W kręgu upiorów i wilkołaków

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Inne
Olena

Spis treści: BOGOWIE SCHODZĄ DO PODZIEMI PIEKIELNE IMPORTY Z ZACHODU ZMIENIA SIĘ OBRAZ ŚWIATA DEMONÓW UPIORY-STRZYGONIE ZMORY I NOCNICE WODNY ŚWIAT TOPIELCÓW I RUSAŁEK POŁUDNICE LATAWCE I PŁANETNICY BOGINKI I ODMIEŃCE WILKOŁAKI DUCHY LEŚNE UBOŻĘTA,INKLUZY,SKARBNIKI DIABŁY CZAROWNICE OPĘTANI PRZEZ ZŁE MOCE ZŁE CZARY DEMONY CHORÓB I ŚMIERCI DUSZE POKUTUJĄCE ZJAWY I STRACHY SMOKI I KRÓLOWIE...

Spis treści:

ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA

Darya | 2012-05-11
Przeczytana: maj 2012

Dla osób interesujących się demonologią słowiańską czy wierzeniami ludowymi na terenie Polski jest to pozycja obowiązkowa. Obszerne, ale nie zanudzające opracowanie omawia tak dobrze jak wszystkie spotykane na naszym terenie formy demonów i półdemonów. Czuć staranne przygotowanie autora, który stworzył dzieło nadające się zarówno dla amatorów tematów, jak i osób pragnących swoją wiedzę poszerzyć.

Książka pana Bohdana Baranowskiego stanowi wnikliwy obraz i próbę analizy dawnych wierzeń na terenach - głównie - Polski środkowej. Nie przeszkadza to jednak jakoś drastycznie - badania, jakie przeprowadzał w latach 70-tych ubiegłego wieku są całkiem... aktualne, jeśli można tak powiedzieć.

Opierając się na ustnych przekazach osób starszych, napotykanych we wsiach, zbierał materiały, które uzupełniał własnymi przemyśleniami i wiadomościami. Co więcej, wszelkie gratulacje dla autora, że w tamtych latach miał już odwagę przyznać się do tego, że przez wieki "źródła" ulegały przekształceniom i wpływom kościelnym, że religia miała olbrzymi wpływ na wiarę. I Mimo najlepszych chęci, wierzenia często po prostu przepadły. Mimo to, jest to rzetelna praca, obrazująca, jak wiele mądrości ludu przepadło, a jak wiele mimo wszystko, udało się "przemycić" w nieco innej formie.

Książka podzielona jest na całkiem udane, przyjemne do czytania rozdziały:

BOGOWIE SCHODZĄ DO PODZIEMI
...

Ella | 2015-01-12

Bardzo ciekawy zbiór dawnych wierzeń ludowych , obrzędów i zwyczajów związanych z demonologią usystematyzowany w rozdziały opisujące poszczególne rodzaje duchów i zjawisk nadprzyrodzonych. Mamy tu więc cały korowód postaci demonicznych - strzygonie, czarty, topielce, płanetniki, mamuny, czarownice, rusałki, pokutujące dusze i inne dziwne zjawiska.
Wychowałam się na wsi, więc wiele zabobonów, wierzeń i obrzędów, które znalazłam w tej książce pamiętam z opowiadań mojej babci. Gwarantuję, że jeszcze do dziś wiele osób traktuje je jak najbardziej poważnie.
Nie myślałam, że książka w formie pracy naukowej może być tak ciekawa. Polecam.

MasterPlg | 2016-09-04
Heluteg | 2016-08-25