Śmiech. Esej o komizmie

Tłumaczenie: Stanisław Cichowicz
Le rire : essai sur la signification du comique
83-86989-66-1
komizm
filozofia i etyka
Olena

"Śmiech" to drobiazgowe studium komizmu i komiczności. To swego rodzaju teoria, której autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, co to jest komizm, jakie są jego warunki i dlaczego sprawia przyjemność. Bergson ujmuje komizm jako wynik przeciwstawienia ducha i materii, treści i formy, dynamicznych sił życiowych i automatyzmów. Na pytanie, dlaczego ludzie się śmieją, odpowiada, że pragną w ten sposób przezwyciężyć mechaniczną bezwładność ciała czy sztywność umysłu. Śmiech, choć wielokrotnie rugowany ze sfery tego, co duchowe, i degradowany do rangi przeżycia zgoła pospolitego, jawi się w ujęciu Bergsona jako wyraz autentycznej aktywności duchowej człowieka, której celem jest rozbicie ram konwencji usztywniających ludzkie przeżywanie.

wicher_Lab | 2011-09-16

Trudny temat, a jednak Bergson sobie poradził. Dobrze, że ludzie myślący częściej od przeciętnych porywają się na takie próby. Dzięki temu tworzy się materiał intelektualny, którego można potem używać do łatania dziur-braków w rozumieniu odmiennych natur od naszej.
Najbardziej powalił mnie końcowy wniosek, który należałoby rozwinąć. A mianowicie spostrzeżenie, że człowiek ponadprzeciętnie inteligentny, zdystansowany do świata - o czym świadczy duże poczucie humoru - tak naprawdę zmierza ku samozagładzie społecznej i głębokiemu pesymizmowi.
Całość rozprawy wyprowadzona jest z filozofii Bergsona, z jego postrzegania sił rządzących światem człowieka.

Joanna | 2010-12-12

Ciekawe studium komizmu, dobrze się czyta. Rzadko poruszana problematyka, więc tym bardziej warto sięgnąć. No zresztą Bergson - czy trzeba coś dodawać.

Alicja | 2016-08-29
Przeczytana: 08 września 2016