Gwiazda Babilonu

Star of Babylon
978-83-250-0038-7
Candice, Gwiazda Babilonu
Monika

Kiedy w dziwnych okolicznościach umiera znany egiptolog, profesor Masters, jego asystentka nawet nie przypuszcza, że ta śmierć zaważy na jej dalszym życiu. Zaniepokojona Candice szuka przyczyny dziwnych wydarzeń i nagłego zainteresowania swoją osobą. Przeglądając pozostawione przez profesora zapiski i dokumenty odnajduje starą mapę, kamienną tabliczkę, enigmatyczne zapiski naukowca i wzmianę o Gwieździe Babilonu. Jak się okazuje to właśnie owa Gwiazda jest obiektem zainteresowania ludzi gotowych na wszytko, by ubiec Candice w poszukiwaniach.

gwiazdka | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Barbara Wood zaskakuje mnie zmianą tematów i nastrojów w swoich powieściach. Najczęściej jest to bardzo fajne, jednak Przy „Gwieździe Babilonu" jakoś się nie sprawdziło. Miała być powieść sensacyjna z elementami przygody, troszkę historii dużo tajemnicy. A całość robi wrażenie partactwa. Trochę denerwowało mnie, że autorka tak dosadnie zmienia fakty historyczne, jednak byłabym w stanie jej to wybaczyć, gdyby całość nabrała jakichś zgrabnych kształtów. Podobały mi się fragmenty, w których pisarka przedstawia postać pana Philo, jawi się żywym okazem człowieka psychicznie chorego pod maseczką wielkiego biznesmena. Ale już te kawałki, gdzie czytamy opis przygód Candice i Glenna jest słabiutki. Bohaterska para miota się po świecie, żeby znaleźć coś, czego do tej pory nikomu nie udało się tego zrobić, a oni, pstryk palcami i już mają. Poza tym nie udało się wykreować postaci Candice, czasem odnosiłam wrażenie, że to zwykła idiotka. No i oczywiście cała bajeczka kończy się szczęściem...

Na dobrą sprawę uwielbiam powieści autorstwa Barbary Wood. Ta jednak jakoś nie powaliła mnie na kolana. Zaczęło się naprawdę interesująco i książka mnie rzeczywiście wciągnęła. Potem było też całkiem fajnie: wartka akcja, trochę tajemnicy, niebezpieczny psychopata i czający się gdzieś na tyłach wątek romantyczno - miłosny. Czyli generalnie wszystko to, co lubię. A jednak czegoś mi tu brakowało albo i coś przeszkadzało i nawet nie potrafię określić co to takiego. No i to zakończonie. Miałam wrażenie jakby zostało napisane w pośpiechu, jest takie oderwane od realności i jakoś byle jakie, że popsuło cały efekt.

Czyta się miło, jak wszystkie książki pani Basi. Ale szczyt Jej możliwości pisarskich to nie jest.

aredhela | 2015-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2015

Niedokończona, na 100 stron przed końcem. Nie mogłam się już zmusić do czytania, kiedy zorientowałam się, że książka po prostu mnie męczy. Strasznie naciągana fabuła i papierowi bohaterowie skutecznie mnie zniechęciły. A zaczynając ją miałam nadzieję na coś dobrego, może nie na literaturę wysokich lotów, ale przyzwoity romans, jakie kiedyś czytałam. Barbara Wood, po pięknej "Ulicy rajskich dziewic", tym razem mnie zawiodła...

Lina | 2012-11-18

Niestety książka nie powala na kolana. Czyta się jakoś tak ciężko, chociaż trudno powiedzieć dlaczego - może jest zbyt oczywista i ma zbyt naciąganą fabułę? W każdym bądź razie inne książki tej autorki są dużo lepsze, mają w sobie to coś, jakąś magię. A w tej powieści zabrakło tego wszystkiego co nadaje książce niepowtarzalny charakter, a przede wszystkim zabrakło duszy.

Kasia | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Książka zaczyna się całkiem ciekawie, nastawiona byłam na wciągającą akcję, pełne zwrotów rozwiązywanie starożytnej zagadki. Niestety się zawiodłam. Z każdą stroną fabuła traciła na sile, a lektura stawała się ciężka - głównym winowajcą jest tu język. Nie wiem czy to styl pisarski Barbary Wood jest taki toporny (to moja pierwsza jej książka) czy też to wina przekładu. Zakończenie jest przewidywalne, ale czegóż się można było spodziewać?
Jeden plus muszę jednak przyznać - jedno zdanie poprawiło mi humor na cały dzień, a opisuje ono moment miłosny:
"Łzy ekstazy trysnęły jej z oczu, zadrżała gwałtownie i krzyknęła."
Mi za to trysnęły z oczu łzy śmiechu ;)
Reasumując - lepiej poświęcić czas czytelniczy na inną książkę.

Assapan | 2011-05-14
Przeczytana: 12 maja 2011

Dlaczego tak słaba ocena? No nieważne.
Książka była dość ciekawa. Zahaczała o tematy związane z Bogiem, Apokalipsą i Aleksandryjczykami :).
Wątek miłosny mógłby nieco być dłuższy i bardziej erotyczny, ale najwyraźniej autorka się znudziła opisywaniem aktów miłosnych.

Ogólnie ok, ale pod niebiosa też tej książki nie wychwalam.

Endorfina | 2013-07-15

Czyta się bardzo przyjemnie przenosząc się niepostrzeżenie w świat opisywanych zdarzeń. Polecam wszystkie książki tej autorki.

Gabi | 2015-02-05

Cokolwiek czytam tej autorki, czytam jednym tchem :)
świetna fabuła, pełna tajemniczości i zwrotów akcji

lumbarda | 2012-04-24
Przeczytana: 2011 rok

"Gwiazda Babilonu" to powieść przygodowa z wątkiem sensacyjnym i miłosnym.Powieść wciąga od pierwszej strony i czyta się ją jednym tchem.