Black & Blue: Powieść z inspektorem Rebusem

Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Cykl: Inspektor Rebus (tom 8)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Black and Blue
Inspektor Rebus
Philip

Na terenie Szkocji pojawił się seryjny morderca kobiet, którego metody przypominają zabójstwa popełnione w latach sześćdziesiątych przez Biblijnego Johna. Żmudne poszukiwania stają się obsesją inspektora Rebusa. Trudno jest mu się jednak skupić, gdyż reporterzy z telewizyjnego programu "Teraz sprawiedliwość" nie odstępują go na krok z powodu starej sprawy, która wyszła na światło dzienne po samobójstwie w więzieniu pewnego kryminalisty. Okazuje się, że sposób zatrzymania i oskarżenie budzi wątpliwości przełożonych, zwłaszcza że sam Spaven twierdził, iż jest niewinny, a Rebus i jego ówczesny partner - Geddes - podrzucili obciążające go dowody. Inspektor, chcąc uwolnić się od dziennikarzy i wewnętrznego dochodzenia, wyjeżdża z Edynburga, by prowadzić prywatne śledztwo w sprawie morderstwa młodego robotnika z platformy wiertniczej na Morzu Północnym. Tu znajduje kolejne trupy - tym razem chodzi o przestępczy światek Glasgow. Poszczególne elementy tych kilku, z pozoru nic nie mających z sobą wspólnego spraw, łączą się i sprawiają, że życie inspektora wisi na włosku.

Powieść "Black & Blue" otrzymała w 1997 roku nagrodę CWA Macallan Gold Dagger for Fiction. Cztery powieści o inspektorze Rebusie - w tym i ta - zostały zaadaptowane na potrzeby telewizji przez ITV. W postać inspektora Johna Rebusa wcielił się szkocki aktor John Hannah.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2004]

Bzibzioh | 2016-07-02
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2016

Nie wciągnął mnie Rankin. Niestety. Są autorzy, którzy mnie wciągają i czytam ich z zainteresowaniem, choć wcale nie mają wysokich ocen na LC, są i tacy, którzy nie są w stanie mnie wciągnąć i męczyłabym się, gdybym miała czytać dalej, choć być może dalej jest lepiej, ale czasem czekając na to „lepiej”, człowiek dobija do połowy lub do końca książki i nic!
Wydaje mi się, że Rankin to nie moje klimaty.

PMat | 2013-06-08
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Bardzo fajny kryminał z popularnej serii o inspektorze Rebusie.
Bohater to typowy policjant po przejściach. Ma kłopoty z alkoholem, sarkastyczne poczucie humoru, uwielbia klasycznego rocka, a efektem ambicjonalnego podejścia do pracy jest nieudane życie osobiste. Siła tej postaci nie tkwi w oryginalności, ale w umiejętnym wykorzystaniu sprawdzonych wzorców. W powieści krzyżują się dwa śledztwa: jedno w sprawie tajemniczego zabójstwa pracownika platformy naftowej oraz drugie w sprawie serii morderstw naśladujących zbrodnie działającego w Szkocji w latach 60 - tych seryjnego zabójcy Biblijnego Johna (postać autentyczna, nigdy nie został schwytany). Drugi wątek jest o tyle intrygujący, że w pewnym momencie ujawnia się ów Biblijny John, obecnie stateczny biznesmen, który zamierza dopaść swojego naśladowcę przed policją. Postać seryjnego zabójcy, który zaprzestał zbrodniczego procederu, jest prowadzona z dużym taktem. Autor opiera się pokusie taniego psychologizowania, Biblijny John do...

SzkockaKrata | 2015-08-11

W Edynburgu zawsze pada deszcz. Ulice są wiecznie zalane wodą, zaułki ciemne i nieprzystępne, a ludzkie twarzy przybierają przygnębiający odcień szarości. Oto idealna sceneria do popełnienia zbrodni. Wie o tym doskonale zmęczony życiem inspektor Rebus. Właśnie pracuje nad 4 sprawami równocześnie. Na szczęście, podążając za tropem, może wyjechać na parę dni do Aberdeen, gdzie...leje jeszcze bardziej, a wiatr zdziera skórkę z twarzy. Dzięki swojej ujmującej osobowości, Rebusowi udaje się narazić miejscowym policjantom, przedsiębiorcom, a nawet politykom. A jakby tego było mało, ktoś zaczyna naśladować seryjnego mordercę sprzed 30 lat... Prawdziwy farciarz z naszego inspektora. "Black & blue" to jedna z lepszych powieści Iana Rankina. Warto udać z Rebusem się w pasjonującą podróż po Szkocji, która odsłania swoje mroczne oblicze.

Beata | 2013-09-11
Przeczytana: sierpień 2013

Wielowątkowa z wciągającą fabułą. Świetnie się czyta.

Hendoslaw | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Nie jestem wstanie tego przeczytać. Jedna wielka nuda. Wszystko się zlewa i powoduje znużenie. Rebus zamiast wykonywać swoje obowiązki tylko chodzi po barach i pije whisky. W pewnym momencie już nie wiadomo czym się zajmuje. Autor za dużo chciał naraz i wyszło niestety tragicznie.

Artur Modzelewski | 2011-10-10
Przeczytana: wrzesień 2011

Niestety, Rankin w nieco gorszej formie. Dosyć typowe nudnawe dialogi. Przewidywalny koniec. Książka tylko dla absolutnych fanów Rankina.

Morgana1976 | 2012-11-06

2005