Żądło Genowefy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Kieszonkowa Iskier". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna
dona

Inne wydania

Opowieść pod tytułem "Żądło Genowefy" zacząłem pisać dnia 4 września 1939 r., bo w tym dniu zrobiłem pierwszą notatkę w kalendarzyku kieszonkowym; notatkę, która - wiedziałem to już wówczas - pomoże mi później do odtworzenia obrazów i zdarzeń lecących jak lawina i jak lawina porywających mnie z sobą. Od owego dnia upłynęły trzy lata i trzy miesiące, zanim ukończyłem pisanie. Żadnej z moich książek nie pisałem tak długo i z takimi przerwami, żadna z nich bowiem nie powstała podczas wojny... Żądło Genowefy" jest opowieścią prawdziwą. Nie chcę przez to powiedzieć, że doznałem wszystkich przygód dotyczących "porucznika Herberta". Ale te przygody i przeżycia są prawdziwe. Niektóre z nich przeżyłem sam istotnie; inne przeżyli moi koledzy, od których otrzymywałem bezpośrednie ustne relacje; jeszcze inne zaczerpnięte są z kronik polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii. Nie chciałbym, by ktokolwiek z lotników mógł przypuszczać, że sobie przypisuję wszystkie loty i czyny, w których bierze udział "porucznik Herbert". Dlatego ci, którzy odnajdą w tej postaci siebie lub innych kolegów, niech wiedzą, że nie tylko ja sam jestem tutaj "Herbertem". Prawie wszystkie inne nazwiska bohaterów tej książki też są zmienione. Wreszcie - "Genowefa". Nie przypominam sobie, bym widział gdziekolwiek samolot tak nazwany. Dałem mu takie imię, ponieważ po raz pierwszy leciałem na Wellingtonie oznaczonym literą G. To nie był nawet lot bojowy - nie: po prostu krótki przelot z jednego lotniska na drugie. Ale ten przelot odbyłem w towarzystwie "Górala", mego przyjaciela i byłego ucznie, któremu wiele miejsca w tej książce poświęciłem.

książek: 1982
Renax | 2014-05-23
Przeczytana: 22 maja 2014

Świetna książka, której nie przeczytałabym, gdyby nie LC. Stała sobie na półeczce od zawsze, ale myślałam, że to jakieś nudy. Z drugiej strony, nie jest to książka dla nastolatków, wiec dobrze, ze czekała.
Świetne, przemyślane wspomnienia polskiego lotnika: z kampanii wrześniowej, z pobytu w Rumunii, potem z Francji, aż wreszcie w Anglii.
Autor jest świadomy tego co pisze i po co pisze. Czasami wywołuje strach, czasami wzruszenie, a czasami śmiech. Moim zdaniem, świetnym zabiegiem pisarskim było użycie paraleli podczas opisu kampanii wrześniowej: opis wojny obok opisu tego samego miejsca kilka tygodni wcześniej. Chwytające za serce. Potem następuje cała książka opowieści, ludzi, miejsc. Nawet taki polski Szwejk był, scena bardzo śmieszna.
Smutne jest to, że autor opublikował książkę jeszcze w czasach 'białych plam historii', co widać, gdy się jest uważnym czytelnikiem: autor używa pseudonimów, żeby nie narażać przyjaciół, o wielu sprawach w Rumunii mówi, że nie może ujawnić, o...

Nitager | 2016-06-16

Powieść bawi i przeraża. Treść jest jednocześnie autentyczna i fikcyjna. Prawdziwa, bo wszystkie te wydarzenia miały miejsce naprawdę. Fikcyjna, bo główny bohater, jakkolwiek wzorowany na autorze, jest postacią zmyśloną i wszystkie te przygody w rzeczywistości przydarzyły się niekoniecznie jemu.
Janusz Meissner zamieścił tutaj swoje i kolegów wspomnienia z kampanii wrześniowej, smutnej ewakuacji wojsk do Rumunii i przygnębiającym pobycie w obozie uchodźców. A potem ucieczka – najpierw do Francji, potem do Anglii. I próby odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Wreszcie powrót do lotnictwa i loty na bombowcu Wellignton, oznaczonym literą „G” – jak Genowefa. Dlaczego żądło? Bo porucznik Herbert – główny bohater – dostał tam stanowisko tylnego strzelca.
Powieść obfituje w wydarzenia bolesne i tragiczne, ale też fascynujące, a nawet zabawne – zwłaszcza, gdy do akcji wchodzi Pryszczyk.

Mad | 2013-03-28
Przeczytana: 27 marca 2013

Całkiem całkiem. Jak na książkę o wojnie to momentami nieco za dużo poetyckich i trochę wpychanych na siłę opisów pełnych porównań i metafor. Jednak część "z akcją" czyta się zacnie, choć fabuła nie jest jakoś szczególnie porywająca. Pozwala jednak nieco poznać życie polskich lotników w trakcie wojny, co dla miłośników WWII jest z pewnością wartością dodaną.

juryca | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kolejny raz sięgnąłem po tą pozycję.Bardzo przyjemnie napisana,szybka w czytaniu a rozdziały w których występuje Pryszczyk wręcz przezabawne.

Spursmaniak | 2016-11-10
Asia Taratuta | 2016-11-09