Powstanie warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej.

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
Maciek87

SPIS ROZDZIAŁÓW: PRZEDMOWA CZĘŚĆ PIERWSZA - PRZYGOTOWANIA I. Charakterystyka terenu działań II. Polskie zamiary i siły III. Garnizon niemiecki w Warszawie CZĘŚĆ DRUGA - WYBUCH POWSTANIA IV. Mobilizacja powstańcza V. Godzina "W" VI. Skutki wybuchu CZĘŚĆ TRZECIA - BITWA O PRZETRWANIE VII. Tężenie powstania VIII. Natarcie odsieczy niemieckiej na Woli IX. Opanowanie Ochoty przez wroga X. Bój...

SPIS ROZDZIAŁÓW:

VIII. Natarcie odsieczy niemieckiej na Woli
IX. Opanowanie Ochoty przez wroga
X. Bój walny o Stare Miasto
XI. Związanie Śródmieścia od 5 do 31 sierpnia
XII. Bój o Sadybę i Czerniaków
XIII. Natarcie Niemców na Powiśle i Śródmieście Północne

WYKAZ MAP

źródło opisu: opis okładkowy

ryszpak | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Rzetelna, pisana na bieżąco, czasami jeszcze w trakcie walk historia Powstania Warszawskiego. Dokładny, dzień po dniu a czasem i godzina i po godzinie przebieg walk. Książka ze szczegółami podaje uzbrojenie poszczególnych jednostek, straty, ilość zdobycznej broni.
Autor - uczestnik walk, członek KG AK, miał po wojnie wiele trudności z wydaniem swojej książki. Mało tego, zebrane materiały stały się dowodem w sprawie sądowej jego córki... Wydanie "Powstania..." możliwe było dopiero w okresie "gomułkowskim".
Bardzo gorąco polecam. Dla fanów historii lektura obowiązkowa. Pozostałym polecam - aczkolwiek ilość opisanych zdarzeń może Was bardzo szybko wymęczyć.

Taurus | 2018-01-01

Bardzo ważne opracowanie tematu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowo cenna publikacja, a jej nieoceniona wartość polega przede wszystkim na tym, iż stanowi ona pierwsze źródłowe dzieło zawierające naprawdę rzetelną wiedzę o Powstaniu Warszawskim, jego przebiegu i rozmiarach.
Autor, żołnierz Legionów Polskich, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, członek Komendy Głównej Armii Krajowej i historyk wojskowości. Po kapitulacji Powstania na polecenie generała Okulickiego jako pierwszy historyk podjął się opisania przebiegu Powstania Warszawskiego.
Po licznych perypetiach opublikował w 1957 roku swoje monumentalne dzieło „Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej”, które stanowiło pierwszą rzetelną pracę naukową opisującą kompleksowo przebieg Powstania.
Monografia ta stała się najbardziej poszukiwaną książką w PRL okresu Października i do dnia dzisiejszego pozostaje najbardziej wyczerpującą i wiarygodną. Sam Borkiewicz nie cieszył się długo tym sukcesem. Po ciężkiej chorobie...

hermionv | 2017-02-21
mitloff | 2014-01-15