Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie

Okładka książki Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie Dale McGowan
Dale McGowan Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
filozofia, etyka
Parenting Beyond Belief. On Raising Ethical, Caring Kids Without Religion
Czarna Owca
2009-09-09
2009-09-09
Zbigniew Kościuk
wychowanie w rodzinie wychowanie moralne ateizm

Zbiór esejów, w których poglądy, doświadczenia przedstawiają różni autorzy. Droga przez którą przybyli pełna wątpliwości, refleksji, szukania, "wierzenia inaczej", inności to trudne doświadczenie, wymagające odwagi, szczerości wobec siebie i innych.

Chcemy by nasze dziecko samodzielnie myślało, było mądre i dokonywało dobrych wyborów, ale czy mu na to pozwalamy? Krytyczne myślenie, kwestionowanie zastanych reguł i prawd, szukanie własnej drogi przez młodych ludzi dla rodzica i nauczycieli nie jest łatwe.

Autorzy esejów opisują jak wychowują dzieci, jak sami byli wychowywani poza wiarą, ale nie poza dobrem, wrażliwością, empatią i szacunkiem dla innych ludzi i ich przekonań.

Książka nie jest specjalnie odkrywcza, liczyłam na więcej filozoficznych i socjologicznych rozpraw, a tu raczej historie z życia wzięte, jednak jest to poradnik więc w tej formie jest to uzasadnione.

Znajdziemy tu teksty o wolnomyślicielstwie, trudnych pytaniach dzieci, wykluczeniu, skomplikowanych relacjach w rodzinach patchworkowych gdzie spotykają się: ateiści, wątpiący, szukający, wierzący w różne światy.

#eseje są historią walki, drogi do dochodzenia do niezależnej myśli, odrębności w duchu tolerancji, szacunku i zrozumienia. Jako teksty do analizy w naszych szkołach raczej by nie przeszły, a szkoda bo ważne jest, by pięknie i mądrze się różnić.

Z pewnością jest to publikacja która może pomóc ludziom mierzącym się z problemem wychodzenia i funkcjonowania poza wspólnotą kościoła pamiętając że " Większość z nas, niezależnie od wyznawanego światopoglądu, wierzy w te same podstawowe wartości, ceni te same przymioty oraz znajduje sens i cel w tych samych rzeczach. Chociaż może się wydawać, że stoimy na przeciwległych biegunach, bardzo często wiele nas łączy".

Pytania egzystencjalne towarzyszą wszystkim: zwolennikom kreacjonizmu, sceptykom, agnostykiom, ateistom dlatego #czytamy, szukamy odpowiedzi, prowadzimy dialog i myślimy.

(Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca )

