Zdążyć przed pierwszą gwiazdką

Wydawnictwo: Agora SA
83-911346-1-X
opowiadania, Grochola
Marta

Zbiór trzech niesamowitych opowiadań Katarzyny Grocholi.

wiejskifilozof | 2016-09-09

Na jedną godzinę roboty,proste ale zarazem z przesłaniem.Nigdy,o tej książce nie słyszałem.
Fajna była.

Monika | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Lubię twórczość pani Katarzyny. Ten mały zbiór opowiadań jako całość nie jest szczytem Jej literackich możliwości, ale tytułowe opowiadanie naprawdę mnie urzekło :)

Joanna JJ | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

3 opowiadania w malutkiej książce, dosłownie zajęło mi to 4 godziny z przerwami.
"Zdążyć przed pierwszą gwiazdką" jest opowieścią o kobiecie pracującej w świecie reklamy, której z pewnych względów nie ułożyło się w życiu osobistym. Aż do pewnego czasu....
"On jeszcze nie wie, że mnie kocha" wydało mi się strasznie chaotyczne. Monolog, czy też myśli kobiety porzucanej przez mężczyznę męczyły mnie, tak czy inaczej facet się ulotnił.
"Scarlet O'hara z Pilawki Górnej" jest opowieścią o młodej, skromnej, aczkolwiek docenianej przez mieszkańców Pilawki dziewczyny pracującej w zakładzie optycznym. Marzyła o miłości i ją spotkała, ale w bardzo dziwnej i niewątpliwie niebezpiecznej sytuacji .

Caroline | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki., 2013
Przeczytana: 30 lipca 2013

3 opowiadania i trzy różne historie o miłości.

Pierwsze opowiada o tęsknocie za ojcem, który odszedł od rodziny i o samotności.

Drugie ukazuje scenę odejścia mężczyzny od żony i przekonanie kobiety, że 'to tylko tak na chwilkę, przemyśli to i wróci'.
Dla mnie kobieta była nieco zbyt naiwna...

Trzecia historia przedstawia Dziewczynę o Szarych Oczach, pracownicę Zakładu Optycznego. Podczas podróży służbowej ma miejsce wypadek, dzięki któremu poznaje "swojego księcia z bajki".

Krótkie opowiadania do przeczytania w jeden wolny wieczór.
Pozytywnie nastrajają do rzeczywistości :]

Książkowo_czyta | 2011-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2011

W każdym z trzech opowiadań zawartych w tej książce ukazana jest postać kobiety.
Pierwsze z nich obrazuje kobietę porzuconą w dzieciństwie przez ojca, w wyniku czego ma ona w dorosłym życiu problem z zaangażowaniem się w relację damsko-męską....
W drugim widzimy zakochaną bez pamięci kobietę, od której właśnie odchodzi ukochany, a ona za wszelką cenę nie chce dopuścić do siebie tej myśli.
Opowiadanie trzecie natomiast przedstawia kobietę oczekującą na spełnienie i marzącą o nim...
Całość jest niezwykle melancholijna lecz jednocześnie skłania do refleksji.

Anne_Joy | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią
Przeczytana: 04 maja 2014

Bardzo fajny zbiór 3 opowiadań Grocholi, który nadaje się nie tylko na świąteczny czas (tylko jedno z nich jest typowo świąteczne). Przyznam, że jakoś niespecjalnie byłam przekonana i książka bardzo długo przeleżała u mnie na półce. Ale po przeczytaniu w marcu "Trzepotu skrzydeł", postanowiłam po nią sięgnąć i autorka mile zaskoczyła mnie po raz drugi:)
Opowiadania są mądre, pomysłowe i napisane dobrym stylem. Pierwsze dwa: "Zdążyć przed Pierwszą Gwiazdką" i "On jeszcze nie wie, że mnie kocha" to moi zdecydowani faworyci. Pierwsze – piękne, świąteczne, szczerze zaskoczyło mnie swoim finałem:) Drugie – skłoniło do refleksji, jak czasem trudno jest pogodzić się kobietom z końcem związku. Trzecie: "Scarlett O’Hara z Pilawki Górnej" – typowa hollywoodzka bajka – podobało mi się najmniej ze wszystkich. Całość natomiast czyta się bardzo przyjemnie i z zadumą, więc szczerze polecam:)

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

Irena | 2011-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Marzenia są po to, żeby je spełniać.”*

Książeczka z tytułem, który może zmylić czytelnika. Przedstawia obraz trzech kobiet w różnych sytuacjach ich życia.

Trzy kobiety i trzy historie. Pierwsza zatytułowana właśnie „Zdążyć przed pierwszą gwiazdką” mówi o Natalii, która w dzieciństwie patrzyła na rozpad małżeństwa jej rodziców. Od tej pory zgorzkniała matka wpajała jej, że mężczyźni zawsze kłamią i są samym złem. Dziewczynka słysząc dzień w dzień takie słowa z czasem przestała ufać mężczyzną. Gdy już dorosła była samotna, pewnego dnia tuż przed Wigilią zaczęła myśleć o tym co było i ile prawdy było w słowach matki, naprawdę każdy mężczyzna jest taki sam? A może sąsiad, ten sąsiad jest inny?
„On jeszcze nie wie, że mnie kocha” mówi o kobiecie porzuconej. Właśnie odchodzi od niej ukochany, a ona nie wie czemu. Nie rozumie jego zachowania ani tego czemu rozpadł się jej idealny związek. Zaczyna obwiniać siebie, że za mało się starała, nie dbała o siebie ani o niego. Postanawia...

dilbi | 2014-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2014

Do twórczości p.Katarzyny wracam i rozszerzam listę książek już przeczytanych.
Te opowiadania to nie jest szczyt jej możliwości. Ale czyta się przyjemnie, a tytułowe opowiadanie - nawet bardzo.
Polecam jako lektura do kawy na chwilę odprężenia.

Mrozia | 2016-11-30
Przeczytana: 27 listopada 2016

Pierwsze opowiadanie (tytułowe) naprawdę dobre. Dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia i jak już nas literatura zdążyła przyzwyczaić, pokazuje, że święta są czasem kiedy wszystko może się odmienić na lepsze. Lekko przewrotne i fajnie, że zaskakuje.
Natomiast drugie opowiadanie...katastrofa. Instrukcja tego jak wyprzeć niewygodne wydarzenia i ułożyć sobie w głowie tak żeby nam było wygodnie. Nie koniecznie dobra rzecz.
Ostatnie opowiadanie...w sumie takie żadne. O dziewczynie, która postanowiła sprawdzić jak będzie wyglądać z zielonymi oczami i spowodowała wypadek. Nic szczególnego.
Zupełnie nie rozumiem natomiast dlaczego ten maleńki zbiorek ma taki świąteczny tytuł a tylko pierwsze opowiadanie odnosi się do tego okresu. Drugie nie ma określonej ramy czasowej a trzecie rozgrywa się latem. Lekkie nieporozumienie.
Pięć gwiazdek tylko dzięki pierwszemu opowiadaniu. Reszta bardzo, bardzo słaba.

Monika | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

1. zdążyć przed pierwszą gwiazdką
2. on jeszcze nie wie, że mnie kocha
3. scarlet ohara z pilawki górnej
Trzy różne historie o czym? no właśnie. Zdrada, smutek, rozpacz, beznadziejność, apatia,... a z drugiej strony nadzieja i wiara w lepsze, szczęśliwe jutro.