Smocze kości

Tłumaczenie: Maria Smulewska
Cykl: Dragonships (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Bones of the Dragon
Konował

Najpierw była Dragonlance, seria, która zrodziła całe imperium fantastyki. Potem nadszedł Miecz mroków, oryginalny krok w stronę Tolkiena, Donaldsona i Brooksa. Potem – Brama Śmierci, seria siedmiu książek, z których każda okazała się bestsellerem. Teraz autorzy stojący za tymi trzema wspaniałymi światami znów połączyli swe siły, by stworzyć nową epopeję… Witajcie w świecie Smoczych okrętów.

Skylan Ivorson, wojownik Vindrasów, niepokonany ulubieniec klanu Torgunów zostaje Wodzem Wodzów wszystkich vindrasyjskich klanów. Skylan jest przekonany, że zasłużył sobie na ten zaszczyt – to jego pobłogosławił sam bóg wojny Skoval.

Bywa jednak, że błogosławieństwo to tylko klątwa w przebraniu.

Skoval i pozostali odwieczni bogowie zmagają się z nowym pokoleniem młodych bogów, którzy chcą im odebrać moc twórczą. Jedyna szansa na powstrzymanie bezczelnych intruzów kryje się w kościach Pięciu Smoków Vektii – prasmoków stworzonych przez Boginię-Smoka Vindrash przy powstaniu świata. Jednak nawet bogowie nie wiedzą, gdzie ukryto te cenne kości.

To Vindrasi, jako wybrańcy Bogini-Smoka muszą podjąć się poszukiwań pięciu kości. Ich podróż to nie tylko próba uratowania świata; to także sposób na odpokutowanie odwiecznej głupoty bogów i arogancji młodego Skylana.

Seria fantastyki Smocze okręty jest pełna bohaterów i bohaterek, młodych i starych, ludzi i innych stworzeń, niesamowitych miejsc i egzotycznych przygód, rozgrywających się w tym magicznym świecie, który jest popisem mistrzostwa. To mistrzostwo sprawiło, że Weis i Hickman są najsłynniejszą parą twórców bestsellerów w świecie fantastyki.

| 2014-02-11
Przeczytana: luty 2014

Wielka kniga...wieeeeelka kniga...ale warta każdej strony, każdego, nawet małego, wydarzenia.

Swojego czasu poznałam autorów przy okazji czytania Dragonlance (Kroniki). Były to książki napakowane akcją, epic fantasy w dobrym wykonaniu, przy którym czułam się, jakbym grała w RPG. Jednak Dragonships...to już inna bajka. Podziwiam autorów za to, że potrafili skupić moją uwagę tylko na tym, co dzieje się w książce i sprawili, że myślałam tylko o głównych bohaterach.

Świat Dragonships to świat wzorowany na wierzeniach Wikingów. Mamy tu odpowiedników nordyckich bogów, swoistą Valhallę, nawet niektóre imiona nawiązują do nazewnictwa skandynawskiego. Wojownicy z klanów chcą umrzeć z mieczem w dłoni. Widzę też podobieństwo w ubiorach (zwłaszcza kobiet). Jednak wikingowie nie rozmawiali bezpośrednio ze swoimi bogami ani nie przyzywali potężnych smoków do pomocy w bitwach. W Dragonships wszystko jest bardziej barwne i porywające!

"Smocze Kości" to opowieść o pewnym butnym młodzieńcu,...

benia86 | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Książka jest przyzwoita- ciekawa, szybko się czyta, nie ma z nią chwili nudy, akcja szybko się toczy, wiele się dziej. Mamy bohaterów których się lubi i takich (a raczej takiego ;)) których nie cierpi się od początku. Fabularnie też jest dobrze, ba! bywa zaskakująco!- co prawda niektóre postaci zmieniają poglądy szybciej niż mrugnięcie oka..., no ale książka jest z gatunku tych łatwych i przyjemnych- nie ma co się czepiać ;). Zabieram się za kolejny tom.

Falka | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Smocze Kości" jest pierwszą książką z obszernej serii o smokach, po którą sięgnęłam - ale na pewno nie ostatnią.
Przewracając pierwsze strony ogromnej, bo aż mającej 700 stron powieści, nie spodziewałam się specjalnych fajerwerków, głównie dlatego, że nigdy o niej nie słyszałam. Czekało mnie bardzo miłe zaskoczenie.
Tym, co urzekło mnie jako pierwsze było imię głównego bohatera - Skylan Ivorson, imię brzmiące jak zwycięstwo. I taki jest sam Skylan - przystojny, silny, inteligentny, spontaniczny, potrafi walczyć każdą bronią - wydawałoby się, że będzie idealnym wodzem Torgunów, jednego z plemion zamieszkujących świat "Smoczych Kości". Mimo to, czyniąc go głównym bohaterem - choć narracja jest 3-osobowa - autorzy wytknęli każdą jego wadę, a wad miał równie dużo, jak zalet. Skylan ma przyjaciela, na którego zawsze może liczyć - mądrego, cichego Garna - oraz przyjaciółkę, w której jest zakochany od dawna imieniem Aylaen. Jedną z irytujących cech głównego bohatera jest przywłaszczanie...

auraya89 | 2011-06-30
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Wojny, intrygi, morderstwa, czary - czytając tę książkę da się nudzić. Cały czas się dzieje się coś, co każe mi przeczytać kolejny rozdział. Mimo tego, że książka ma 700 stron, nie było ani jednego momentu, w którym chciałbym ją odłożyć na półkę.

Na pewno przeczytam drugi tom. :)

zielonooka | 2012-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

bardzo fajna książka. nie jakieś arcydzieło, ale jak chcemy się odprężyć i miło spędzić czas to jest to bardzo dobry wybór. i można polubić smoki i inne leśne ludki. czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

zsuetaM | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Właśnie skończyłem czytać książkę i z czystym sumieniem biorę się za kolejną część cyklu Dragonships. Mimo, że książka jest obszerna czyta się ją w miarę szybko, a wydarzenia przedstawione w książce wciągnęły mnie na długie godziny. Widziałem dużo negatywnych opinii na jej temat, mi się jednak bardzo podobała ;)

Nansei | 2014-08-18
Przeczytana: 01 lipca 2014

rewelacja!!!

Nanally | 2013-10-25

Bardzo mieszane uczucie. Akcja wciąga, ale wiele razy chodziłam wściekła i przeklinałam tą książkę. Rozwój wypadków jest właściwie praktycznie najgorszy z możliwych. A oprócz tego bardzo komercyjne zakończenie. Otwierany jest nowy wątek na końcu książki, by zmusić do przeczytania kolejnego tomu. Wolę książki, które same zasługują na to by sięgnąć na kolejną część. Ale jest to na pewno ciekawa pozycja z dobrze rozbudowaną akcją. Wiele się dzieje.

Tical Zieliński | 2012-10-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2013