Są takie tematy, które poruszane w rozmowach z dzieckiem nastręczają rodzicom wiele trudu, a nierzadko też przejęcie przez dziecko naszych poglądów na dany temat wywołuje różne, niekonieczne przyjemne reakcje. Szczególnie trudno jest rozmawiać na pewne tematy tym osobom, które nie wychowują się w wierze katolickiej, których system wierzeń (a także wartości) jest nieco odmienny od reprezentowanego przez ogół populacji. Te osoby bowiem nie wytłumaczą dziecku, że po śmierci babcia idzie do nieba, tylko opiszą raczej proces rozkładu, wyprowadzą też malucha z błędu w temacie istnienia Świętego Mikołaja, co może skutkować uświadomieniem przez dziecko wszystkich dookoła, że on nie istnieje.
Nie zastanawiając się, który sposób przekazywania informacji oraz wytłumaczenia pewnych zjawisk jest lepszy czy który gorszy, warto przeczytać niezwykle frapującą książkę pt. „Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pozycja, pod redakcją Dale`a McGowana, to swego rodzaju wskazówki, w jaki sposób komunikować się z dzieckiem tłumacząc mu pewne skomplikowane kwestie czy procesy. Książka ta nie jest adresowana wyłącznie do osób niewierzących, ale do wszystkich – pozwala na własne przemyślenia, wyciągnięcie wniosków, a w konsekwencji, na konstruktywne przeprowadzenie rozmowy. Ten wybór esejów składa się tym samym na swego rodzaju poradnik koncentrujący się na prawdzie, niezależnie od religii (lub jej braku),ale przede wszystkim na dzieciach i konsekwencji wspomnianej prawdy na różne tematy dla ich rozwoju.
Książka składa się z dziewięciu rozdziałów rozpatrujących różne, mniej lub bardziej problematyczne zagadnienia. Jak możemy przeczytać we wstępnie: „(…) to książka dla kochających i troskliwych rodziców, którzy pragną wychować swoje dzieci bez religii”. Wytłumaczenia wynikające z doktryny religijnej są bez wątpienia łatwiejsze do przyswojenia, oddziałujące na wyobraźnię, a w wielu przypadkach również przyjemniejsze, ale jeśli chcemy nauczyć dziecko obrony swego zdania, przekonań, manifestowania swojego „ja”, bez wątpienia konsekwencja w trzymaniu się swojej wersji, przyniesie więcej pożytku, wyposażając dziecko w twardy kręgosłup moralny. Co prawda niewierzący opiekunowie muszą zadać sobie trud znalezienia innych niż religijne sposobów definiowania różnych wartości, etapów w rozwoju człowieka, umierania i zachowania w obliczu straty, ale w tym pomóc może właśnie książka „Poza wiarą”.
Rozdział pierwszy zawiera osobiste refleksje zaproszonych do współpracy autorów. Przeczytamy tu m.in. o podejściu do śmierci, a także o prawie do powstrzymania się od wypowiadanych słów związanych z religią, zawartych w różnego rodzaju przysięgach (Julia Sweeney),o kształtowaniu u dzieci krytycznego myślenia (Norm R.Allen Jr.) oraz o tym, jak trudna dla dzieci może być niekiedy „świecka” prawda (Emily Rosa). Rozdział drugi koncentruje się na życiu w religijnym świecie i porusza przede wszystkim takie zagadnienia, jak wychowanie dzieci w świeckim i religijnym małżeństwie, z naciskiem na umiejętność zachowania osobistej godności i równowagi (dr Pete Wernick) czy umiejętność trzymania się zasad nawet w sytuacjach, kiedy dużo prościej byłoby odpuścić (Margaret Downey).
Rozdział trzeci dotyczy świąt i obchodów religijnych i podpowiada, jakie stanowisko zająć w obliczu świąt w humanistycznej rodzinie (Jane Wynne Willson),ewentualnej rezygnacji z nich (dr Dale McGowan) czy też prawdy o postaci Świętego Mikołaja oraz Wielkanocnego Zajączka (Noell Hyman). Niezwykle piękny i uniwersalny jest rozdział czwarty, traktujący o byciu dobrym i o dobrym postępowaniu, gdzie przeczytać możemy m.in. o moralności i problemie zła (dr Gareth B.Matthews). Rozdział piąty dotyczy takich kwestii, jak wartości i cnoty – przeczytamy tu sześć tekstów dotyczących m.in. siedmiu świeckich cnót (dr Dale McGowan),czy działań mających na celu wspieranie u dzieci poszukiwania sensu życia (dr Donald B.Ardell).
Szósty rozdział jest niezwykle pomocny w rozmowach na temat nieuchronnej śmierci i pocieszeniu. Pisze o tym m.in. Noell Hyman, która podkreśla, że to ważne, by opłakać zmarłego i doświadczyć smutnych uczuć związanych ze stratą kochanej osoby. W kolejnych rozdziałach znajdziemy tematy związane z ważnymi pytaniami (w tym tymi zadawanymi sobie),z nauką oraz poszukiwaniem wspólnoty.
Wszystkie te zagadnienia, mimo iż ich zakres jest bardzo szeroki, związane są z kwestiami wiary, a właściwie poglądami na wiele spraw tych, którzy pozostają poza systemem religijnym. To książka, która pomaga w sposób mądry, dojrzały i konsekwentny wytłumaczyć pewne kwestie, która znacząco może ułatwić odpowiedź na te pytania i to w taki sposób, by wychować dziecko o otwartym umyśle i wrażliwym na piękno, ale i cierpienie sercu.

Etyka poza religią.

Czy bez udziału wiary i religii w naszym życiu możliwe jest wykształcenie sensownego i właściwego systemu wartości, które będą dla młodego człowieka wartościowym drogowskazem na jego przyszłej drodze życia? Czy świecki model wychowania w oddzieleniu od klasycznie pojmowanych praktyk religijnych daje taką szansę? Zbiór esejów pod redakcją Dale'a McGowana to próba odpowiedzi na te trudne pytania.

Wiara, religia... Wszystko to kwestie indywidualne, jednak przyjęło się uważać, że bez ich udziału w naszym życiu stworzenie właściwego systemu wartości etycznych opartych na moralności, empatii i poszanowaniu drugiego człowieka jest zgoła niemożliwe. Takie myślenie jest szczególnie silne w naszym kręgu kulturowym - nad Wisłą moralność i jej zasady równają się nauce Kościoła, w którego wykładni nauczania należy upatrywać owych drogowskazów. Kościół jednak nie posiada względem owych spraw monopolu - niniejsza książka dobitnie uświadamia to wszystkim nieprzekonanym (którzy jednakże - i to jest bardzo prawdopodobne - przekonać się mimo to raczej nie dadzą...).

Zawarty w książce zbiór esejów to zestaw wskazówek, porad oraz wykładni pewnego sposobu myślenia, który pozwala przekazać najmłodszym właściwe zasady i postawy życiowe w zdrowo pojętym oderwaniu od monopolu religii w tych materiach. Jaki jest cel tego wszystkiego? Jest on bardzo prosty - pokazać, że świeckie pojmowanie owych kwestii jest nie mniej właściwe od pojmowania ich w oparciu o zasady i dogmaty religii (jakiejkolwiek).

