2 678
3 702
3 243
2 802
Pablos

Ciri staje przed swoim przeznaczeniem. Drakkar wiozący Yennefer trafia w oko czarodziejskiego cyklonu. Czy wśród przyjaciół wiedźmina ukrywa się zdrajca? Czwarta, przedostatnia odłona epopei o świecie wiedźmina i wojnach, jakie nim wstrząsają. W zagubionej wśród bagien chacie pustelnika ciężko ranna Ciri powraca do zdrowia. Jej tropem podążają bezlitośni zabójcy z Nilfgaardu. Tymczasem drużyna...

Ciri staje przed swoim przeznaczeniem.
Drakkar wiozący Yennefer trafia w oko czarodziejskiego cyklonu.
Czy wśród przyjaciół wiedźmina ukrywa się zdrajca?
Czwarta, przedostatnia odłona epopei o świecie wiedźmina i wojnach, jakie nim wstrząsają. W zagubionej wśród bagien chacie pustelnika ciężko ranna Ciri powraca do zdrowia. Jej tropem podążają bezlitośni zabójcy z Nilfgaardu. Tymczasem drużyna Geralta, unikając coraz to nowych niebezpieczeństw, dociera wreszcie do ukrywjących się druidów. Czy wiedźminowi uda się odnaleźć Ciri? Jaką rolę odegra osnuta legendą Wieża Jaskółki?

źródło opisu: http://www.andrzejsapkowski.pl/wiezajaskolki.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2016-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Jak na moje bardzo przeciętne zainteresowanie fantastyką z każdym tomem Sapkowski podoba mi się coraz bardziej.
To, co w pierwszym tomie było tylko zlepkiem kilku dobrych opowiadań, rozwinęło się w świetną opowieść, która wicąga coraz mocniej. Szkoda, że już tylko jeden tom i będzie koniec sagi.
Nie ma co się zbyt wiele rozpisywać. Kto czytał wie, że to dobre. Kto zaczął sagę, pewnie też ją skończy, bo każdy chce poznać koniec tej historii.
Pewną nowością tego tomu jest narracja na kilka głosów, co urozmaica spojrzenie na akcję.
Sapkowski jak zwykle umiejętnie rozwija intrygi i prowadzi bohaterów przez wymyślone przez siebie zasadzki, niebezpieczeństwa i potyczki.
Do tego jego świetne poczucie humoru. Niektóre powiedzonka mogłyby stać się chyba kultowe (a może już są).

Blue-eyedPassionate | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Kolejna część cyklu ma swój specyficzny, indiwidualny charakter.

Już od pierwszej strony ukazuje się nam główna bohaterka tej historii - jest nią Ciri. Z młodej, niepewnej dziewczyny wyrasta nam wojownicza, pewna siebie młoda wiedźminka, mająca swój cel w życiu i wielki bagaż doświadczeń.
Oprócz Ciri mamy także wiedźmina i Yen, którzy robią wszystko aby ją uratować i pustelnika. A to wszystko na tle rozległej wojny, potężnej magii, bitw o wpływy i władze oraz teorii spiskowych, gdzie wszystko ma swoją cenę.

Z pewnością ten tom jest inny.
Napisany tym odmiennym i charakterystycznym stylem, który wymaga uwagi, ale odwdzięcza się akcją, barwnymi bohaterami i niepowtarzalną historią, która zapada w pamięć na długo. Narracja prowadzona z perspektywy różnych bohaterów nie wprawia w nas w zakłopotanie czy zagubienie tylko płynnie prowadzi nas przez cały tom.

Podsumowując...
Kto czytał ten wie... że wiedźmin jest po prostu wyjątkowy.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Ale tego nikt nie mógł zobaczyć. Chata z zapadniętą i omszałą strzechą była dobrze ukryta wśród mgieł , na bezkresnych bagnach Pereplutu, na które nikt nie odważał się zapuszczać.”
I tam właśnie trafiła nieprzytomna Ciri. Z ranami. Na ciele i duszy. Do chatki pustelnika Vysogoty, który zoperował ją i pilnie się opiekował. Tam właśnie Lwiątko opowiada swoją historię.
Opowiada jak to żyło się ze Szczurami. Jak nagle od nich odeszła w ręce zbójcy, który później trzymał ją krótko – na smyczy. Jednakże zatroszczył się o nią dobrze – dostała miecz i zabawę – na igrzyskach!
Oczywiście to wszystko przeplatają losy Geralta, który cały czas szuka swojej Niespodzianki. Silnie i niestrudzenie. Którego przygody i niebezpieczeństwa spotykają na każdym kroku. Oczywiście dowiadujemy się tego z nowej książki Jaskra – jednakże tytułu nie podam, gdyż nadal nie jestem pewna, czy uległo zmianie, czy nie.
A na sam koniec – na osłodę – jesteśmy karmieni losem Yennefer i pozostajemy w napięciu na już...

Karol | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Poprzednie książki zawsze skupiały się w większości na jednej postaci i to wokół niej/niego toczyła się historia. Tym razem Sapkowski postanowił połączyć najważniejsze wątki i co kilka kartek przenosimy się z wesołej kompanii Wiedźmina by sprawdzić co tam u Ciri, przyglądamy się również przygodom Yen, a wszystko to przeplatają też postacie poboczne i ich intrygi. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, bo wprowadza to nową dynamikę do całej serii. Jeśli nie jesteśmy fanami jednego z wątków, nie musimy czekać całej książki na zmianę bohaterów, kilka kartek i już znajdujemy się z naszymi ulubieńcami. Interesujący jest zabieg zmiany narracji podczas danej historii, tak by pokazać wszystko z każdej strony. Zmiany chronologii wydarzeń również sprawdza się w stu procentach. Interesujące zakończenie, piękny pokaz kreacji i zmian charakterów postaci w miarę upływu czasu. To właśnie chyba Wieża Jaskółki pokazuje nam jak bardzo zmieniają się bohaterowie w miarę swoich podróży. Jak zawsze...

