Gwiazda i krzyż

Wydawnictwo: Wektory
historyczna

Gwiazda i Krzyż to opis dwóch tysięcy lat fascynującej historii narodu żydowskiego i jego religii, zwłaszcza zaś życia w diasporze. Niezwykle interesujący jest niejako główny wątek kompleks judaizmu wobec chrześcijaństwa i próby konkurowania z nim czy wręcz jego zdominowania. Autor ukazuje, jak dobre początkowo stosunki Żydów z ludnością krajów europejskich stopniowo się pogarszały, prowadząc w skrajnych przypadkach do linczów i pogromów. Powody odległe były jednak od rasizmu. Michael Jones uwypukla przy tym ochronę i pomoc, jakie w ciągu wieków Żydzi znajdowali w instytucjach kościelnych. Przyczyn szerokiej w naszej współczesności niechęci do Żydów, mającej swoje tragiczne extremum w holokauście, autor upatruje w żydowskim zaangażowaniu we wszelkie rewolucyjne ruchy i piski w poszczególnych krajach. Ten niepoprawny politycznie wniosek jest przez autora dowiedziony przekonująco, z krytycznym wykorzystaniem faktografii i literatury historycznej. Obszar historyczno-geograficzny, po którym porusza się czytelnik w ślad za autorem, jest bardzo szeroki. Imponuje przy tym erudycja autora i jego pieczołowitość w dążeniu do odnalezienia ukrytych przyczyn wydarzeń. Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

Lukez | 2015-06-24
Na półkach: Rewolucja, Posiadam, Przeczytane

W swojej książce E Michael Jones wykazuje, że klucz do zrozumienia wielkiego zaangażowania Żydów we wszelkie ruchy rewolucyjne na przestrzeni ostatnich 2000 lat znajduje się w judaizmie (...i nie ma nic wspólnego z genami a antysemityzm jest nonsensem).
Punkt przełomowy w historii Narodu Wybranego stanowi odrzucenie Jezusa Chrystusa jako Mesjasza - reszta jest naturalną konsekwencją tego czynu wynikającą z oczekiwania na mesjasza-rewolucjonistę.

Aha, myślę, że oryginalny tytuł książki "The Jewish Revolutionary Spirit and Its Impact on World History" odzwierciedla jej zawartość dużo lepiej niż tytuł polski.

Selene | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 stycznia 2004

Wielkie rozczarowanie. Książka napisana jest trudnym językiem, może to kwestia tłumaczenia, a może nie. Porusza wiele wątków zupełnie obcych polskiemu czytelnikowi, przez to nieinteresujących, choć w przedmowie napisano, że i tak z wielu wątków zrezygnowano w polskiej edycji z tego właśnie powodu. I chyba najgorszy zarzut: jest bardzo nacechowana emocjonalnie, niewyważona, autor dobiera cytaty tak aby popierały jego z góry założoną tezę. Strata czasu nawet dla osób zainteresowanych tematyką.

Antagonista Esklaważu | 2016-10-12
Magika | 2015-05-02