Mokra magia

1993-01-01
1993-01-01
Jerzy Florczykowski, Andrzej Drozd
Mokra magia

Okładka książki Złoty Wiek SF 6 Jerome Bixby, Algis Budrys, Mark Clifton, Joe L. Hensley, Henry Kuttner, Fritz Leiber, Mack Reynolds, James H. Schmitz, Robert Sheckley
Złoty Wiek SF 6 Jerome Bixby, Algis...
Okładka książki The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2-A Poul Anderson, Ben Bova, John W. Campbell, Robert A. Heinlein, Cyril M. Kornbluth, Henry Kuttner, C. L. Moore, Lester del Rey, Eric Frank Russell, Cordwainer Smith, Theodore Sturgeon, Herbert George Wells, Jack Williamson
The Science Fi... Poul Anderson, Ben ...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Trzy opowiada:
„Mokra magia” to przewrotna wariacja na temat legendy arturiańskiej i Atlantydy. Artur Woodley zostaje zestrzelony przez niemieckie myśliwce gdzieś nad Walią. Zaraz po lądowaniu spotyka piękną Vivienne, która oświadcza, że jest w nim zakochana po czym... odlatuje. To początek dziwów nad dziwami. Kiedy się budzi znajduje się w podwodnym zamczysku, a usługuje mu nimfa. Nie zapowiada to jednak sielanki, Artur ma za wroga sir Boharta – niezbyt rozgarniętego, ale krzepkiego rycerza, czarodziejkę Morgan Le Fay, a za sprzymierzeńca (prawie) pijanego druida i legendarnego Merlina. Teraz wystarczy tylko uciec przed smokiem, wyjść zwycięsko z próby jaką dla niego szykuje Le Fay, wrócić na Ziemię i uratować Anglię.
W lekkim tonie, zabawna opowieść, choć fabularnie przeciętna. Fantasy z wyczuwalnym „piętnem” autora.
„Chwała i potęga”
To już opowieść z większymi aspiracjami. Miller, o którym niewiele wiemy, wyrusza gdzieś w Arktyce na Szczyt Siedmiuset. Żadem szczytny cel u nie przyświeca: chce posiąść we władanie źródło tajemniczej energii, żeby stać się potężnym i rządzić światem. Plan prosty, z wykonaniem już gorzej. Miller trafia w sam środek rodzinnego konfliktu na śmierć i życie między tajemniczymi przedstawicielami jeszcze bardziej tajemniczej cywilizacji. Musi szybko odgadnąć kto jest jego wrogiem, kto sprzymierzeńcem, komu może zaufać a komu nie.
Barwna opowieść z ciekawym pomysłem i jeszcze ciekawszym finałem, która awanturniczego łotrzyka zmienia z szlachetnego wybawcę.
„Jak bogowie”
Ken jest skrzydlatym człowiekiem, Kua cyklopem, Bruce Hallamm niezwykłym konstruktorem. Są i inni – mutanci. Są konsekwencją wojny atomowej. „Normalni” ludzie podjęli już decyzję, że mutanci muszą umrzeć. Jedyną nadzieją dla Kena i jemu podobnych jest ucieczka do innego świata.
Nowy Świat wydaje się rajem, szczególnie dla Kena, ponieważ mieszkańcami są ludzie tacy jak on. Niestety to chwilowe wrażenie – w tym świecie trwa bezsensowna, bratobójcza wojna podsycana przez tajemniczą Górę. Żeby zaznać prawdziwej wolności i prawdziwego bezpieczeństwa trzeba stanąć do walki i nie obejdzie się bez ofiar...
Kolejny raz Kuttner zwraca się ku mutantom. Pomysłowo, przyzwoicie i bardzo krótko.
Trzy opowiadania różne w tematyce, ale bardzo równe warsztatowo, a warsztat to nie najwyższych lotów, ale poprawny.

Trzy opowiada:

Bardzo solidne opowiadania fantasy. Mają ciekawą, wciągającą fabułę.
Mokra magia 6 - pilot z wojny przeskakuje w czasie do czasów króla Artura. Wyczuć można, że jest momentami trochę niepoważne co nie jest absolutnie minusem. Dlatego dałem tylko 6 bo jest rozciągnięte do granic możliwości przez co staje się nudnawe.
Chwała i potęga 7 - w poszukiwaniu broni facet trafia do innego świata w Arktyce. Dałbym wyższą ocenę, ale utwór ma kilka przeskoków (luk) w fabule.
Jak bogowie 6 Nie podeszło mi momentami to opowiadanie. Nie znaczy, że było słabe, wręcz do zakończenia było pasjonujące, ale samo zakończenie zbyt naiwne i uproszczone.

Bardzo solidne opowiadania fantasy. Mają ciekawą, wciągającą fabułę.
Chwała i potęga 7 - w poszukiwaniu broni facet trafia...

• SF, Fantasy i Horror
  • Książki

Dodaj cytat z książki Mokra magia