

Produced by Paines Plough and Bright Ltd (Guy Chapman and Paul Spyker), Crave premiered at the Traverse Theatre for the 1998 Edinburgh Festival. It received its English premiere at the Royal Court Theatre in September 1998

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Vilsa | 2015-03-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2015

Jej. To chyba najdziwniejszy tekst, jaki czytałam kiedykolwiek. I podobało mi się, ALE... no właśnie. Czegoś tu zabrakło. To mogła być ładna forma, ale autorkę chyba poniosło. Zamiast wielokrotnych bezsensownych powtórzeń słów: "tak" i "nie" mogła pobawić się w tworzenie większej ilości takich monologów, jak ten zaczynający się od słów: "I chcę się z tobą bawić w chowanego... " Myślę, że utwór wiele by na tym zyskał. Chaos-to dobre określenie na to dzieło literackie. Ale kto powiedział, że nie ma choć krztyny sensu w chaosie?

talitha_kum | 2011-09-15
Przeczytana: 15 września 2011

Z pewnością specyficzna pozycja. Znajdzie się kilka myśli wartych uwagi i zapamiętania.

Paweł Olearczyk | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Kilka fajnych cytatów, cudowny monolog A i nic poza tym...

Sirannon | 2013-07-20

Są dzieła, które nagle zachwycają. W szumie codzienności, w hałasie zwykłych, szarych, nieciekawych dni, w jednostajności istnienia dobiegają człowieka niespodziewanie piękne słowa. Porywają, otumaniają, oczarowują.

Kim była Sarah Kane? Jak wyglądało jej życie? Dlaczego tak bardzo ją przytłoczyło? Dlaczego cisnęło w nią kamieniem, spod którego nie potrafiła się wygrzebać? Można szukać odpowiedzi w jej twórczości i przy okazji nie uciekać od uniesienia jej pięknem. Nowy brutalizm w wyjątkowej formie.

,,I zapomnieć kim jestem, i próbować być bliżej, bo pięknie jest uczyć się ciebie i warto zrobić ten wysiłek, i mówić do ciebie źle po niemiecku i jeszcze gorzej po hebrajsku, i kochać się z tobą o trzeciej nad ranem i jakimś cudem jakimś cudem jakimś cudem opowiedzieć ci chociaż trochę o nieprzepartej, dozgonnej, przemożnej, bezwarunkowej, wszechogarniającej, rozpierającej serce, wzbogacającej umysł, ciągłej, wiecznotrwałej miłości jaką do ciebie czuję".

Pannakarolajna | 2011-09-24
Przeczytana: grudzień 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje pierwsze dzieło autorstwo Kane. Na początek zastanawiałam się czy aby na pewno dobrze zinterpretowałam sztukę, więc postanowiłam przeczytać po raz kolejny zakochałam i zachwyciłam się. Za każdym razem gdy czytam fragment ' I chcę się z Tobą bawił w chowanego...' płaczę jak dziecko

zemstabanana | 2010-11-16
Przeczytana: 2008 rok

Dramatów Kane nie ośmielam się recenzować.

Popipopipopo | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

"Śmierć jest moją kochanką i chce się wprowadzić"- słowa które utkwiły mi w pamięci...

To o problemie komunikacyjnym miedzy ludźmi, bezimienni bohaterowie , oznaczeni tylko literami, mówią do siebie, ale nikt nikogo nie słucha. Chaos myśli, przypadkowych słów, bezład - jednak pozorny, bo ten Joysowski strumień świadomości wypluwa z siebie Kane jako refleksję na temat życia.

Izu | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Warto było przeczytać tę króciutką, bo tylko 26 stronicową, formę dramatu jedynie ze względu na monolog A. Urzeka i chwyta za serce. Reszta, tak jak autorka, psychoza maniakalno-depresyjna.

yies | 2015-02-08
Na półkach: 2015, Przeczytane