Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka

Tłumaczenie: Jolanta Mach
Seria: Klasyka Światowej Humanistyki
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Art and Visual Perception. Psychology of the Creative Eye
sztuka
Snoopy

Klasyczna, wydana po raz pierwszy w 1954 roku rozprawa z pogranicza psychologii i teorii sztuki. Książka, która zrewolucjonizowała myślenie o wszelkich przejawach artystycznej aktywności człowieka. Sztuka nie jest dla wybranych – jest demokratyczna, ponieważ wszyscy w jednakowym stopniu podlegamy obiektywnym prawom percepcji świata przez ludzką świadomość. Skąd wiemy, że narysowana głowa jest okrągła? Którędy biegnie granica między abstrakcją a realizmem? Dlaczego karykatury naszkicowane paroma kreskami przypominają konkretne osoby? Chcąc odpowiedzieć na te oraz inne pytania, Arnheim rozpatruje dziesięć aspektów percepcji wzrokowej – równowagę, kształt, formę, rozwój, przestrzeń, światło, kolor, ruch, dynamikę i ekspresję – i dowodzi, że postrzeganie jest czymś więcej aniżeli mechaniczną rejestracją. Twórcze oko, w odróżnieniu od kamery czy aparatu fotograficznego, nie jest bezstronne. Posiłkując się zdobyczami psychologii, Arnheim formułuje zasady odbioru sztuk wizualnych, udowadnia, że widzenie przypomina rozumienie, a wzrok każdego człowieka antycypuje umiejętności, które zwykliśmy przypisywać wyłącznie artystom.

BeArcik | 2013-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studya

Kolejna książka, której zmęczyć nie mogłam. Jakkolwiek wydawało mi się, że psychologia mnie raczej interesuje, tak ujęcie sztuki pod kątem rozwoju psychicznego u dziecka zwyczajnie mnie przerosło. Nie twierdzę, że książka jest zła, ale jednak najczęściej miałam przy niej wrażenie rozwodnionego Kandinssky'ego, jakkolwiek Arnheim nie deklarował sympatii wobec sztuki abstrakcyjnej. Być może jeszcze po to dzieło sięgnę i wreszcie je skończę, będę się jednak musiała do tego zmusić.

spacer_biedronki | 2015-05-29
Przeczytana: 26 maja 2015

Tej książki nie powinno się oceniać. Jest klasyką. Jest w kanonie na uczelniach artystycznych. Mi osobiście przeszkadzało schematyczne (choć rozumiem zamiar) pokazywanie omawianych dzieł sztuki. Tylko dwie kolorowe ryciny na ponad 500 stron.

bocmierz | 2012-08-05

Jestem miłośnikiem sztuki tak więc ta pozycja wydaje się niezbędną

Dorota | 2012-06-15

klasyk, abc o percepcji wzrokowej

mellaga | 2016-11-25
Na półkach: Sztuka, Przeczytane