Książka - bez zapoznania się z nią, sądząc tylko z jej opisu - może budzić kontrowersje, warto więc podkreślić tutaj jedną szalenie ważną rzecz. "Poza wiarą..." nie jest pozycją atakującą wiarę i religię. Nie jest także lekturą, która zachęca do niewiary, ateizmu, czy agnostycyzmu. Zbiór esejów pod redakcją Dale'a McGowana ma na celu ukazanie, że moralność, etyka, właściwie pojmowane zasady moralne oraz empatia i wrażliwość można dzięki właściwej argumentacji i logicznym wywodom zaszczepić młodym ludziom także na podstawie czegoś, co nie pochodzi od nauk Kościoła. To nie jest atak na wiarę - to pokazanie, że można zrobić to wszystko dla dobra dzieci inaczej, Tylko tyle. Wybór drogi zależy zaś tylko i wyłącznie od nas.

Polecam!

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#pozawiarą #czarnaowca #dalemcgowan #etyka #świeckarodzina #moralność

Etyka poza religią.

Pierwszy raz spotkałam się z książką o takiej tematyce. Może jest to spowodowane, że po prostu się nią nie interesowałam. Książka jest zbiorem wielu opinii, wskazówek a zarazem osobistych doświadczeń związanych z tematem wychowania dzieci bez konkretnej religii. Mogłoby to wydawać się bardzo proste jednak tak nie jest. Otoczenie, w którym żyjemy przygotowane jest na całkiem inne wychowywanie dzieci niż poza wiarą. Wielu autorów podkreśla, że najważniejsze jest to aby nauczyć dziecko samodzielnie myśleć i podejmować własne decyzje. Ciężko również nie narzucać swoich poglądów. „ Wszystkie dzieci wiele zyskają, obserwując, jak inne dzieci radzą sobie w życiu i odnoszą sukcesy, tym bardziej jeśli mają odmienne uzdolnienia i zainteresowania, pochodzą z różnych części śwista, różnych ras i kultur”. Spodobało mi się również podkreślenie, że „świecki” oznacza „nieoparty na religii” a nie „wrogi religii”. Nie jest to typowy poradnik ale zbiór wielu historii, z których należy wyciągnąć wnioski. 7/10 ⭐️

Poza wiarą to zbiór esejów pod redakcją Dale'a McGowana, nauczyciela, doktora sztuk muzycznych, pisarza i mówcy.
To wymagająca czasu i skupienia lektura, ale jakże warta obu tych rzeczy!
To kompendium wiedzy o humanizmie, nauce, ale też o samej religii. Eseje zostały napisane przez świeckich specjalistów. Podczas lektury trafiamy na ich osobiste przeżycia, doświadczenia i decyzję. Oraz na momenty, gdy poczuli się wolni odchodząc od religii. Mamy też tu ogrom informacji z zakresu humanizmu, moralności, biologii i teorii ewolucji, rozwoju dziecka i młodego człowieka czy właśnie samej religii. Znajdziemy tu także alternatyw dla kościoła katolickiego. Jeśli człowiek wierzy, a instytucja kk mu nie w smak to ma w czym wybierać! Humanizm, wolnomyślicielstwo, krytyczne myślenie, empatia oraz szacunek dla innych. To podstawa tej książki. Rodzice znajdą tu informacje jak radzić sobie z trudnymi tematami: śmierć, święta i postać świętego Mikołaja, grzech, piekło itp. Książka nie daje gotowych odpowiedzi na wszystko, jednak ukazuje możliwe drogi postępowania i zachęca do poszukiwania własnych. Na koniec autorzy przytaczają inne możliwe lektury, filmy czy strony internetowe, które mogą pomóc przy wychowaniu dzieci i poruszaniu danego tematu.
Jest tu też sporo ciekawostek jak np. chrześcijanie i ateiści i ich podejście do wolontariatu! To był szok. Eseje te podkreślają, że bycie ateistą nie jest równe z czczeniem sztana, byciem złym czy gorszym, a jedynie wyznawaniem humanizmu, spoglądaniem na drugiego człowieka życzliwiej. Dlaczego o tym pisze? Książka została wydana na rynku amerykańskim z myślą o Amerykanach. Czytając pewne fakty z USA byłam w szoku, bo myślałam że Polska jest tak nietolerancyjna i katolicka. Okazuje się, że Stany biją nas na głowę. Materiały, do których odsyłają nas w esejach także nie dla wszystkich będą dostępne. Barierą będzie tu język.
Wiem, że będę wracać do tej książki. Bardzo żałuję, że nie zaznaczałam sobie ważnych dla mnie fragmentów. Drodzy rodzicie, pamiętajcie że szczerość, empatia, szacunek i moralność to podstawa!

To wymagająca czasu i skupienia lektura, ale jakże warta obu tych rzeczy!

Najlepsza i jedyna chyba, jak dotąd, książka o wychowaniu w świeckiej rodzinie, bez religijnej indoktrynacji. Pomaga w znalezieniu odpowiedzi na wiele pojawiających się pytań. Książka zawiera rady, wskazówki, anegdoty, przemyślenia i opowiadania wielu znakomitych autorów. Nieoceniona pomoc w wychowaniu wolnego i samodzielnie myślącego młodego człowieka. Szczególnie polecam.

• Współpraca
  • Psychologia-zdrowie
  • Wychowanie

Dale McGowan Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie Zobacz więcej