Egzamin niedojrzałości

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-07684-3
Mallwa

Nie ma tu żadnych wielkich wydarzeń ani nagłych zwrotów akcji, ot zwyczajne życie toczy się swoim rytmem w małym Zakrzówku. Autorka, mimo że książkę kieruje chyba głównie do młodzieży, poświęca w niej wiele uwagi pokoleniu rodziców i dziadków głównej bohaterki.
Oczyma nastolatki śledzi skomplikowane nieraz stosunki między ludźmi, różne sąsiedzkie relacje, odmienne postawy i dążenia, przepuszczając to wszystko przez filtr takiego młodzieńczego, wyidealizowanego wyobrażenia na temat przyzwoitości, celu i sensu życia.
I to jest chyba wspólna cecha większości książek dla młodzieży z tamtego okresu: przemycić trochę - wcale nie "tak zwanej", tylko takiej zwyczajnej - życiowej mądrości, postawić tam jakieś drogowskazy, znaki ostrzegawcze, wskazówki i przestrogi. Zdolni autorzy książek dla młodzieży potrafili to zrobić w sposób nienachalny i bez ostentacyjnej dydaktyki.

zjuzju15 | 2014-07-26
Joanna | 2013-12-22