Terra Nostra

Wydawnictwo: Rebis
Terra Nostra
powieść, hiszpania, historia
Ayiaqar

Terra Nostra uchodzi za najambitniejsze dzieło w dorobku Carlosa Fuentesa. Monumentalna powieść jest literacką wariacją na temat historii Hiszpanii, zwłaszcza okresu bezpośrednio poprzedzającego odkrycie Ameryki. Narracja jednak nie stoi w miejscu, cofa się do czasów rzymskich i wybiega daleko w przyszłość - jak w katastroficznej wizji Paryża końca drugiego tysiąclecia.

czytający | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Moje zmysły przeszły ogromną próbę. Mamione halucynacjami nieziemskich światów, próbowały znaleźć klucz do zrozumienia tego co niewyobrażalne. Nierealne przygody rozgrywające się w nierealnych sceneriach przedstawiały mi miraże mnogich zagadek, których nieład nie dawał mi żadnych szans na ich rozwiązanie. Jawa i sen stapiały się w jedną całość a to wszystko tonęło w fantasmagorycznym tańcu indiańskich wierzeń i rojeniach oszalałego hiszpańskiego władcy. Sam już nie wiedziałem gdzie jest światło a gdzie cień. Czy to, co przed chwilą jawiło się jako przyszłość, nie stało się w okamgnieniu odległą przeszłością bez teraźniejszego etapu pośredniego. Mój umysł po jakimś czasie przestał odróżniać rzeczywistość zlewającą się z wyobrażeniem o tym, co widzę oczami wyobraźni. Przestało mnie interesować, czy patrzę na litery "Terra Nostry" jako odzwierciedlenia prawdy, która miała szansę się wydarzyć, czy też stałem się świadkiem wielkiego cudu do którego uzasadnienia mózg ludzki zajrzeć nie...

Benzyna | 2016-02-17
Na półkach: 2016, Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 17 lutego 2016

W jednym zdaniu: literatura cięższego kalibru.
Nie czyta się łatwo i przyjemnie; akcja jest mozolna, skomplikowana i bardzo mglista - wiele rzeczy autor pozostawia na domysł czytelnikowi. Muszę przyznać, że początkowo książkę czytałam, później często już tylko brnęłam jak przez śnieżną zaspę.
Trzeba jednak przyznać, że zmusza do myślenia.
Nie polecam osobom wrażliwym w tematach wiary chrześcijańskiej - dużo tutaj "gwałtów" na biblijnych historiach.

Dimple | 2013-03-13

Jedna z tych opowieści, której nigdy nie zapomnę. Czyta się powoli, w skupieniu. Książka wymusza pogłębianie swojej wiedzy na wiele tematów, co uważam za ogromny plus. Język gęsty, dużo wieloznaczności i niezwykłych spostrzeżeń odnośnie ludzkiej psychiki. Zwłaszcza tego, co kryje się w jej najmroczniejszych zakamarkach.

Dubenschmitz | 2013-12-21

Monumentalna powieść, toczy się powolnie, niespiesznie. Powala, wręcz przytłacza. Wymaga skupienia i cierpliwości, ale wynagradza wszystkie trudy czytania. Generalnie Fuentes nie pisze łatwo, jest to proza wyrafinowana, trudna, ale bez manieryczności czy udziwnień. Jeden z największych iberoamerykańców.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17

O wojnie dwóch światów, jak wzajemnie się przenikają. Czy tak samo jak wojna wewnętrzna w nas samych.

Anteros | 2012-06-14
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Czytam już 10 lat, i jeszcze została mi połowa tomu drugiego :)

Konrad | 2016-07-18

Mlg | 2016-08-07
Przeczytana: 1995 rok
Nobliszka | 2016-04-15
Fuentes na cenzurowanym

Jak wynika z opublikowanych przez FBI dokumentów władze USA przez ponad dwie dekady ściśle monitorowały zmarłego w 2012 roku meksykańskiego autora Carlosa Fuentesa. Uważano go za komunistę i sympatyka Fidela Castro, przynajmniej dwukrotnie odmawiając wizy wjazdowej.