Java. Efektywne programowanie. Wydanie II

Tłumaczenie: Paweł Gonera
Wydawnictwo: Helion
Effective Java (2nd Edition)
Tobiasz

Poznaj specyfikę języka Java i zostań mistrzem programowania - Jak korzystać z bibliotek języka Java? - Jak pisać funkcjonalny i klarowny kod? - Jak stworzyć profesjonalny i efektowny program? Język Java jest językiem obiektowym z dziedziczeniem jednobazowym. Wewnątrz każdej metody korzysta on ze zorientowanego na instrukcje stylu kodowania. Aby dobrze poznać jakikolwiek język, należy...

Poznaj specyfikę języka Java i zostań mistrzem programowania

- Jak korzystać z bibliotek języka Java?
- Jak pisać funkcjonalny i klarowny kod?
- Jak stworzyć profesjonalny i efektowny program?

Język Java jest językiem obiektowym z dziedziczeniem jednobazowym. Wewnątrz każdej metody korzysta on ze zorientowanego na instrukcje stylu kodowania. Aby dobrze poznać jakikolwiek język, należy nauczyć się posługiwać jego regułami, zasadami i składnią -- podobnie jest z językiem programowania. Jeśli chcesz zyskać możliwość efektywnego programowania w języku Java, powinieneś poznać struktury danych, operacje i udogodnienia, oferowane przez biblioteki standardowe, a także często stosowane i efektywne sposoby tworzenia kodu. Całą potrzebną Ci wiedzę znajdziesz właśnie w tym podręczniku.

W książce "Java. Efektywne programowanie" w sposób zrozumiały i klarowny przedstawiono zasady opisujące mechanizmy używane w najlepszych technikach programowania. Ten podręcznik podpowie Ci, jak najbardziej racjonalnie korzystać z języka Java oraz jego podstawowych bibliotek. Dowiesz się, jak stosować wyjątki przechwytywalne i wyjątki czasu wykonania, poznasz także zalety stosowania statycznych klas składowych. Opanujesz metody sprawdzania poprawności parametrów i projektowania sygnatur oraz wszelkie instrukcje, które pozwolą Ci na wydajne i profesjonalne programowanie.

- Tworzenie i usuwanie obiektów
- Klasy i interfejsy
- Zapewnianie niezmienności obiektu
- Projektowanie i dokumentowanie klas przeznaczonych do dziedziczenia
- Zalety stosowania statycznych klas składowych
- Typy ogólne
- Typy wyliczeniowe i adnotacje
- Metody
- Programowanie
- Wykorzystanie ogólnie przyjętych konwencji nazewnictwa
- Wyjątki
- Współbieżność i serializacja
- Dokumentowanie bezpieczeństwa dla wątków

Nie wystarczy samo poznanie języka Java. Trzeba wiedzieć, jak z niego efektywnie korzystać!

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Aleksander | 2019-03-02

Przeczytałem angielską wersję. Jedna z najlepszych książek jakie czytałem, świetnie opisuje paradygmaty programowania w Javie. Można też znaleźć tam kilka rzeczy, które z początkowych założeń Javy do dziś zostawiły po sobie smrodek, np. checked exceptions, reified types.

ziombel | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane, Informatyka
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Książka Blocha zawiera wiele ciekawych informacji i porad dotyczących programowania w Java(dla trochę bardziej zaawansowanych). Opisane są w niej często spotykane problemy oraz rozwiązania dla nich. Trochę czasu jest także poświęcone dobrym praktykom programowania.

Książki jednak nie polecam, ponieważ wydana została 10 lat temu pod wersję JDK 6. Przez to pewne problemy lub rozwiązania wydają się mocno przestarzałe.

Ale sam sięgnę po III wydanie tej książki, które zostało odświeżone pod JDK 9(wydana rok temu po angielsku), niedługo wydana będzie po polsku. Biorąc pod uwagę wysoki poziom tej książki, dla zainteresowanych polecam sięgnąć od razu po III wydanie.

Robert | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

bardzo dobra ksiazka. Niestety końcówka zostala troche niedopracowana. brakuje przykladow do wspolbieznosci i serializacji

Kuba | 2015-12-30
Przeczytana: 2015 rok

Znakomita książka dla nieco bardziej zaawansowanych. Pokazuje odpowiednie rozwiązania typowych i rzadszych problemów.

Krzysztof Anglart | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Informatyka
Przeczytana: 2015 rok

Lektura dla każdego dociekliwego programisty języka Java, który nie tylko chce tworzyć kod który działa, ale chce go również tworzyć w sposób zwiększający odporność na błędy i wydajność.

Kilka tematów jest mało ciekawych, ale spora większość powinna być poruszana razem z podstawami. Warto również przeczytać rozdział o współbieżności, niestety brakuje tam trochę przykładów, mniej zręczny programista może miec problemy ze zrozumieniem niektórych zagadnień.

sod | 2015-02-08

Ocena dla wersji angielskiej.

zaza | 2011-05-30

Lektura obowiązkowa.