Michał Nosorowski | 2013-11-23
Przeczytana: 03 maja 2014

Rewelacyja! Pięknie skomponowana! Niesamowita akcja, trzymająca w napięciu. Muszę tutaj w szczególności zaznaczyć umiejętność Sapkowskiego, do opisywania wydarzeń dziejących się w różnych okresach czasowych, co bardzo mi się podobało. Akcja na jeziorze Tarn Mira, to ambrozja dla mojej wyobraźni! Nie byłem w stanie oderwać oczu od książki. Gdy już musiałem, w pracy czy na uczelni, ciągle myślałem o tym co się stanie dalej z barwnymi bohaterami dzieła Sapkowskiego. Przygody Cirilli i kompanii Geralta totalnie mnie wciągnęły. Moim zadaniem najlepsza cześć sagi o Wiedźminie.

Juanhijuan | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Pierwszy raz zabieram się do pisania recenzji zaraz po przeczytaniu książki. Przerwa wynikała tylko z potrzeby zrobienia kubeczka kawy. Domyślacie się, że ma to jakieś znaczenie i nie mylicie się w tym aspekcie. Ta część sagi o wiedźminie była mnie pozytywnym zaskoczeniem! Do rzeczy.

„Wieża Jaskółki” to czwarty tom sagi o wiedźminie – Geralcie, nie licząc w tym wypadku dwóch pierwszych opowiadań. Fabuła książki skupia się głownie na przygodach Gwynbleidda i jego kompanów, księżniczki Cirilli oraz Yennefer, ale mamy również kilka wątków pobocznych traktujących o zdarzeniach mających miejsce w różnych zakątkach świata, co jest moim zdaniem sporym plusem. Kolejnym atutem tej części jest wszechobecna, rozlewająca się krew. Co jest zarówno sprawką Geralta jak i w większości Cirii, problem polega na tym, że w wielu wypadkach jest to krew naszej bohaterki. Zaczynając od początku...

Pośród bagien na opustoszałym zakątku świata pustelnik Vysogota z Corvo odnajduje ciężko ranną dziewczynę...

Canis | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Kolejna (już przedostatnia) doskonała część "Wiedźmina". Nawet lepsza od poprzednich tomów. Dużo o Ciri, mniej o Wiedźminie i jego kompanii - trochę nad tym ubolewałam, ale tylko z początku. Najbardziej chyba podobało mi się czytanie wydarzeń z perspektywy innych osób, a w dodatku pomieszanych w czasie. To sprawiło, że co chwile rozwiązujemy kolejną tajemnicę i układamy fakty. Genialne, nie mogłam się oderwać od książki. Nie tylko dlatego - fabuła jest świetnie skonstruowana.
Po początkowych tomach nigdy nie myślałam, że to powiem, ale jednak ta saga może być jeszcze lepsza! Co tu więcej mówić... nie chcę nic więcej zdradzać, bo i tak każdy powinien przeczytać "Wiedźmina", a przede wszystkim dojść do tego tomu. Kto wie, może ostatni będzie jeszcze lepszy? Polecam wszystkim to dzieło polskiej fantastyki.

Majka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Mam ebook
Przeczytana: 27 czerwca 2016

I jak poprzednie części sagi - rewelacja.
Część poświęcona kruchej, małej, ściganej i nieszczęśliwej wiedźmince.
Piękna opowieść.
Wciąż nie mogę wyjść z podziwu jak perfekcyjny świat stworzył mistrz Sapkowski.
Wszystko kompletnie zmyślone a opowieść tak pięknie płynie.
Tak wiele wątków, nowych krain, istot, ludzi, ich nazw i imion a mimo to czytający nie gubi się w tym świecie.
"Pani Jeziora" przede mną i trzeba będzie jakoś żyć wspomnieniem o Wiedźminie ;)

Luna | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: sierpień 2011

Tak, tak, zgadzam się z opinią, że Sagę powinni przeczytać również tacy np. miłośnicy Zmierzchu czy innego pseudofantastycznego "dzieła". I nie dlatego, że Wiedźmin jest do nich podobny, ale po to, aby mogli zobaczyć, jak wygląda prawdziwa fantastyka. Sapkowski to marka sama w sobie. Po prostu.

FannyBrawne | 2018-02-12

,,Wieża Jaskółki” to przedostatni tom serii ,,Wiedźmin Geralt z Rivii”. Akcja zaczyna się, gdy ciężko ranna Ciri dochodzi do siebie w chacie pustelnika Vysygoty. Po dojściu do siebie młoda wiedźminka opowiada Vysygocie historię swojej wędrówki i jak trafiła do jego domu. Dziewczyna nie wie, że jej przybrany ojciec, Geralt, wciąż jej szuka. Ciri pragnie też odnaleźć cesarz Emhyr var Emreis, który pragnie ją poślubić, by w ten sposób umocnić swoje prawa do tronu Cintry.

Zgadzam się z opiniami, że ta część w o wiele większym stopniu skupia się na Ciri niż na Geralcie. W sumie to może nic dziwnego, bo tytuły większości części cyklu odnoszą się do Ciri, jednak dla mnie był to minus. Uwielbiam postać Geralta, natomiast o Ciri lubiłam czytać, gdy przechodziła kurs dojrzewania i był to tylko jeden z elementów historii. Natomiast jako czołowa bohaterka Cirilla mi nie odpowiada, uważam, że jest dużo mniej ciekawą i skomplikowaną postacią niż Geralt. Zwłaszcza, że w ,,Wieży Jaskółki” w...