Przemyśl w czasie II wojny światowej - w fotografiach

Okładka książki Przemyśl w czasie II wojny światowej - w fotografiach Jacek Szwic, Piotr Szwic
Okładka książki Przemyśl w czasie II wojny światowej - w fotografiach
Jacek SzwicPiotr Szwic Wydawnictwo: albumy
albumy
2005-01-01
2005-01-01
II wojna światowa zdjęcia

Przemyśl, jak wiele innych miast w Polsce, był wielokulturowy. W czasie II Wojny Światowej, z racji geopolitycznego położenia, zbierał baty raz po raz. Miasto przedzielone rzeką na pół, z jednej strony zmagało się z niemieckim najeźdźcą, z drugiej krwawiło przez rosyjskiego okupanta. W lipcu 1942 roku Niemcy przystąpiły do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Do utworzonego getta sprowadzono 22 tysiące Żydów z Przemyśla i okolic. Do końca wojny przeżyło niecałe pół tysiąca.

"Przemyśl w czasie II Wojny Światowej — w fotografiach" to w większości zbiór zdjęć  nigdzie wcześniej niepublikowanych. Prawdopodobnie zrobili je niemieccy fotografowie, lubujący się w dokumentacji każdego, najmniejszego nawet triumfu faszystowskiej siły nad drugim człowiekiem. Historia miasta i historia ludzi. Budynki, które przetrwały. Cegły, kamienie i płyty nasączone przeszłością.

@angelkubrick

Bardzo wstrząsające zdjęcia z Przemyśla z okresu II wojny światowej m.in. pożar synagogi Tempel, zbombardowane budynki, niemiecki desant na prawobrzeżną część Sanu, zdjęcia z życia Żydów i ich przeprowadzki do getta i wiele innych.

• Album fotograficzny
  • Polski autor
  • Domowa biblioteczka
  • II Wojna Światowa
  • Historyczne, naukowe, itp.

Dodaj cytat z książki Przemyśl w czasie II wojny światowej - w fotografiach