Blixa i Żorżeta #1

Wydawnictwo: Pasażer
83-910751-2-5
komiksy
Lugal

Pierwszy punkowy komiks paskowy. Blixa i Żorżeta to para, której przygody przedstawione są w bardzo zabawny sposób, ale często także wytykają niektóre z problemów młodzieży, oraz całego społeczeństwa. Czasem sprawy przedstawione są tak, jakby komiks posiadał cel edukacyjny, ale nawet wtedy nie brak w nim humoru i nie znajdzie się w nim ani krztyny kaznodziejstwa.

Beremis | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Komiksy autorstwa Prosiaka, czyli Krzysztofa Owedyka, twórcy z dobrą renomą, ale poza oficjalnym, głównym obiegiem, wychodzi, że twórca komiksu undergroundowego. Znany z "Prosiaciek", pierwotnie wydawanym jako zin autora, później doczekał się zbiorczego wydania a kilka lat później kontynuacji. Bardziej znany komiks to chyba Ratboy i Ósma Czara, która chyba ze trzech wznowień się doczekała. Między nimi powstała "trylogia" Blixa i Żorżeta.

Klasyfikowany jako pierwszy komiks punkowy, co można przeczytać choćby w opisie pierwszego tomu na LC, tak na prawdę jest komiksem obyczajowym. Krótkie, jedno-paskowe historyjki opisujące przygody, scenki z życia pary Blixa i Żorżety i ich przyjaciół są na tyle uniwersalne, że zamknięcie ich tylko w subkulturze punkowej byłoby trochę niesprawiedliwe i ograniczające. Co prawda Blix jest punkiem, Blurg wręcz klasycznym, ale ich codzienne problemy dotyczą każdego młodego człowieka. Już za starego, żeby być dzieckiem a jeszcze za młodego by proza...

Grabik | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

A mi sie podobało. Forma prosta, treść punkowo-życiowa. Tak jak powinno być w tego rodzaju komiksie.

Mannlein | 2015-08-17
Katsu | 2015-05-08