Z głębi mroku

Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Cykl: Inspektor Rebus (tom 11)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Set in Darkness
Inspektor Rebus
Philip

Edynburg ma się wkrótce stać siedzibą pierwszego od blisko trzystu lat parlamentu Szkocji. Z uwagi na to, że budynki parlamentu powstają w środku rejonu podległego komisariatowi na St. Leonard's, detektyw inspektor John Rebus zostaje mianowany łącznikiem policji do spraw z tym związanych. Queensberry House stanowi nie tylko siedzibę przyszłych władz ustawodawczych, ale jest także miejscem,...

Queensberry House stanowi nie tylko siedzibę przyszłych władz ustawodawczych, ale jest także miejscem, gdzie wedle legendy pewien szaleniec upiekł na rożnie młodego mężczyznę. Kiedy podczas remontu budynku odsłonięte zostaje palenisko pałacowej kuchni, w którym zginął ów młodzieniec, ekipa znajduje w nim ofiarę morderstwa popełnionego znacznie bliżej naszych czasów. Kilka dni później znalezione zostaje kolejne ciało. Tym razem ofiarą okazuje się kandydat na posła do szkockiego parlamentu, a wszyscy wokół zaczynają wywierać na Rebusa potężną presję, żądając natychmiastowych odpowiedzi.

Ktoś ma zamiar zbić na niepodległości Szkocji ogromny majątek, a kiedy w rachubę wchodzą ogromne pieniądze, wszystko zaczyna tonąć w mroku…

Ian Rankin, urodzony w 1960 w Królestwie Fife, jest absolwentem Uniwersytetu Edynburskiego. Po skończeniu nauki pracował jako zbieracz winogron, świniopas, poborca podatkowy, badacz alkoholu, dziennikarz piszący o sprzęcie hi-fi i punkowy muzyk. Jego pierwsza powieść z Rebusem zatytułowana "Supełki i krzyżyki" wyszła w roku 1987 i od tej pory jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a także zdobywają sobie coraz większą popularność w USA. Został wybrany na członka Towarzystwa Hawthorna, jak również zdobył prestiżową Nagrodę Chandlera-Fulbrighta i nagrodzony został dwoma "Sztyletami" CWA za krótkie opowiadania. W 1997 jego powieść "Black & Blue" zdobyła Złoty Sztylet Macallan CWA oraz została nominowana do nagrody "Edgara" za najlepszą powieść roku, przyznawanej przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Sensacyjnych. Powieści "Black & Blue", "The Hanging Garden", "Dead Souls" i "Mortal Causes" stały się podstawą scenariuszy spektakli telewizyjnych w telewizji ITV, w których w roli inspektora Rebusa wystąpił John Hannah. Powieść "Dead Souls", będąca dziesiątą z kolei w serii z inspektorem Rebusem, została w 1999 nominowana do Nagrody Złotego Sztyletu CWA. Obdarzony tytułem Absolwenta Roku Uniwersytetu Edynburskiego, Ian Rankin otrzymał także dwa honorowe doktoraty: jeden w 1999 na Uniwersytecie Abertay Dundee i drugi niedawno na Uniwersytecie St.Andrews. Mieszka w Edynburgu z żoną i dwoma synami.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2003]

Buka | 2016-11-04
Przeczytana: 13 maja 2016

Wziąłem go z biblioteki jako losowy kryminał i raczej się rozczarowałem. Niezbyt interesujący główny bohater, niesatysfakcjonujące rozstrzygnięcie oraz przedstawianie na zmianę kilku na pozór odrębnych wątków, które OCZYWIŚCIE muszą się ze sobą ostatecznie powiązać. Niby nie było tragicznie, ale miejscami lekko wiało nudą i nie sądzę, żebym sięgnął jeszcze po coś z tej serii.

Pazaak | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016