Przewoźnik

Okładka książki Przewoźnik Margit Sandemo
Okładka książki Przewoźnik
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 31) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 31)
Fergemannen
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
2005-05-01
Iwona Zimnicka
Ludzie Lodu Tengel zło miłość

Tengel Zły powoli budzi się ze snu, brakuje tylko, by ktoś zagrał mu na flecie.
Tymczasem próbuje zniszczyć Benedikte - kolejną z wybranych kobiet Ludzi Lodu.
Przy pomocy swojego sługi starego bóstwa Nerthus- Tyra i tytułowego przewoźnika chce unicestwić Benedikte.

Na szczęście w krytycznym momencie pojawia się Marco - syn Lucyfera, by uratować Benedikte i pozbawić Tengela Złego sojusznika w walce z Dobrymi Tengela Dobrego.

Do czasu pojawienia się Marco i jego walki z Nethus-Tyrą książkę oceniłbym na jakieś 7/8, jednak Marco i wszystko jasne - 10.

Tengel Zły powoli budzi się ze snu, brakuje tylko, by ktoś zagrał mu na flecie.
Tymczasem próbuje zniszczyć Benedikte - kolejną z wybranych kobiet Ludzi Lodu.

Bardzo dobra część sagi o Ludziach Lodu. Jestem pozytywnie zaskoczona. Powiedziałabym nawet, że z lekka wystraszona bo powieść momentami naprawdę wciskała w fotel. Szczerze polecam.

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Niestety to część jednak z tych bardziej mdłych i mało zapadających w pamięć. Nie potrafię napisać o niej nic pozytywnego (ani negatywnego). Po prostu przeciętniak, którego na pewno nie zapamiętam na dłużej.

"Przewoźnik" wprowadza ciekawą postać Benedikte - kolejnej obciążonej kobiety, która jest chyba pierwszą żeńską postacią o charakterystycznym niepokojącym wyglądzie od niepamiętnych czasów jeszcze Hanny z pierwszych tomów. Dla oddechu po Ulvarze, Benedikte stoi po stronie dobra i już od początku mamy okazję obserwować jej umiejętności w ciekawym śledztwie i próbie okiełznania nieznanej, złej siły.

Nie mogło tu oczywiście zabraknąć wątków miłosnych, a niepewność swojej wartości głównej bohaterki i napotkanie na stosunkowo niedojrzałego i uwodzicielskiego mężczyznę, w dodatku zainteresowanego inną piękną uczestniczką misji, tworzą wybuchowe połączenie. Sporo tu silnych, gorących emocji.

Benedikte zdobyła sporo mojej sytuacji i przyjemnie czytało mi się jej historię, pełną tajemniczych, magicznych wątków, czerpiących z wierzeń i folkloru. Gorąco polecam1

Kolejny tom który można zaliczyć do tych wciągających ale niestety nie najlepszych.
Tengel Zły tym razem postanowił zniszczyć Benedikte Lind, ale jak wiadomo siła w rodzinie.
Polecam

Polecam

Bardzo przeciętny tom. Gdy już robiło się ciekawie, autorka nużyła wątkiem romantycznym, który był do bólu oklepany. Dodatkowo jakoś nie czuć, że akcja rozgrywała się u schyłku XIX wieku. We wcześniejszych częściach autorka starała się o delikatny rys historyczny, a tym razem tego zabrakło. Liczę na mocną poprawę w następnym tomie.

Wieść o niezwykłych paranormalnych zdolnościach Benedikte z Ludzi Lodu zatacza kręgi.
Dziewczyna zostaje poproszona o pomoc w rozwiązaniu zagadki nawiedzonego domu, w którym rozszalał się, tak wstępnie oceniono, poltergeist.
Towarzyszą jej lensman- miejscowy stróż prawa i Sander Brink, akademicki specjalista od wierzeń, symboli i pradawnych obyczajów. Dołącza do nich piękna i próżna Adele Vide, która poszukuje zaginionego narzeczonego, badacza starodawnych kultów.
Okazuje się, że przerażające wydarzenia w osławionym domu wyzwolił oznaczony runicznymi napisami przedmiot związany z pradawnym kultem złowrogiego i żądnego ofiar z ludzi bóstwa Nerthus.
Wkrótce wszyscy wspomniani bohaterowie wybierają się do opuszczonej wioski Fergeoset, w której dzieją się jeszcze bardziej przerażające rzeczy. W końcu jest to ośrodek owego ponurego kultu Nerthus. Chcą rozwiązać przerażającą zagadkę do końca.
Czy przejdą pierwszą próbę- rejs przez rzekę promem, z przerażającą, upiorną istotą w charakterze przewoźnika?
Jest jeszcze wątek romansu Benedikte i Sandera, kwestia miłości, zauroczenia się lekkoduchem, zazdrości i zdrady.
Bardzo ciekawa część serii, bez przynudzania. Momentami jeży się włos na karku.
No i w końcu pojawia się dawno nie widziany Marco, syn Sagi, jedna z absolutnie topowych i tajemniczych postaci w rodzie Ludzi Lodu.

6/10

6/10

Nie lubię wątku Tengela Złego, to taki minus:)

Nie lubię wątku Tengela Złego, to taki minus:)

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo