Życie pewnego szaleńca i inne opowiadania

Tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz
Seria: Skarby Orientu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
9788380021983
klasyka

Zawartość zbioru:

Akutagawa – sumienie Japończyków (Mikołaj Melanowicz)

- Rashōmon – Brama demonów
- Pasja twórcza

[Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 1998]

źródło opisu: własne

Dociekliwy_Kotek | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

Oficjalnie: za każde pieniądze odkupię ten zbiór.
Autentycznie nie pamiętam, kiedy ostatni raz jakaś powieść lub zbiór opowiadań japońskich tak mi się spodobał i naprawdę żałuję, że nie zabrałam się za Akutagawę wcześniej.
Przede wszystkim uważam ten zbiór za bardzo dobrze skomponowany. Są tu więc bardzo nastrojowe, subtelne opowiadania, jakby tworzone tylko dla piękna języka ("Jesienne góry" są wręcz zachwycające), są też rzeczy głęboko poruszające, znamionujące wrażliwość autora ("Pasja twórcza" i mój faworyt, "Życie pewnego szaleńca"). Są opowiadania "etyczne", z braku lepszego określenia ("Pajęcza nić", świetne "W gąszczu") i chyba najbardziej znane dzieło Akutagawy, "W kraju wodników" (znane także jako "Kappy"), satyra jednocześnie prześmiewcza i gorzka, ironiczna i w jakiś sposób napiętnowana rozczarowaniem.
Po lekturze jestem jednak pewna, że mogłabym czytać książkę kucharską napisaną przez Akutagawę, a też bym była zachwycona. Że doskonała konstrukcja, że niebanalne...

lajcik_bajcik | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Od dawien dawna chciałam już przeczytać coś od Akutagawy głównie z powodu powszechnych nawiązań do Rashoumona, czy to w kulturze japońskiej, czy pozajapońskiej. Dodatkowo, twórczość Akutagawy jest dość znana czytelnikom spoza kręgu wielbicieli kultury japonskiej, dlatego i tak warto się zapoznać z jego dziełami. 'Życie pewnego szaleńca' uznaję za dobry początek w tej drodze 'zapoznawania się'. Jest do zbiór opowiadań, który pozwoli nam oswoić się ze stylem pisarza i (co wielce prawdopodobne) zachęci nas do dalszej lektury dzieł spod jego pióra.
Warto wspomnieć, że Akutagawa nie pisał zbyt lekkich i przyjemnych rzeczy (tym bardziej już u schyłku swojego życia...), więc na pewno nie jest to coś na totalne odsresowanie. Omawiany zbiór opowiadań nawołuje do refleksji nad ludzkim życiem, jego moralnością i tym czym jest prawda.
Osobiście najbardziej przypadło mi do gustu najkrótsze opowiadanie ze zbioru, 'Wierność Biseia', które można interpretować na tak wiele sposobów ile osób je...

Novik | 2017-09-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Opowiadanka króciutkie, rzec by można lekko pachnące Cortazarem. Choć kiedy pan Akutagawa, jak przystało na wschodząca gwiazdę literatury japońskiej, kończył samobójczo swój umiarkowanie długi żywot, pan Cortazar był jedynie mozolącym się nad szkolnymi wypracowaniami obiektem troski swoich rodziców.
Bywa zatem absurdalnie, bywa jednak i strasznie i gęsto od emocji.
Plus świetne, jak zwykle tłumaczenie pana Melanowicza.

Miriel Vinya | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 24 maja 2015

Zdecydowanie nie. Nie lubię takie prozy - zimnej, surowej, z elementami odstręczającego realizmu. Nie lubię prostej oszczędnej fabuły, pozbawionej odrobiny poetyckości, jakiegoś grama ciepła, które by choć pozornie świadczyło o uczuciowości autora. Bo autor zdaje się pozbawiony zupełne sfery uczuciowości. Wygląda na realistę, lecz realistę zapadającego się w głębie depresji, mrocznego poczucia bezsensu życia, człowieka, który zdawał się nie umieć cieszyć się zwykłymi radościami życia - miłością żony, radością dzieci (ten brak namiętności, radości i pasji widoczny jest w ostatnim utworze zbioru opowiadań, krótkiej i pełnej dystansu do wszystkiego biografii "Życie pewnego szaleńca".

Wygląda na to, że autor w swoich czasach (niełatwych, ocienionych wzrastającym japońskim militaryzmem i cenzurą) wykazywał się godną docenienia odwagą i bezpośredniością. Opowiadania te są jak wyciśnięte maksymalnie ze zbędnych słów same esencje określonych poglądów ("Rashomon", "Pasja...

Marietta | 2018-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Bardzo zróżnicowane tematycznie i stylistycznie opowiadania. Autor miał głęboki umysł - że tak się banalnie wyrażę.

Moje ulubione opowiadanie to historia o Kappach z uwagi na celne przedstawienie ludzkiej mentalności i ironiczną i lekką antyutopię. A "Wierność Biseia" kojarzy się z... tekstami Poświatowskiej.
"Brama demonów" czy "Pajęcza nic" to z kolei krótkie traktaty o moralności. Pozostałe aż tak mnie nie ujęły, ale doceniam.

Niebanalny zbiór, polecam!

Henryk | 2019-03-31
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Czytałem to 100 lat temu w wakacje. Nie jest to łatwe ani przyjemne,ale daje do myslenia. Truizm-ale dobra literatura zawsze aktualna. Nie wiem czy dostępne, chociaż widze coś na allegro-ale warto by to upowszechnić.

Anettet | 2018-03-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 marca 2018

Absolutnie genialna. Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie o kraju Kappów :).

Toshii | 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Dość niestandardowy zbiór opowiadań ze względu na tematykę: mamy tu opowiastki fantastyczne (o japońskiej odmianie wodników szuwarków), autobiograficzne, historyjki z morałem, obyczajowe itd. Wszystko napisane dobrze, sprawnie, ale nie zawsze ciekawie. Najlepiej (z perspektywy czasu) bronią się krótkie formy, np. "W gąszczu", na podstawie którego powstał słynny "Rashomon" Kurosawy.

Luke | 2019-04-04
Przeczytana: wrzesień 2018