rozwiń zwiń

Historia Arabów

Okładka książki Historia Arabów
Albert Hourani Wydawnictwo: Marabut Seria: Narody i Cywilizacje historia
535 str. 8 godz. 55 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Narody i Cywilizacje
Tytuł oryginału:
History of the Arab peoples
Wydawnictwo:
Marabut
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
535
Czas czytania
8 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
8385893210
Tłumacz:
Janusz Danecki
Tagi:
Arabowie orientalistyka arabistyka ludy semickie historia Arabów Bliski Wschód islam cywilizacja muzułmańska świat arabski świat muzułmański
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Książka wyszła spod pióra brytyjskiego orientalisty arabskiego pochodzenia. Jedno i drugie mocno czuje się w tekście. Książka jest arcyschematyczna, niczym szkolne wypracowanie gorliwego ucznia. Szczegółowość i drążenie niuansów specyfiki arabskiej historii nie jest moim zdaniem potrzebne europejskiemu czytelnikowi. Oczekiwałem bardziej uporządkowanej monografii poświęconej historii Arabów i wypuklenia pewnych swoistych dla tej kultury kamieni milowych, a w zamian dostałem kazuistyczną wyliczankę faktów i szczególików, które niewiele wnosiły do tematu, a jedynie gubiły czytelnika w meandrach, bądź co bądź obcego cywilizacyjnie, świata.
Przechodząc do samego tematu książki, uzmysłowiłem sobie, że Arabowie w swojej prakolebce na Półwyspie Arabskim byli ludźmi rasy białej. Późniejsze błyskotliwe podboje militarne spowodowały tygiel rasowy, który panuje w świecie arabskim do dziś. Arabowie pojawili się w zapisach historii starożytnej w okolicach połowy II tysiąclecia p. n.e. O Arabach wspomina też Biblia, a za nią zapewne i Koran, które każą nam wierzyć, że antenatem wszystkich Arabów jest starotestamentowy Sem, jeden z trzech synów Noego. Dzisiaj przyjmuje się, że tzw. Arabów żyje na całym świcie ponad 500 mln, a Egipt jest najludniejszym arabskim państwem. Arabowie przez całą starożytność, oddzieleni bezkresnymi pustyniami, żyli na marginesie wydarzeń historycznych i kulturalnych. Rewolucyjna zmiana tego faktu pojawiła się wraz z działalnością proroka Mahometa, który w VII w. skonsolidował arabskich nomadów pod hasłem krzewienia nowej i jedynie prawdziwej wiary. Efekt był imponujący, Islam na niemalże 1,5 tysiąca lat wyparł judaizm z tzw. Ziemi Świętej. Kolebka chrześcijaństwa, jaką był Bliski Wschód, Azja Mniejsza i Afryka, zostały trwale do dnia dzisiejszego wyczyszczone z kultu chrystusowego. Średniowiecze jest na ogół przyjmowane w europejskiej historiografii jako pewne zwyrodnienie kultury Zachodu i ledwie przedsionek do nowej wspaniałej przyszłości. Dla kultury arabskiej zaś średniowiecze jest okresem jej największego rozkwitu i sukcesów. Wtedy ostatecznie ukształtowała się, trwająca właściwie do dziś, arabska architektura, obyczajowość i formuła kultywowania Islamu. Czasy nowożytne przyniosły głęboki kryzys dla świata arabskiego, który był najpierw militarnie wypychany z zajętych terenów, jak chociażby hiszpańską rekonkwistą, czy późniejsze podporządkowanie sobie państw arabskich przez europejskie mocarstwa kolonialne. Czasy najnowsze dokonały gwałtownego zwrotu na korzyść Arabów. Mianowice czarne złoto XX i XXI w., jakim jest ropa naftowa, obficie występuje w państwach arabskich, a postindustrialne społeczeństwa Europy Zachodniej są sprzyjającym gruntem do kulturowej i demograficznej ekspansji. Francja, która przez ponad wiek kolonizowała i europeizowała Arabów, ma w swoich metropolitalnych granicach ponad 6 mln wyznawców Islamu. Niemcy, które jeszcze 70 lat temu próbowały realizować brutalną politykę oczyszczenia rasowego Europy, stanowią dziś swoisty tygiel wielonarodowościowy. Te wydarzenia pokazują jak koło historii toczy się nieustanie i każdy porządek cywilizacyjny ma swój kres.

Książka wyszła spod pióra brytyjskiego orientalisty arabskiego pochodzenia. Jedno i drugie mocno czuje się w tekście. Książka jest arcyschematyczna, niczym szkolne wypracowanie gorliwego ucznia. Szczegółowość i drążenie niuansów specyfiki arabskiej historii nie jest moim zdaniem potrzebne europejskiemu czytelnikowi. Oczekiwałem bardziej uporządkowanej monografii poświęconej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    29
  • Historia
    8
  • Posiadam
    7
  • Chcę w prezencie
    2
  • BIBLIOTEKA PAMIĘĆ FLASH CZARNY i METALOWY
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • CZERWONA PAMIĘĆ FLASH NA PLIKI PDF
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Arabów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne