W kręgu upiorów i wilkołaków

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Inne
Olena

Spis treści: BOGOWIE SCHODZĄ DO PODZIEMI PIEKIELNE IMPORTY Z ZACHODU ZMIENIA SIĘ OBRAZ ŚWIATA DEMONÓW UPIORY-STRZYGONIE ZMORY I NOCNICE WODNY ŚWIAT TOPIELCÓW I RUSAŁEK POŁUDNICE LATAWCE I PŁANETNICY BOGINKI I ODMIEŃCE WILKOŁAKI DUCHY LEŚNE UBOŻĘTA,INKLUZY,SKARBNIKI DIABŁY CZAROWNICE OPĘTANI PRZEZ ZŁE MOCE ZŁE CZARY DEMONY CHORÓB I ŚMIERCI DUSZE POKUTUJĄCE ZJAWY I STRACHY SMOKI I KRÓLOWIE...

Spis treści:

ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA

Koronczarka | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

W poszukiwaniu genu polskości i duszy wczesnośredniowiecznego Słowianina zagłębiam się nie od dziś w świat ludowych demonów, wilkołaków, wąpierzy. Książka Bohdana Baranowskiego to solidne źródło wiadomości. Trochę o genezie i tym, co z dawnymi bogami zrobili pisarze chrześcijańscy, wiemy, które ze strachów mają nasz rodzinny rodowód, a które zaimportowaliśmy, a reszta to przedstawienie poszczególnych bohaterów ludowej wyobraźni i opowieści o nich. Ciekawe.

Tymciolina | 2018-08-18
Przeczytana: 2008 rok

'W kręgu upiorów i wilkołaków' powstała na długo przed modą na słowiańskość, jaka pojawiła się po wydaniu cyklu o Wiedźminie, a następnie gier na nim opartym.

Niestety dziś nikt o książce nie pamięta. Zasłużoną popularnością cieszy się 'Bestiariusz słowiański'. Jednak nie ukrywajmy Bestiariusz to pięknie wydana książka dla dzieci. Informacji o wierzeniach Słowian jest w nich niewiele i nie mają naukowego charakteru. Warto wiedzieć, że autorzy Bestiariusza opierali się przy jego tworzeniu na książce autorstwa Baranowskiego. Tym bardziej smuci zapomnienie w jakie popadło 'W kręgu upiorów i wilkołaków'.

Książka podzielona jest na rozdziały poświęcone kolejnym stworom. Zarówno tym szerzej znanym jak diabły, topielce, upiory jak i nieznanym obecnemu pokoleniu - zmory, płanetnicy, odmieńcy, południce, strzygi. Stworzenia te dla naszych przodków nie były tylko bajką. Jeszcze w XX wieku wierzono, że mamuna podmienia niemowlęta na swoje potomstwo. Biada dziecku, które zostało uznane za...

Książka pana Bohdana Baranowskiego stanowi wnikliwy obraz i próbę analizy dawnych wierzeń na terenach - głównie - Polski środkowej. Nie przeszkadza to jednak jakoś drastycznie - badania, jakie przeprowadzał w latach 70-tych ubiegłego wieku są całkiem... aktualne, jeśli można tak powiedzieć.

Opierając się na ustnych przekazach osób starszych, napotykanych we wsiach, zbierał materiały, które uzupełniał własnymi przemyśleniami i wiadomościami. Co więcej, wszelkie gratulacje dla autora, że w tamtych latach miał już odwagę przyznać się do tego, że przez wieki "źródła" ulegały przekształceniom i wpływom kościelnym, że religia miała olbrzymi wpływ na wiarę. I Mimo najlepszych chęci, wierzenia często po prostu przepadły. Mimo to, jest to rzetelna praca, obrazująca, jak wiele mądrości ludu przepadło, a jak wiele mimo wszystko, udało się "przemycić" w nieco innej formie.

Książka podzielona jest na całkiem udane, przyjemne do czytania rozdziały:

BOGOWIE SCHODZĄ DO PODZIEMI
...

Darya | 2012-05-11
Przeczytana: maj 2012

Dla osób interesujących się demonologią słowiańską czy wierzeniami ludowymi na terenie Polski jest to pozycja obowiązkowa. Obszerne, ale nie zanudzające opracowanie omawia tak dobrze jak wszystkie spotykane na naszym terenie formy demonów i półdemonów. Czuć staranne przygotowanie autora, który stworzył dzieło nadające się zarówno dla amatorów tematów, jak i osób pragnących swoją wiedzę poszerzyć.

Ella | 2015-01-12

Bardzo ciekawy zbiór dawnych wierzeń ludowych , obrzędów i zwyczajów związanych z demonologią usystematyzowany w rozdziały opisujące poszczególne rodzaje duchów i zjawisk nadprzyrodzonych. Mamy tu więc cały korowód postaci demonicznych - strzygonie, czarty, topielce, płanetniki, mamuny, czarownice, rusałki, pokutujące dusze i inne dziwne zjawiska.
Wychowałam się na wsi, więc wiele zabobonów, wierzeń i obrzędów, które znalazłam w tej książce pamiętam z opowiadań mojej babci. Gwarantuję, że jeszcze do dziś wiele osób traktuje je jak najbardziej poważnie.
Nie myślałam, że książka w formie pracy naukowej może być tak ciekawa. Polecam.

Yardash | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się tematyką polskich wierzeń ludowych, zwłaszcza ludową demonologią. Autor w kompleksowy, przejrzysty i przystępny sposób opisuje wiele spośród demonicznych istot - ich nazwy lokalne, wierzenia na temat ich wyglądu, działalności, zakresu występowania itd. Po prostu prawdziwa kopalnia wiedzy na ten temat.
Jakieś minusy? Czasem zdarza się autorowi powtarzać jedną myśl czy zdanie w niedaleko sąsiadujących ze sobą akapitach, co jednak jest zrozumiałe, kiedy praca jest wynikiem połączenia w jedną całość setek, jeśli nie tysięcy osobnych relacji i materiałów. Generalnie jest to niewielki mankament, do wybaczenia. Co niektórych może rozczarować fakt, że książka jest wynikiem badań prowadzonych głównie w centralnej i północno-wschodniej Polsce (ziemia łódzka, Mazowsze, Podlasie, czasem Pomorze), inne rejony są raczej rzadko wspominane. Sęk w tym, że badania przeprowadzone przez jedną osobę na większą skalę byłyby raczej niemożliwe (stąd też...

książek: 2052
Marcin | 2018-11-13