Mistycy i narkomani

Wydawnictwo: Tygart
Mistycy i narkomani
83-87859-35-4
edtta

Książka ta jest dokumentem niezwykłym, będącym skrzyżowaniem ''Żywotów własnych'' - w stylu znanych polskiemu czytelnikowi opowieści Benvenuta Celiniego czy filozoficznymi a la ''Kandyt'' oraz twórczością Wiecha. Zaś całością mocno osadzona jest w polskich realiach lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Barwna historia własnego życia, którą Tarzan przedstawił w książce zadziwia zarówno co do szczegółów oraz kolorytu, jak i strony literackiej: skonstruowana jest z licznych, zazwyczaj krótkich, nasyconych realizmem scen, niekiedy opatrzonych pełnym humoru i dystansu do własnej osoby komentarzem...

Darek DTSG | 2013-07-31

Czytałem dawno , na początku lat 90-tych . Pamiętam ,że wtedy zrobiła na mnie duże wrażenie . Czytałem jednych tchem :)

Raisa | 2011-06-16

Choć czytałam ją dość dawno, jak dziś pamiętam te dreszcze. Jedna z naprawdę niewielu, która pochłania całkowicie, bez reszty, do ostatniego neuronu. Prawdziwa alternatywa dla wehikułu czasu.

Enkolpius III | 2014-10-31
Na półkach: Freak kingdom, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2014

Po „Mistyków i narkomanów” sięgałem przede wszystkim jako po źródło wiedzy o polskiej kontrkulturze. W tym kontekście zawieść się na tej książce po prostu nie da. Powieść Tarzana, choć krótka, jest dość szczegółowa i w świetny, zwięzły sposób przedstawia niemal 20 lat ewolucji Ruchu, uwzględniając przy tym wiele aspektów, od mody i codziennego życia hipisa, przez duchowość i światopogląd po różnice międzypokoleniowe w obrębie subkultury (tak!). Wdziera się często subiektywizm, lecz raczej z gatunku subiektywizmów w powieści prawie-autobiograficznej pożądanych (bo uczłowieczających nam narratora), niż tych czyniących utwór tendencyjnym.
Można jednak tę książkę czytać także w celach czysto rozrywkowych. Prosty styl i specyficzna forma sprawiają, że „Mistyków i narkomanów” czyta się bez znużenia, zaś w wykreowany świat wchodzimy, bo nie ma nudy – i nie ma czasu się zastanawiać nad tym, czy w ów świat weszliśmy. Oczywiście, zdarzają się pokraczne zdania, zaś poetyckie wstawki bywają...

-kropka | 2011-05-31
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2011

Dobry dokument, dużo faktycznych ksyw, wydarzeń tamtych lat, szczegółów pozwalających wyobrazić sobie życie hipisa. Język prosty w dobrym słowa znaczeniu, nie czuć, że pisane przez człowieka, który ukończył 6 klas podstawówki...

Dokument czasu i środowiska. Dla mnie swego czasu mocno angażująca lektura, o której wciąż myślę z sentymentem.

Koara | 2011-05-04
Przeczytana: luty 2009

"Piliśmy tylko herbatę. A potem ktoś powiedział. -Razem z Anarchistą umarła epoka.- A potem ktoś inny dodał:- Umarł nasz Ruch. Ruchu już nie ma. - A ja podniosłem głowę z nad szklanki i powiedziałem do wszystkich. - Nie, Ruch nie umarł. Pochowacie go sobie być może razem ze mną. Ale póki ja żyję, Ruch istnieje."
O hipisach i ćpaniu z dużą dawką mistycyzmu.

julijuli | 2011-03-11

Przeczytałam ze trzy lata temu,ale wiem,że mi się podobała...szczególnie dlatego,że zawsze po niej miałam megarealne szalone sny..

Mikołaj Kołyszko | 2015-01-25

Miałem wydanie pierwsze, pełne literówek i różnych błędów językowych, a mimo to jest to jedna z najciekawszych książek jakie przeczytałem w swoim życiu. To kultowa pozycja niesamowicie portretująca polski ruch hipisów.

Wielka strata, że Tarzana już nie ma z nami, nigdy nie miałem okazji go poznać, czego bardzo żałuję. Wiele słyszałem o nim dobrego od ludzi, którzy go znali i kochali.

Rebel | 2014-02-22

Niby prosta książeczka. Widać, że autor początkujący. Ale to nie zmienia faktu, że opisy postaci i klimatow są oddane tak pierwszorzędnie, że czyta się jednym tchem. Wydaje się to autentyczna historia, więc tym bardziej ciekawa. Czytałem ostatnio coś podobnego (Urodzeni blokersi) i przypomniała mi sie własnie ta książka, którą lata temu pochłonąlem w jeden dzien.

modeleda | 2013-04-11

Ta książka to prawdziwa perełka.
Rewelacja. Dla zainteresowanych tematyką- konieczna do przeczytania.