Życie pewnego szaleńca i inne opowiadania

Tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz
Seria: Skarby Orientu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
zbiór opowiadań/nowel
klasyka

Zawartość zbioru:

Akutagawa – sumienie Japończyków (Mikołaj Melanowicz)

- Rashōmon – Brama demonów
- Pasja twórcza
- Życie pewnego szaleńca

[Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 1998]

Dociekliwy_Kotek | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

Oficjalnie: za każde pieniądze odkupię ten zbiór.
Autentycznie nie pamiętam, kiedy ostatni raz jakaś powieść lub zbiór opowiadań japońskich tak mi się spodobał i naprawdę żałuję, że nie zabrałam się za Akutagawę wcześniej.
Przede wszystkim uważam ten zbiór za bardzo dobrze skomponowany. Są tu więc bardzo nastrojowe, subtelne opowiadania, jakby tworzone tylko dla piękna języka ("Jesienne góry" są wręcz zachwycające), są też rzeczy głęboko poruszające, znamionujące wrażliwość autora ("Pasja twórcza" i mój faworyt, "Życie pewnego szaleńca"). Są opowiadania "etyczne", z braku lepszego określenia ("Pajęcza nić", świetne "W gąszczu") i chyba najbardziej znane dzieło Akutagawy, "W kraju wodników" (znane także jako "Kappy"), satyra jednocześnie prześmiewcza i gorzka, ironiczna i w jakiś sposób napiętnowana rozczarowaniem.
Po lekturze jestem jednak pewna, że mogłabym czytać książkę kucharską napisaną przez Akutagawę, a też bym była zachwycona. Że doskonała konstrukcja, że niebanalne...

Miriel Vinya | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 24 maja 2015

Zdecydowanie nie. Nie lubię takie prozy - zimnej, surowej, z elementami odstręczającego realizmu. Nie lubię prostej oszczędnej fabuły, pozbawionej odrobiny poetyckości, jakiegoś grama ciepła, które by choć pozornie świadczyło o uczuciowości autora. Bo autor zdaje się pozbawiony zupełne sfery uczuciowości. Wygląda na realistę, lecz realistę zapadającego się w głębie depresji, mrocznego poczucia bezsensu życia, człowieka, który zdawał się nie umieć cieszyć się zwykłymi radościami życia - miłością żony, radością dzieci (ten brak namiętności, radości i pasji widoczny jest w ostatnim utworze zbioru opowiadań, krótkiej i pełnej dystansu do wszystkiego biografii "Życie pewnego szaleńca".

Wygląda na to, że autor w swoich czasach (niełatwych, ocienionych wzrastającym japońskim militaryzmem i cenzurą) wykazywał się godną docenienia odwagą i bezpośredniością. Opowiadania te są jak wyciśnięte maksymalnie ze zbędnych słów same esencje określonych poglądów ("Rashomon", "Pasja...

Toshii | 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Dość niestandardowy zbiór opowiadań ze względu na tematykę: mamy tu opowiastki fantastyczne (o japońskiej odmianie wodników szuwarków), autobiograficzne, historyjki z morałem, obyczajowe itd. Wszystko napisane dobrze, sprawnie, ale nie zawsze ciekawie. Najlepiej (z perspektywy czasu) bronią się krótkie formy, np. "W gąszczu", na podstawie którego powstał słynny "Rashomon" Kurosawy.

stannirvany | 2012-12-08

ciężko dostępna i drogawa