Gwiazda Babilonu

2005-01-01
978-83-250-0038-7
Maria Grabska-Ryńska
Candice Gwiazda Babilonu

Przyzwoita powieść, dobry wypełniacz czasu, ale nie niezapomniana.

Przyzwoita powieść, dobry wypełniacz czasu, ale nie niezapomniana.

1984

Chyba na długo wyleczyłam się z sympatii do książek tej autorki. A przecież potrafi pisać takie piękne powieści.

I ostatnia książka Barbary Wood, którą posiadam w swoich zbiorach. Raczej już będziemy się omijać, chyba, że przypadkiem (bo koleżanka będzie miała i pożyczy) sięgnę po jakąś inną. Kupować książek Barbary Wood nie zamierzam.

"Gwiazda Babilonu" to historia dwójki bohaterów, którzy muszą rozwiązać archeologiczną zagadkę. Powieść zaczyna się od wypadku pewnego profesora, który odkrył pewną tajemnicę. Przed swoją śmiercią poprosił, by Candice i Glenn dokończyli to, co on rozpoczął. Przez co dość często znajdują się w kłopotach.

Książka jest połączeniem kilku gatunków. Znajdziemy w niej wątek kryminalny, romantyczny, a nawet elementy książek historycznych. Są sekrety, tajemnicza organizacja i duża dawka archeologii.

Główni bohaterowie to Candice, która jest archeologiem mającym trudności w znalezieniu pracy i Glenn - policjant i syn zamordowanego profesora. Przy wspólnej pracy próbują odkryć mordercę (co nie było trudne i szybko wyszło na jaw, kim on jest) oraz dokończyć badania profesora. Wspólna praca i wspólne przeżycia sprawiają, iz szybko pojawia się wątek miłosny, który był do przewidzenia praktycznie od początku.

Ciekawą praktyką były [jakby to ująć] powroty do przeszłości. Mamy kilka rozdziałów opowiadających o zdarzeniach z przeszłości, które są poniekąd związane z fabułą. Chociaż jakby ich nie było, to dla głównego wątku i tak nie miałoby większego znaczenia.

Książka, jak pewnie wszystkie Barbary Wood, jest świetnym czytadłem. Powieść czyta się naprawdę szybko. W ogóle książka jest wciągająca, choć momentami nieco absurdalna.

Najciekawszą postacią był Philo. Poznajemy go powoli, razem z jego przeszłością. Dowiadujemy się o nim krok po kroku, coraz ciekawszych rzeczy. Widzimy, jak szalony ma umysł. Jego postać jest najlepiej napisaną postacią ze wszystkich. Ani Candice ani Glenna tak dobrze nie poznajemy. W sumie naszą parę widzimy jak parę superherosów, którzy sobie ze wszystkim poradzą. Philo natomiast jest człowiekiem interesu z mroczną, ale i jasną stroną.

Ciekawą kwestią jest prawa wiary, która też jest obecna w książce. Chodzi mi o tajemniczą Światłość. Wątki związane z Światłością budziły moje zainteresowanie. Ciekawiły mnie na pewien sposób.

Ogólnie książkę oceniam jako fajną lekturę przed snem. Nie jest wymagająca, szybko się ją czyta, szybko wciąga, a niektóre wątki można wybaczyć autorce ze względu na dobrą zabawę przy czytaniu. Polecam nie tylko fanom Barbary Wood:)

Kiedy w dziwnych okolicznościach umiera znany egiptolog, profesor Masters, jego asystentka nawet nie przypuszcza, że ta śmierć zaważy na jej dalszym życiu. Zaniepokojona Candice szuka przyczyny dziwnych wydarzeń i nagłego zainteresowania swoją osobą. Przeglądając pozostawione przez profesora zapiski i dokumenty odnajduje starą mapę, kamienną tabliczkę, enigmatyczne zapiski naukowca i wzmianę o Gwieździe Babilonu. Jak się okazuje to właśnie owa Gwiazda jest obiektem zainteresowania ludzi gotowych na wszytko, by ubiec Candice w poszukiwaniach.

