Czerwone dywany, odmierzony krok

83-7054-102-X

Antologia opowiadań, zwierająca dwa opowiadania 'ozajdlowane':
"Śpiąca królewna" Nagroda im. J. Zajdla za 1996 r.;
"Źródło bez wody" nominowane do Nagrody im J. Zajdla w 1992 r.

Radosław | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Ten zbiór opowiadań będe oceniać jako cztery oddzielne opowiadania, a nie jako spójną całość. Potem wyciągne z tego średnią i zaokragle.

"Źródło bez wody" - poprawność polityczna i tolerancja opanowała Europę do tego stopnia, że zostały utworzona specjalna policja, walcząca z przestępstwami przeciwko "równości". Przepisy de facto zakazują lub ograniczają do minimum działania Kościoła.
Ciekawy pomysł z przywołaniem inkwizytora w ciele zwierzchnika policji. Czytało się dobrze, ale nie podobało mi się zakończenie. Dopiero rozpoczęta akcja była bardzo szybko ucięta.
Daje 7/10.

"Pięknie jest w dolinie" - świat, w którym wschód wybuchł, a reszta Europy zmaga się z muzułmanami. Książka opiera się o negocjacje pokojowe z Arabami w Wiedniu.
Opowiadanie miejscami jest po prostu nudne. Brakuje zastrzyku adrealiny, a autor skupia się głównie na negocjacjach i myślach Skrebeca.
Daje 5/10.

"Czerwone dywany, odmierzony krok" - kontynuacja uniwersum z pierwszego opowiadania. Francja walczy z...

Alek | 2011-10-19
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Posiadam
Przeczytana: 19 października 2011

Nie jestem wielbicielem opowiadań, ale lubię Ziemkiewicza za jego oryginalność, niebanalność, bezpośredniość (czasem aż wulgarną) i poruszanie ważnych tematów pod przykrywką SF. Ten zbiór czterech opowiadań nie powalił mnie na kolana, ale "Spiąca Królewna" zasługuje na dłuższą refleksję.

Konkwistadorrr | 2013-04-21
Przeczytana: 2006 rok

Czytane przeze mnie wiele lat temu. Dowiedziałem się gdzieś, że to fantastyka z nurtu socjologicznej, społecznej i to mnie skusiło by po to sięgnąć. Poza tym samo nazwisko autora, no to tym bardziej. Wtedy zapoznawałem się z tym nazwiskiem, podobały mi się jego poglądy więc wszystko składało się w ciekawą całość.
Tak, przeczytane, ale niewiele z tego pamiętam. Nie "wbiło" mi się to do głowy, zapamiętałem głównie tytuł. Tego nie mogę napisać o J. Zajdlu, toż to coś co się pamięta!
Sądzę, że p. Ziemkiewicz jest świetnym publicystą i właśnie jego publicystkę czyta się moim zdaniem bardzo dobrze, to mi zostaje w pamięci. Natomiast jego fantastyka jakoś do mnie nie przemawia. Nie jest tak, że wszystko jest złe, są tam ciekawe fragmenty, ale mój główny zarzut jest taki, że to się czyta i potem nie wiem co to właściwe było. Jednak być może to tylko mnie dotyczy, może czytane wiele lat temu. Choć ten drugi argument jest kiepski - inną fantastykę społeczną pamiętam doskonale.
Nie ma w tym...

słoneczko | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Zbiór opowiadań, który nie powalił mnie na kolana (oprócz Źródło bez wody). Szału nie ma, ale można przeczytać.

kozaq | 2013-10-25

Europa przedstawiona w opowiadaniach wydaje się z każdym dniem coraz bliższa...

Tomasz Świątkiewicz | 2016-11-22
Hopsztos | 2016-11-22