Powrót

Wydawnictwo: Znak
83-240-0339-8
poezja
jusola

Zbiór 29 wierszy powstałych po emigracyjnym powrocie poety do Krakowa, miasta młodości i studiów, pierwszych miłości i literackich początków.

książek: 1986
Adrian Tync | 2015-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Piękne miejsca - stare miasta, czy góry to temat dla wiersza zapewne tyleż trudny co kuszący. Trudny, bo jak nie popaść w banał taniego zachwytu, ochów i achów. Kuszący przez bezmiar rzeczy, które można unieruchomić słowem.
Tom "Powrót" Adama Zagajewskiego w dużej mierze składa się z takich właśnie "wierszy o pięknych miastach", co już może lekko odstręczać od lektury. Jednak w przypadku tych utworów udało się poecie uniknąć banału i bałwochwalstwa zabytków. Po pierwsze - poprzez stronienie od afektacji, uwielbienia i wywyższania, po drugie - dzięki umieszczeniu ukochanego "podejrzliwą miłością" Krakowa jedynie w roli tła, czy wątku, z którego rozwijają się wspomnienia i refleksje, nieodłączne powrotom. I znowu - to nie są wspominki doprawione mędrkowaniem dojrzałego poety.
Geografia towarzysząca tym wierszom jest niczym mapa myśli, ale też mapa podróży. Następstwo wierszy nie jest przypadkowe, co zresztą podkreśla wyraźna klamra: wjazd do miasta i swoisty myślowy krok dalej po...

Fallathan | 2015-06-08
Mirek Szulc | 2015-04-19