Panna Billy

Wydawnictwo: ŁUK
Miss Billy
83-85183-16-7
Ysabell

Kiedy Billy ma 18 lat umiera wychowująca ją dotąd ciotka. Sama na świecie dziewczyna postanawia zwrócić się o pomoc do dawnego przyjaciela swojego ojca, po którym "odziedziczyła" imię. William Henshaw zgadza się przyjąć do siebie dziecko swojego kolegi, jednak ani on, ani jego dwaj bracia nie przypuszczają, że Billy nie jest chłopcem. Przybycie żywiołowej osiemnastolatki wywraca do góry...

William Henshaw zgadza się przyjąć do siebie dziecko swojego kolegi, jednak ani on, ani jego dwaj bracia nie przypuszczają, że Billy nie jest chłopcem. Przybycie żywiołowej osiemnastolatki wywraca do góry nogami unormowane dotąd życie trzech panów.

Stworek_vel_Oka | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Eleanor Hodgeman Porter znana przede wszystkim z niezwykle ciepłej powieści "Pollyanna", w 1911 roku napisała "Pannę Billy". Ta niepozorna książeczka, z mało zachęcającą okładką, okazała się dla mnie prawdziwym zaskoczeniem! In plus oczywiście! :)

Żywiołowa brunetka (mam pewne zastrzeżenia, bo w książce jest fragment, gdzie posiada na przemian ciemne i jasne włosy... coś się nam tłumacz nie popisał ;)), o falujących policzkach i rumianych włosach, która dopiero kończąc 21 lat odziedziczy spadek, zjeżdża do bostońskiej "Warstwy" Henshaw'ów. Mieszkają w niej bracia: najmłodszy Bertram (lat 24, artysta lubujących się w "główkach dziewczęcych", posiadający własny specyficzny styl, wesoły i rzadko poważny), Cyryl (lat 30, określany przez domowników jako: "uczony, muzyk, człowiek poważny, nie kochający nikogo i przez nikogo niekochany, jednym słowem mnich") i William (lat 39, dobrze wychowany, małomówny wdowiec, trochę łysy krótkowidz, posiadający najlepsze na świecie serce). Przybycie...

Pierwsza połowa książki jest przekochana! Czytałam z zapartym tchem i czułam się naprawdę rozbawiona. Uwielbiam takie pełne prostoty, naiwne klimaty.
Co do drugiej połowy... Zrobiło się poważnie i sentymentalnie. Zabrakło mi trochę owej lekkiej, wprawiającej w nastrój rozmarzenia atmosfery. Początkowa harmonia została zachwiana.
Mimo wszystko uważam książkę za godną polecenia. Nie wiem, czy spodobałaby się dzisiejszym nastolatkom. Myślę, że dawka naiwności i subtelności jest jak dla nich zbyt skondensowana. A szkoda...

grumperka | 2015-06-29

Dostałam tą książkę w nagrodę w szkolnym konkursie. W sumie zamierzałam ją położyć gdzieś głęboko w szafie, bo takie książki (zwłaszcza ze szkoły) na ogół się nie przydają, ale ... Nie miałam nic do czytania, więc wzięłam ją w ręce. Przeczytałam opis z tyłu okładki i muszę przyznać, że trochę mnie zaciekawił. Gdy wzięłam się za czytanie, od razu ją polubiłam. Główna bohaterka jest bardzo sympatyczna, a i pozostali bohaterowie pozytywnie zapisują się w pamięci. Ciekawiło mnie, jak sobie poradzą z całą ,,aferą". Zanim się obejrzałam, dotarłam do ostatniej strony. Wspaniała historia :)

milla | 2015-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

„Panna Billy” to urocza i słodka powieść, której akcja rozgrywa się w Bostonie z początku XX wieku, pierwszy - i niestety jedyny wydany w Polsce – tom trylogii przedstawiającej perypetie tytułowej Billy, młodziutkiej panny o gołębim serduszku, która wywraca do góry nogami świat dwóch kawalerów, jednego wdowca i ich służących. Rezolutna i żywiołowa Billy jest bohaterką, której nie sposób nie lubić – podobnie jak powieściowi opiekunowie tego słodziutko naiwnego dziewczęcia, szybko uległam jej urokowi. Kto by nie pokochał dziewczyny zrobionej z cukru, przypraw i wszystkiego, co miłe?

Osiemnastoletnia, osierocona Billy trafia do domu przyjaciela swego ojca i jego dwóch braci. Przybyciu heroiny towarzyszą niemałe zawirowania, gdyż jej nowi opiekunowie byli przekonani, że decydują się na przyjęcie pod swój dach chłopca. Mimo początkowych obaw William, Cyryl i Bertram dość szybko odnajdują się w nowej sytuacji. Młodziutka podopieczna szybko podbija serca mężczyzn i staje się oczkiem w...

Ita | 2016-08-05

czytałam ją w wieku gimnazjalnym i jak na tamten okres podobała mi się, dlatego ocena dobra. Dzisiaj kiedy już jestem trochę starsza podzielam zdanie innych, że książka jest banalna, ale jednak ma swój urok ;)

zyjemymarzeniami | 2014-08-12

niestety muszę przyznać, że ta książka jest po prostu banalna. jakbym już gdzieś tą historię słyszała. można ją traktować jako lekką opowieść o której zaraz się zapomni.

MustacheCat | 2014-12-07
Na półkach: Przeczytane, Dziecięce

Jak na książkę, która jest skierowana do 13-14 latki jest dość przyjemna, ale nic poza tym.

Ysabell | 2010-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2010

Jedna z lektur mojej młodości. Książka dla nieco starszych panienek, niż "Polyanna" tej samej autorki, całkiem przyjemna, choć nie jest to na pewno dzieło genialne.

W trakcie czytania odnosiłam wrażenie, że to tylko szkic i gdyby ktoś przysiadł i napisał na jego podstawie ze dwa razy dłuższą książkę, to mogłaby ona być naprawdę dobra.

Ale cóż — ponieważ jest, tak jak jest, spokojnie oceniam tę książkę jako średnią. Czyta się ją bardzo przyjemnie, a akcja, choć toczy się niespiesznie, zawiera też trochę niespodzianek.

Róża_Bzowa | 2010-10-11
Przeczytana: 10 października 2010

To co było atutem w "Pollyannie" (książce dla dzieci, bądź co bądź) tutaj staje się irytujące i infantylne.
Powtarzają się wątki - sierota, wychowywanie przez ciotkę/wuja, nieporozumienia między zakochanymi, małżeństwo starszego mężczyzny i młodszej kobiety.

Nie ma tego wdzięku, co "Pollyanna".

Alex01 | 2017-06-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane