Biblia w ręku ateisty

Wydawnictwo: Instytut Filozofii i Socjologii PAN
biblia, interpretacja, ateizm
religia
Wilczek

Biblia jest kompilacją niezmiernie niejednolitą, m.in. pod względem moralnym. Jakie z niej czytelnik czerpie nauki moralne, to zależy od jego własnego nastawienia moralnego. W Biblii zakorzeniony jest etos okrucieństwa, ksenofobii i nietolerancji religijnej, co nie jest dzisiaj bez wpływu na przeświadczenie moralne i działania pewnych jej wyznawców. Zakorzeniony jest w niej również sentymentalny i utopijny etos, w którym pewni myśliciele upatrują autentycznie obowiązujące chrześcijan przesłanie Jezusa, podczas gdy inni stwierdzają, że nie można go bez niezbędnych ograniczeń traktować jako busoli moralnej dla chrześcijańskiego społeczeństwa.

Wieruch | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Książka ta stała się już białym krukiem na naszym rynku. Jest nie do kupienia w księgarniach oraz na allegro. Ostatnie egzemplarze rozeszły się około 2 lat temu. I właśnie przez te 2 lata leżała u mnie na półce i czekała, aż po nią sięgnę.

Czyta się ją ciężko i opornie. I nie jest to winą zawartych w niej treści, ale języka, którego używa Pani profesor. Słownictwo było dla mnie po prostu trudne. Przyznaję się bez bicia, że kilka razy musiałem szukać znaczenia niektórych wyrazów w słowniku. Nie umiałem przeczytać więcej niż 15-20 stron dziennie, po prostu mój mózg się przy niej męczył. To jednak nie zabiera wartości, które książka ta w sobie niesie i przekazuje czytelnikom. Pani profesor podeszła do tematu bardzo poważnie i starannie. Nie jest ona typem wojującej ateistki, co się bardzo chwali. Po prostu bierze na talerz świętą księgę chrześcijan i ją szczegółowo analizuje. Pokazuje, które fragmenty są dopisane, które nie pasują do całości, które przeczą sobie nawzajem, a które...

marcjn | 2015-05-24
Przeczytana: 03 maja 2015

Interesujące dzieło, pokazujące głęboką niemoralność autorów Biblii. Choć może raczej nie tyle niemoralność co zasady dostosowane do czasów gdy owa kompilacja powstawała.
Autorka przeciwstawia, tzw. moralność chrześcijańską/biblijną humanizmowi i nie jest to porównanie, z którego religijne tabu wychodzą zwycięsko. Interesujący jest też opis tego jak wierzący starają się interpretować "słowo boże" by nie wyjść na moralnych karłów i wielbicieli krwawego tyrana.
Książka jest zdecydowanie warta przeczytania, jest napisana lekko i ze swadą.

| 2015-09-09
Mateusz R | 2015-08-22