Ludwik XIV. Epoka intryg i spisków

Tłumaczenie: Marek Rudowski
Wydawnictwo: Bellona
Louis XIV
historyczna

Najnowsza, pasjonująca biografia Ludwika XIV, którą autor opiera na tezie, że nie był on synem Ludwika XIII, tylko kardynała Mazariniego. Przez niemal 50 lat stał na czele najpotężniejszego i najzamożniejszego kraju ówczesnej Europy, a choć był monarchą skutecznym w polityce i w działaniu, to jednak okazał się szkodliwy zarówno dla Francji, jak i dla innych monarchii. Czy był tyranem, czy populistą? Czy był istotnie królem słońce , czy tylko wcielał się w tę rolę?

Elevander | 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

Przedstawiając życie Ludwika XIV można skupić się na różnych problemach. Autor niniejszej książki wyeksponował przede wszystkim różnego rodzaju afery, skandale i romanse. Tematyka dla wielu najbardziej interesująca, ale dla mnie wręcz przeciwnie. Levi chwyta się wszelakich plotek dotyczących np. homoseksualnych skłonności Ludwika XIII, romansu Anny Austriaczki i Mazarina, a nawet faktu, że Mazarin był ojcem Ludwika XIV. Trochę to wszystko męczące, ale widać, że Autor chciał zainteresować określoną grupę czytelników... Do tego jeszcze dochodzi fatalne miejscami tłumaczenie: „ustawa Salic” (sic!) albo „Clovis założyciel Galii”(sic!). Mało o naprawdę ważnych sprawach, a dużo o głupotach. Najsłabsza biografia Króla-Słońce, jaką czytałem. Bezsprzecznie. Bordonove mimo swych wad jest dużo lepszy.

Tomasz Babnis

AnnaDe | 2016-10-03