Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w świeckiej rodzinie

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawnictwo: Czarna Owca
Parenting Beyond Belief. On Raising Ethical, Caring Kids Without Religion
978-83-7554-123-6
filozofia i etyka
SliskiePalce

Dale McGowan przygotował cenną książkę poświęconą zagadnieniom wzbudzającym wielkie zainteresowanie wszystkich z wyjątkiem ograniczonych dogmatyków. Jak wychować dzieci potrafiące w niezależny i samodzielny sposób myśleć o sprawach religii i etyki? Czy można zapobiec religijnej indoktrynacji bez wpojenia dzieciom wrogiego nastawienia do religii? „Dlaczego istnieję? Co się dzieje po...

„Dlaczego istnieję? Co się dzieje po śmierci?”.To jedne z najtrudniejszych pytań, jakie może zadać dziecko, choć rodzicom jeszcze trudniej znaleźć na nie odpowiedź. Wyjaśnienie córce lub synowi sensu życia jest wystarczająco skomplikowane nawet wówczas, gdy rodzice mają do dyspozycji wspierającą wspólnotę z religijnym przywódcą, np. pastorem lub rabinem. Jeśli postanowiłeś wychowywać swoje dzieci bez religii, zadanie to wydaje się jeszcze bardziej zniechęcające.

Książka Poza wiarą pomaga cieszyć się wolnością, która płynie z kształcenia pozbawionego indoktrynacji i doradza w sprawie najbardziej skutecznych metod wychowania samodzielnie myślących, empatycznych i współczujących dzieci. Jej współautorami są znani świeccy pedagodzy i lekarze, psycholodzy i filozofowie oraz zwyczajni, zdroworozsądkowo myślący rodzice. Zawiera ona przemyślenia i wskazówki na różne tematy, od małżeństw międzywyznaniowych po sposoby radzenia sobie ze śmiercią i stratą, od problematyki obchodów świąt religijnych po zagadnienia moralne. Na kartach tej wrażliwej i aktualnej książki znajdziesz przemyślenia takich wolnomyślicieli, jak Mark Twain, Richard Dawkins i Bertrand Russel, psycholog doktor Jean Merser, artystka komediowa Julia Sweeney, artystaestradowy Penn Jillette, Norm R. Allen Jr., dyrektor organizacji African Americans for Humanism (AAH), Dan Barker, autor książki Losing Faith in Faith (Zatracić wiarę w wierze) i guru ruchu wellnes, doktor Don Adel. Będziesz miał okazję przeczytać zabawne opowiadanie O tym, jak mała Bessie chciała pomóc Opatrzności i poruszający esej „O tym, jak radzić sobie ze śmiercią w areligijnej rodzinie”. Poszczególne rozdziały dostarczają cennych wskazówek w sprawach, z którymi borykamy się każdego dnia.

Ta urocza i pouczająca książka jako pierwsza ukazuje niewierzącym rodzicom, że nie są osamotnieni w swoich staraniach zmierzających do wychowania wrażliwych, niezależnie myślących i otwartych dzieci.

Doktor Dale McGowan posiada stopnie naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i przyrodniczych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (UCLA) oraz uniwersytetu stanowego Minnesoty. Od piętnastu lat pracuje jako pedagog, jest redaktorem i znanym publicystą pisujących w dziale „Sprawy rodzinne” na stronie internetowej Atheist Alliance Web Center. Mieszka w Minneapolis w stanie Minnesota z żoną i trójką dzieci.

Anita | 2012-01-27

Najlepsza i jedyna chyba, jak dotąd, książka o wychowaniu w świeckiej rodzinie, bez religijnej indoktrynacji. Pomaga w znalezieniu odpowiedzi na wiele pojawiających się pytań. Książka zawiera rady, wskazówki, anegdoty, przemyślenia i opowiadania wielu znakomitych autorów. Nieoceniona pomoc w wychowaniu wolnego i samodzielnie myślącego młodego człowieka. Szczególnie polecam.

Wookie309 | 2015-04-30
Sonia Sadl | 2015-01-27