Niedokończona, na 100 stron przed końcem. Nie mogłam się już zmusić do czytania, kiedy zorientowałam się, że książka po prostu mnie męczy. Strasznie naciągana fabuła i papierowi bohaterowie skutecznie mnie zniechęciły. A zaczynając ją miałam nadzieję na coś dobrego, może nie na literaturę wysokich lotów, ale przyzwoity romans, jakie kiedyś czytałam. Barbara Wood, po pięknej "Ulicy rajskich dziewic", tym razem mnie zawiodła...

Barbara Wood zaskakuje mnie zmianą tematów i nastrojów w swoich powieściach. Najczęściej jest to bardzo fajne, jednak Przy „Gwieździe Babilonu" jakoś się nie sprawdziło. Miała być powieść sensacyjna z elementami przygody, troszkę historii dużo tajemnicy. A całość robi wrażenie partactwa. Trochę denerwowało mnie, że autorka tak dosadnie zmienia fakty historyczne, jednak byłabym w stanie jej to wybaczyć, gdyby całość nabrała jakichś zgrabnych kształtów. Podobały mi się fragmenty, w których pisarka przedstawia postać pana Philo, jawi się żywym okazem człowieka psychicznie chorego pod maseczką wielkiego biznesmena. Ale już te kawałki, gdzie czytamy opis przygód Candice i Glenna jest słabiutki. Bohaterska para miota się po świecie, żeby znaleźć coś, czego do tej pory nikomu nie udało się tego zrobić, a oni, pstryk palcami i już mają. Poza tym nie udało się wykreować postaci Candice, czasem odnosiłam wrażenie, że to zwykła idiotka. No i oczywiście cała bajeczka kończy się szczęściem bez granic. Zabrakło też tajemniczości i odrobiny napięcia. Sam sekret, dla którego ludzie mieli ginąć też był nijaki i niewiarygodny.
Rozumiem, że w dobie popularności „Kodu Leonarda…" czy „Krzyżowca" wielu pisarzy próbuje swoich sił w powieściach tego typu, niektórzy jednak powinni zostać przy opisie życia codziennego, w czym sobie świetnie radzą, bo przyznam tutaj, ze dotychczas czytałam same dobre powieści pani Wood. Tym bardziej mi przykro ocenić „Gwiazdę…" na zaledwie może być i to z sympatii dla autorki.

Książka zaczyna się całkiem ciekawie, nastawiona byłam na wciągającą akcję, pełne zwrotów rozwiązywanie starożytnej zagadki. Niestety się zawiodłam. Z każdą stroną fabuła traciła na sile, a lektura stawała się ciężka - głównym winowajcą jest tu język. Nie wiem czy to styl pisarski Barbary Wood jest taki toporny (to moja pierwsza jej książka) czy też to wina przekładu. Zakończenie jest przewidywalne, ale czegóż się można było spodziewać?
Jeden plus muszę jednak przyznać - jedno zdanie poprawiło mi humor na cały dzień, a opisuje ono moment miłosny:
"Łzy ekstazy trysnęły jej z oczu, zadrżała gwałtownie i krzyknęła."
Mi za to trysnęły z oczu łzy śmiechu ;)
Reasumując - lepiej poświęcić czas czytelniczy na inną książkę.

Czyta się bardzo przyjemnie przenosząc się niepostrzeżenie w świat opisywanych zdarzeń. Polecam wszystkie książki tej autorki.

Cokolwiek czytam tej autorki, czytam jednym tchem :)
świetna fabuła, pełna tajemniczości i zwrotów akcji

Cokolwiek czytam tej autorki, czytam jednym tchem :)
świetna fabuła, pełna tajemniczości i zwrotów akcji

Polecam książkę, czyta się ją naprawdę dobrze i jest wciągająca. Tematyka odbiega od innych książek Pani Barbary Wood, ale ta książka także jest warta przeczytania. Nie wiem skąd tyle niepochlebnych opinii ?

• Barbara Wood
  • Powieść obyczajowa