Bushido dusza Japonii

Wydawnictwo: Diamond Books
historyczna

Bushido to dosłownie drogi rycerzy drogi, którymi rycerska szlachta iść winna, zarówno w życiu codziennym, jak i w swoim zawodzie jednym słowem: kodeks rycerski tak o bushido pisał w 1900 roku

Sikandar | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, Nippon

„Niczego świadomie nie planować, nic nie kalkulować, nie przewidywać, nie oczekiwać – słowem, stać niewinnie jak dziecko, a jednak z całym sprytem i podstępami przenikliwej inteligencji w pełni dojrzałego umysłu.”
Książka napisana i przetłumaczona na język polski na początku XX wieku. Przedwojenny styl i liryka dodają książce niepowtarzalnego kilmatu. Bez gwiazdek w ocenie bo to przeżycie mistyczne.

Mauvais | 2014-09-03

Kopalnia wiedzy, nie tylko na temat Japonii. Autor opisując zwyczaje swojego narodu, bardzo często, jak sam zapowiada w przedmowie do cudzoziemców, odwoływać się będzie do nurtów myśli Europejskiej. W tekście nierzadko zetkniemy się ze znanymi nazwiskami filozofów naszego kontynentu, więc oprócz poznania dalekiej kultury Japonii możemy liczyć na zaznajomienie się z kwestiami bliskimi naszej rodzimej :)

Autor pisze ładnie i zwięźle, z gracją przechodząc od rozdziału do rozdziału. Chociaż każdy z nich traktować będzie o innym aspekcie, odczujemy, że omawiane przedmioty są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się uzupełniają.

Jak przystało na uprzejmego Japończyka, Pan Inazo w przedmowie Polskiego wydania nie omieszka rzec kilkunastu przyjaznych zdań do naszego narodu.

Polecam lekturę. Pomimo ogromu wiedzy, nie wymaga godzin ślęczenia nad treścią, a wszystko napisane jest przystępnym językiem, więc do zrozumienia przekazu wystarczy nieco uwagi i chęci.

Wszelkie negatywne...

Ola | 2014-11-10

To bardzo ważna książka w historii Japonii, a także jej stosunków z Zachodem, przede wszystkim w kontekście postrzegania Japonii przez resztę świata, a zawarte w niej mity i przekładania pokutują do dzisiaj. Tak - książka jest najeżona błędami od pierwszej do ostatniej strony, w dodatku pisana jest nadętym i aspirującym do górnolotnego stylem, a mimo to - jako książka napisana przez Japończyka i jedno z pierwszych źródeł anglojęzycznych na Zachodzie na temat Japonii, została bezkrytycznie uznana za wyrocznię rzekomej duszy samuraja. Nitobe zapewne przyświecał szlachetny cel nie tyle "rzucenia mostu pomiędzy swoją ojczyzną a Zachodem", co udowodnienia reszcie świata, która pogardzała w owych czasach szeroko rozumianym orientem, nie wyłączając Japonii, że jego kraj cechuje co najmniej równa moralność, co chrześcijański Zachód (nawiasem mówiąc, Nitobe był kwakrem). Rzutuje to na nachalne sypanie często kompletnie przypadkowymi cytatami i zestawianie ich ze sobą w iście mozaikowy...

FromNorwayWithLove | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

nie rozumiem Japonii. próbowałam się kiedyś nauczyć jujitsu ale nie szło mi to dobrze bo nie potrafię pojąć Japonii. później usłyszałam o karoshi czyli jap. określeniu na śmierć z przepracowania która na wyspach japońskich jest odnotowywana dość często. nie rozumiem Japonii.

DarkStar | 2012-08-27
Przeczytana: 19 listopada 2011

Interesująca książka, chociaż ja czuję niedosyt, jak na mój gust za dużo filozofii, cytatów z ludzi żyjących w XIX wieku i odwołań do religii, a za mało konkretów. Można znaleźć perełki w postaci anegdot. Niestety napisana stylem lekko archaicznym, bo wydana ponad 100 lat temu, ale nie jest źle. No i ładne ilustracje, szkoda że w tym wydaniu czarno-białe.

Akari | 2016-07-01
Tecolote | 2016-05-16