Niebezpieczny związek albo listy z Daal en Berg

Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Een gevaarlijke verhouding of Daal-en-Bergse brieven
83-88459-93-7
Ula

Czy współczesna pisarka holenderska może prowadzić korespondencję z markizą de Merteuil, bohaterką "Niebezpiecznych związków"? W czasie literackim wszystko jest możliwe. A przecież każdy chciałby poznać losy występnej markizy po jej ucieczce do Holandii z klejnotami należącymi do krewnych zmarłego małżonka. Książka stanowi także okazję do rozważań poważniejszej natury: czy znany z radykalnych...

Książka stanowi także okazję do rozważań poważniejszej natury: czy znany z radykalnych poglądów Choderlos de Laclos, tworząc jeden z najczarniejszych charakterów kobiecych w historii literatury, nie kierował się przypadkiem myślą, że tylko tego typu kobieta mogła czuć się prawdziwie wolna w rzeczywistości XVIII-wiecznej Francji? Czy dzisiaj możemy odnaleźć duchowe spadkobierczynie markizy de Merteuil? I wśród jakich kobiet mamy ich szukać? Skromnych gospodyń domowych, wyemancypowanych feministek, zbrodniarek i terrorystek, biznesmenek i działaczek politycznych? Być może lektura tej powieści pozwoli odnaleźć odpowiedź na niektóre z tych pytan.

pulcinella | 2013-06-07

Bardzo ciekawe nawiązanie do "Niebezpiecznych związków" Laclosa. W niewielkiej objętościowo książce spora dawka porządnego psychologizmu.

Bookeriada | 2014-07-18
Przeczytana: 25 marca 2013

Do Helli S. Haasse.

Droga Pani, choć nigdy nie miałyśmy okazji się poznać (a taka okazja już zapewne nigdy się nie nadarzy), kieruję właśnie do Ciebie ten krótki list. Dlaczego właśnie do Ciebie? Może z tej banalnej przyczyny, że pewnego dnia trafiła w moje ręce Twoja książka pt. Niebezpieczny związek albo listy z Daal en Berg, stanowiąca czytelne nawiązanie do Niebezpiecznych związków? Zaciekawiła mnie ta próba analizy umysłu kobiety tak niepospolitej i skomplikowanej jak markiza de Merteuil, którą powszechnie uważa się za jeden z najczarniejszych kobiecych charakterów.

Ty jednak unikasz łatwego zaszufladkowania tej niejednoznacznej postaci. Owszem, mogłabyś przytaknąć innym głosom i skazać ją na wieczne potępienie, jako przykład cynicznej kobiety, której przyjemność sprawia manipulowanie innymi ludźmi. To byłoby jednak dla Ciebie zbyt oczywiste. Zastanawiasz się, co zadecydowało o postępowaniu markizy i odkrywasz, że nie do końca to ona za wszystko odpowiada. Czy nie jest to...

Ingratus | 2015-09-26
byko | 2015-08-23