Siostry i ich Kopciuszek

Wydawnictwo: Uraeus
83-85732-88-8
baśń, feminizm, kobieta, gender

Bruno Bettelheim zatytułował swoją słynną książkę o baśniach ''Cudowne i pożyteczne'', zawierając w tych dwu przymiotnikach najwyższą pochwałę fantastyki, baśniowych opowieści. W książce ''Siostry i ich Kopciuszek'', poświęconej różnego rodzaju potomstwu jednej z nich, baśni o Kopciuszku, autorki oraz autorzy interpretujący różnego rodzaju echa tej historii, byli wobec niej raczej nieufni....

W książce ''Siostry i ich Kopciuszek'', poświęconej różnego rodzaju potomstwu jednej z nich, baśni o Kopciuszku, autorki oraz autorzy interpretujący różnego rodzaju echa tej historii, byli wobec niej raczej nieufni. Pokazali, jak wikła ona słuchaczki i czytelniczki utożsamiające się z bohaterką, w liczne sprzeczności. Na pytanie, czy być, czy nie być Kopciuszkiem, autorki i autorzy tego tomu odpowiadali, że lepiej nie.

Książka pod redakcją Ewy Graczyk i Moniki Graban-Pomirskiej.
Wśród autorek m.in.: Agata Araszkiewicz, Kinga Dunin, Katarzyna Bratkowska i Kazimiera Szczuka.

Meg | 2014-12-28
Jezier | 2014-05-13